Barışın arkasındaki düşmanlıklar
Barışın arkasındaki düşmanlıklar
Yeni Şafak'taki ilk yazımı Kudüs üzerine yazmayı düşünmüştüm. Çünkü Kudüs'ü insanlık tarihinin bir başlangıcı olarak gördüm hep. Kudüs, tarihin aynası ve vicdanıdır, insanlığın ortak sorumluluğudur. Başlangıçlar en değer verdiğin semboller üzerinden yapılırsa bir anlamı vardır. Kudüs bizim için bir umut, bir var oluş özlemidir.
Yeni Şafak
Sudan eksen mi değiştiriyor?
Sudan eksen mi değiştiriyor?
18 Aralık'ta Sudan'ın Atbara şehrinde başlayan gösteriler, ülkenin farklı şehirlerine yayılmaya devam ederken Devlet Başkanı Ömer el Beşir de siyasi bir mekik dokuyor. Beşir başlangıçta gösterilerin çok fazla yayılacağını düşünmemiş olmalı ki, halkın tepkisine ilgisiz kaldı.
Yeni Şafak
Gabon Devlet Başkanına ne oldu?
Gabon Devlet Başkanına ne oldu?
Orta Batı Afrika'nın küçük ülkelerinden Gabon Devlet Başkanı Ali Bango bir süredir kayıp. Daha doğrusu hangi ülkede olduğu belli değil. 24 Ekim'de “Geleceğe Yatırım Girişimi” konferansına katılmak için Riyad'a giden Ali Bango'nun durumu meçhul. Suudi yetkililer kalp rahatsızlığı geçiren Gabon devlet başkanının hastaneye kaldırıldığı ve durumunun ciddi olduğu konusunda açıklama yaptılar.
Yeni Şafak
Suud’un dayanılmaz manevraları
Suud’un dayanılmaz manevraları
28 Şubat döneminin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, bir televizyon kanalına katıldığı programda, başörtüsü sorununun çözümü için Suudi Arabistan'ı işaret etmiş ”Başörtüsü gericiliktir… ille de başörtülü okumak isteyen varsa Suudi Arabistan'a gitsin” demişti. Bir bakıma Demirel'i haklı çıkaran nedenler vardı doğrusu.
Yeni Şafak
Saldırıya karşı direniş ve mücadele
Saldırıya karşı direniş ve mücadele
Son günlerde rahip Brunson'la başlayan giderek ekonomik saldırıya dönüşen ABD emperyalizminin baskısı artacak gibi görünüyor. “ABD neden böyle davranıyor?” sorusuna pek kıymeti olmayan cevaplar verebiliriz. Çünkü sorundan çok çözüme odaklanarak; ABD'nin ne yaptığından çok bizim nasıl davranacağımız önemli olmalıdır.
Yeni Şafak
Afrika politikamızda yeni bir vizyona ihtiyaç var!
Afrika politikamızda yeni bir vizyona ihtiyaç var!
Türkiye 2005'ten beri başladığı Afrika açılım politikasında önemli başarılar elde etti. THY'nın sefer düzenlemediği hemen hemen bir Afrika ülkesi yok gibi. TİKA'nın birçok Afrika ülkesinde ofisi var ve kalkınma projelerini hız kesmeden devam ettiriyor. Diyanet Vakfı, Kızılay yaptıkları yardımlarla Avrupalı yardım kuruluşlarını geçtiler. Afrika ülkelerinin büyük bir bölümünde elçilikler açıldı, artık ilişkiler birebir devam ediyor.
Yeni Şafak
Türkiye için yeni fırsat: BRATS
Türkiye için yeni fırsat: BRATS
Her ekonomik kriz yeni bir fırsatı ortaya çıkarır. Türkiye'nin ekonomisinde son günlerde ABD'nin başlattığı saldırganlık ters tepmeye başladı bile. Bir süre sonra Türkiye'yi ekonomide yeni fırsatlar bekliyor. Eğer bu fırsatları değerlendirebilecek Türkiye ekonomide daha güçlü bir konuma gelebilecek.
Yeni Şafak
Güney Afrika neden önemli?
Güney Afrika neden önemli?
Türkiye'den binlerce kilometre uzaklıktaki Güney Afrika hem Afrika hem de değil. Afrika kıtasında olmasına rağmen Cape Town, Durban, Johannesburg gibi şehirler Avrupa ya da ABD'de yaşıyorsunuz hissi uyandırır. Afrika'nın gerçekleri ile yüzleştiğiniz kadar küresel dünyanın sorunlarıyla da uğraştığınız da ancak fark edersiniz. O yüzden modern bir dünya kadar geleneksel bir Afrika'dır. Hep Afrika'nın içine daldığınızda uyanıp modern dünyaya döndüğünüz yerin adıdır Güney Afrika.


Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.