Gabon Devlet Başkanına ne oldu?
Gabon Devlet Başkanına ne oldu?
Orta Batı Afrika'nın küçük ülkelerinden Gabon Devlet Başkanı Ali Bango bir süredir kayıp. Daha doğrusu hangi ülkede olduğu belli değil. 24 Ekim'de “Geleceğe Yatırım Girişimi” konferansına katılmak için Riyad'a giden Ali Bango'nun durumu meçhul. Suudi yetkililer kalp rahatsızlığı geçiren Gabon devlet başkanının hastaneye kaldırıldığı ve durumunun ciddi olduğu konusunda açıklama yaptılar.
Yeni Şafak
Suud’un yeni liberalizm arayışı
Suud’un yeni liberalizm arayışı
Soğuk savaşın sona ermesi ile birlikte liberalizm küresel dünyanın güneyinde daha görünür olmaya başladı. ABD'nin ve kıta Avrupa'sının dayattığı liberal ve neoliberal fikirler, ülkelerin siyasi yapıların belirlenmesinde temel bir işlev edindi. Apartheid yönetime karşı mücadele etmiş Güney Afrikalı komünistler ve sosyalistler bile liberalizmi bir devlet politikası olarak benimsemeye başladılar. Bir bakıma kapitalist dünyanın gerisinde kalmış ülkeler, liberalizmi kalkınma, gelişmişlik, insan hakları ve adalet bağlamında sihirli bir değnek görerek, ona yaslanmaya çalıştılar.


Yeni Şafak
Yemen için acele edilmeli
Yemen için acele edilmeli
Yemen'deki iç savaşa Suudi Arabistan ve müttefikleri ile birlikte İran'ın müdahil olması olayı içinden çıkılmaz bir duruma dönüştürdü. Savaşın aslında iki aktörü var; biri Suudi yönetimi diğeri ise İran. Bu iki devlet yerel müttefiklerini kullanarak birbirlerine karşı savaşı devam ettiriyorlar. Sonucunda ise feci bir insanlık dramı yaşanıyor Yemen de. On binlerce sivil hayatını kaybederken yüzbinlerce Yemenli yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalıyor. Krizin daha da kötü tarafı ise, neredeyse 18 milyon insanın açlık tehlikesi ile karşı karşıya kalması.


Yeni Şafak
Kampala’da maskeli balo seyretmek
Kampala’da maskeli balo seyretmek
Afrika ülkelerinde resepsiyonların farklı bir yeri vardır. Çünkü Türklerin bir buluşma yeridir resepsiyonlar. Ülkenin farklı yerlerinde, binbir zorlukla görev ve iş yapanlar resepsiyonlar vasıtasıyla bir araya gelir; o günü, büyükelçiliklerin düzenlediği programlarla en iyi şekilde geçirmeye çalışırlar.


Yeni Şafak
Çin’le daha güçlü iş birliği
Çin’le daha güçlü iş birliği
Son 5-6 aydır ABD Başkanı Donald j. Trump'ın, Türkiye ile ilgili söyledikleri artık iyice rahatsız edici bir duruma geldi. Karşımızda sanki Türkiye ile müttefik değil de savaş halindeki bir devletin başkanı var. Türkiye'nin ABD'yle ilişkilerini düzeltme hamlesi hep bir ileri bir geri gidiyor, Trump sayesinde. Ya bu duruma alışmalıyız ya da kendimize ABD'nin ikircikli politikasını dikkate almadan yeni müttefikler aramalıyız.


Yeni Şafak
Suud yönetiminin önlenemez çöküşü
Suud yönetiminin önlenemez çöküşü
Suudi Arabistan neredeyse 20 gündür gündemimize oturmuş durumda. Aslında her zaman Türkiye için Suud vakalarının bir çekiciliği olmuştur. Bu seferki, muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı olayı diğer Suud vakalarından farklı bir boyutu barındırıyor.
Yeni Şafak
Sarı yeleklilerden Gezi çıkmaz!
Sarı yeleklilerden Gezi çıkmaz!
Türkiye'de Gezi Parkı eylemleri olduğunda Güney Afrika'daydım. Güney Afrika basının ciddi bir şekilde gezi olaylarını yansıttığını fark ettim, özellikle de beyaz Avrupalı göçmen Yahudilerin finanse ettiği görsel ve yazılı basında. Hatta Johannesburg'ta PKK sempatizanlarından oluşan bir grup Gezi Parkı protestolarına destek için gösteri dahi yapmıştı. Türkiye'den binlerce kilometre uzaklıktaki bir ülkenin Türkiye'ye bu kadar ilgi göstermesi, sıradan basın trafiğinden farklı, tuhaf bir durumdu.
Yeni Şafak
Beşir’in Suriye ziyaretinin  arkasında neler var?
Beşir’in Suriye ziyaretinin arkasında neler var?
Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, Suriye'ye kısa süren bir ziyarette bulundu. Ömer el-Beşir, 2011'de Suriye'de iç savaşın başladığı günden beri Şam'ı ziyaret eden ilk Arap lider oldu.


Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.