Vacip olan ibadetler nelerdir?
Özgün Haberler
Vacip olan ibadetler nelerdir?
Vacip ne demektir? Vacip, İslam dinine göre Müslümanların dünya ve ahirette mutlu olabilmesi adına yerine getirmesi gereken görevler şeri hükümlerden birisidir. İslam' da yapılması zorunlu çok sayıda eylemler bulunmaktadır. Bunların bazıları farz bazıları vacip olarak farklı hükümlerde olabilmektedir. Bazı durumlarda farz ile vacip olan ibadetler birbirine karıştırılır. Peki, vacip olan ibadetler hangileridir? Vacip ile farz ibadetler arasındaki fark nedir? İşte ayrıntılar...
Yeni Şafak
KKTC’nin en büyük camiinde sona doğru
Dünya
KKTC’nin en büyük camiinde sona doğru
Kubbe ve minarelerinin, altın renkli paslanmaz çelik krom kaplamaları tamamlanan Dr. Suat Günsel Camii’nin, Yakın Doğu Üniversitesi bünyesindeki sanatçılar tarafından hazırlanan vitrayları da bitirildi.
IHA
Kadir gecesi namazı var mı: Kadir gecesinde namaz kaç rekat ve nasıl kılınır?
Dini Bilgiler
Kadir gecesi namazı var mı: Kadir gecesinde namaz kaç rekat ve nasıl kılınır?
Ramazan'ın 27. gecesi olduğu tahmin edilen Kadir gecesi, Kur'an-ı Kerim'de bin aydan daha hayırlı olarak müjdelenmiştir. Kadir gecesi, hidayet ışığı olan Kur'an- ı Kerim'in nazil olduğu, tevbelerin, duaların kabul edildiği, rahmetinin yeryüzüne dağıldığının göstergesi olan bir gündür. Bugün yapılan ibadet ve dualar Kadir gecesi namazının varlığını sorgulattı. Peki, Kadir gecesi namazı var mı? Kadir gecesinde namaz kaç rekattır? İşte, mübarek kadir gecesi namazına ait bütün detaylar.
Yeni Şafak
Neresindeyiz kalbimizin?
Serdar Tuncer
Neresindeyiz kalbimizin?
Derdimdeki istikamete mi sevinsem, dermanı hâlâ bulamayışımdaki nasipsizliğe mi yerinsem, mevzu gönül olunca dermanın derdin ta kendisi oluşuna mı hamdetsem bilemedim, yıllar evvel bir Ramazan günü yazdığım yazıyı okuyunca. Buyrun, beraber karar verelim.“Bizim ibadetimizden bir şey olmaz ancak ibadetsiz de bizden hiç bir şey olmaz! Gafiliz. Gafleti, içinde bulunduğu anın hakkını verememek diye tarif edebiliriz sanırım; yahut kalbin kişinin eylemekte olduğu işten başka bir şeyle meşgul olması. N...
Kadir gecesi ibadetleri nelerdir?
Özgün Haberler
Kadir gecesi ibadetleri nelerdir?
Muhabbetin, samimiyetin, rahmetin bol olduğu Ramazan ayına veda etmek üzereyiz. Bu mübarek ayın en faziletli gecelerinden biri olan, Müslüman aleminin heyecanla beklediği Kadir Gecesi 27 Nisan yani bugüne denk geliyor. Milyonlarca Müslümanın en çok merak ettiği ve araştırdığı konulardan bir tanesi ise Kadir Gecesinin nasıl geçirilmesi gerektiği ile ilgili. Bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesinde hangi ibadetler yapılmalıdır? Kadir Gecesi duaları ve ibadetleri ile ilgili bütün detaylar sizlerle...
Yeni Şafak
Kadir Gecesi İstanbul'daki camilerde coşkuyla idrak ediliyor
Gündem
Kadir Gecesi İstanbul'daki camilerde coşkuyla idrak ediliyor
Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi, Kadir Gecesi'nde ibadetini yapmak isteyen vatandaşlarla dolup taştı. Camide yer bulamayan vatandaşlar avluda saf tutarak namaz kıldı.Kadir Gecesi nedeniyle, aileleriyle birlikte şehir içinden ve şehir dışından gelen binlerce ziyaretçi Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'ne ve Fatih Camiisine akın etti. Bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen Kadir Gecesi'nde teravih namazını vatandaşlar Ayasofya'da ve Fatih'te kıldı. İbadet için gelen kalabalık cami avlularına sığmayınca dışarıya taştı.
AA
Cuma günü Allah'ın hoşuna giden ibadetler
Dini Bilgiler
Cuma günü Allah'ın hoşuna giden ibadetler
Günahlardan arınmak ve Allah'a yaklaşmak için cuma günü ibadet etmek Müslümanların hayatlarında önemli bir yer tutuyor. Üzerine güneş doğan en güzel ve mübarek gün "cuma günü" dür. İslam aleminin gözünde kıymetli olan bu günde neler yapılır, cuma günü sünnetleri, yapılacak özel ibadetler ve dualar nelerdir? İşte Peygamberimizin (s.a.v.) rivayet ettiği hadislerle birlikte Cuma günü Allah'ın hoşuna gittiği ibadetler.
Yeni Şafak
Ali Erbaş: 2022 yılı haccına 37 bin 770 kardeşimiz gidecek
Hayat
Ali Erbaş: 2022 yılı haccına 37 bin 770 kardeşimiz gidecek
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 2022 yılı hac kontenjanını açıkladı. Erbaş, ''2022 yılı haccına 37 bin 770 kardeşimiz gidecek'' ifadelerini kullandı.
DHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.