Tüyleri diken diken eden 15 Temmuz şiiri
Gündem
Tüyleri diken diken eden 15 Temmuz şiiri
Cumhurbaşkanlığı tarafından himaye edilen 15 Temmuz Anma Etkinlikleri kapsamında, şair İbrahim Tenekeci'nin aziz şehitlerimiz anısına kaleme aldığı 'Ölmüşsün Ama Değilsin Üzgün' adlı şiiri için hazırlanan klip yayınlandı. Şiiri sanatçı İbrahim Sadri seslendirdi.
Yeni Şafak
Yeni Şafak yazarları Akif Emre'yi yazdı
Hayat
Yeni Şafak yazarları Akif Emre'yi yazdı
Yazarımız Akif Emre'yi kaybettik... 60 yaşında vefat eden Emre, bir dönem Yeni Şafak’ın Genel Yayın Yönetmenliğini de yapmıştı. İbrahim Karagül, Mehmet Acet, Kemal Öztürk, İbrahim Tenekeci ve Yaşar Süngü, bugünkü köşelerinde Akif Emre'yi anlattı.
Yeni Şafak
İnsanın anlam arayışı ve marifetullah
Hayat
İnsanın anlam arayışı ve marifetullah
İlim ve İrfan dergisi istikrarlı yürüyüşüne devam ediyor. Yılın ilk ayında marifetullahı merkeze alan bir dosyayla okur karşısına çıkan dergi, insanın ve tasavvufun ana konularına geleneğe ve birikime dayalı yeni yaklaşımlar getiriyor.
Yeni Şafak
Allah sabredenlerle beraberdir
Allah sabredenlerle beraberdir
Hem fert, hem millet olarak, sabrımızın sınandığı günlerden geçiyoruz. Bizi bu kadar sabırlı kılan, ilahî adalete ve hesap gününe olan kuvvetli inancımızdır. Burada ve orada. Her iki cihanda. Tam teslimiyet.Video: Allah sabredenlerle beraberdirBazen bir şey oluyor ve "burası yeri değil" diyoruz. Ben bunu çoğu zaman dünya için düşünüyor ve söylüyorum. Durum şudur: İnsan sabredememiş ve yeryüzüne düşmüştür. Gurbetteyiz.Evet, sabır. Her gün canımızı alan katillere ve türlü hainliklere sabrediyoruz. Haset sahiplerine katlanıyoruz. Nice kötülüğe dayanıyoruz. Sabır ve sâbirîn. Neden? Çekiniyor muyuz? Hayır. Gücümüz mü yok? Var.Hemen belirtelim: Sabır, Allah'ı vekil kılmaktır. O bize vaktini haber verir. Güzel haber, bir ilham olarak gönlümüze doğar. 15 Temmuz gecesi gibi.Muhammed Emin Albayrak, "sabır, günümüzde eylemsizlikle eş tutulan bir kelime oldu" diyor. Evvela bu bir itikat ve itimat meselesidir. Bir adım daha atalım: Sabretmeyi korkaklık sananlar da var. Değil.Baktığımızda göreceğiz: Bir şahsiyet olarak temayüz eden insanların tamamı sabır ehlidir. Çünkü sabır, bir işin yarısıdır. Diğer yarısı da emek. Bu ikisinin toplamı 'nasip' eder.Şu anda aklıma gelen bir misal: Biz rabbimizden isteriz, o da kullarıyla gönderir.***Bu toprakları vatan haline getiren şeylerden biri de insanımızda bulunan, bize mahsus olan yüksek ve derin sabırdır. Hususiyetlerimizden, ayırıcı vasıflarımızdan bir tanesi de budur. Milletimizin hayırlı evlatları birbirlerine hep hakkı ve sabrı tavsiye etmiştir. Asırlar boyunca devam eden ve hâlâ bitmeyen şiddetli saldırılara işte bu sabır sayesinde mukavemet gösterilmiştir. Haçlı ve Moğollardan günümüze değin.Sabır, helal lokmadır, iyi niyettir, dayanma gücüdür. Ümitsizliğe kapılmadan sergilenen metanet ve dirayettir.Eğri, doğruya ne yapabilir? Yalan hakikate, tembellik çalışkanlığa, ihanet adanmışlığa, hainler sadıklara? Cevabımızı verelim: Hiçbir şey yapamaz. Belki başlarda yapıyor görünebilir. Fakat hepsi budur. Ancak bu.Nedense sabrı hep olumsuz olaylarla, örneklerle birlikte anıyoruz. Bugün biz de öyle yaptık. Sayısız kıymetin cümle kapısı ve ana kaynağı da sabır değil midir? Her şeye rağmen vefa göstermek, doğruda ve dostlukta sebat etmek, sevdiklerimizin hatalarını büyütmeyip onları yeniden kazanmak. Bunları sabırdan ayrı düşünülebilir miyiz? Sağlam bir eser, meşakkatli bir yolculuk yahut temiz bir hayat.Dinimiz evvela insanı kendisinden, yani nefsinden kurtarmaya çalışır. Bunun ilk basamağı veya adımı, sabır olmalıdır. Yani nefsimize hâkimiyet sağlamak. Onun anlık arzu ve isteklerine boyun eğmemek. Şiddete kapılmamak. Fevri çıkışlardan mümkün mertebe kaçınmak. Tahammül etmek, acele etmemek. Özetle: Dik durup düşünceli ve temkinli bir şekilde beklemek.Nihayetinde "yavaş davranmak Rahman'dan, acele ise şeytandandır." Biz buna 'teennî' diyoruz. Daima sabırla birliktedir.
Kötülükten hareket edenler
Yazarlar
Kötülükten hareket edenler
Hakkâri'den şehit haberleri gelir gelmez, paralel yapıya mensup sosyal medya hesapları sistemli bir şekilde saldırıya geçti. Hayır, terör örgütüne değil, hükümete ve cumhurbaşkanına. Özellikle vakit ayırıp takip ettim. Örgütlü kötülüğün neye karşılık geldiğini bir kez daha gördüm. Üzüldüm elbette.
Yeni Şafak
Edebiyatta devamlılık esastır
Hayat
Edebiyatta devamlılık esastır
Şiiri, ‘Nasıl daha iyi bir insan olabilirim?’ sorusunun cevaplarından biri olarak gören İbrahim Tenekeci’nin yedinci şiir kitabı “Görmeden Ölmek” okurla buluştu. Dergide şiir, gazetede düzyazılarına devam eden Tenekeci, “Edebiyatta devamlılık esastır” diyor.
Yeni Şafak
Temizlik seferberliği başlatmalıyız
Yazarlar
Temizlik seferberliği başlatmalıyız
On gün içinde iki sehayat yaptık. Şehirlerin arasında yolculuk ettik. Dağlara çıktık, ovalara indik, dere boylarında yürüdük. Külliye'den ücra ve tenha dağ köylerine kadar.Notlarıma bakıyorum. Çoğu temizlik, daha doğrusu kirlilik üzerine. Ülkemizin toprakları ve suları hızlı bir şekilde kirleniyor, kirletiliyor. Türkiye adeta açık hava çöplüğüne dönüşüyor. Bâkir ve temiz yerler azalıyor.
Yeni Şafak
Yolculuğumuz
Yazarlar
Yolculuğumuz
Her insanın hayatında iniş ve çıkışlar olur, olmalıdır. Hayatın bir yolculuk olduğunu biliyoruz. Gideceğimiz yere ulaşmak için bazen dağlara çıkar, bazen ovaya ineriz. Derin vadilerle karşılaşırız. Zorluk ile kolaylık daima birbirini tamamlar.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.