Suud yönetiminin önlenemez çöküşü
Suud yönetiminin önlenemez çöküşü
Suudi Arabistan neredeyse 20 gündür gündemimize oturmuş durumda. Aslında her zaman Türkiye için Suud vakalarının bir çekiciliği olmuştur. Bu seferki, muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı olayı diğer Suud vakalarından farklı bir boyutu barındırıyor.
Yeni Şafak
Kampala’da maskeli balo seyretmek
Kampala’da maskeli balo seyretmek
Afrika ülkelerinde resepsiyonların farklı bir yeri vardır. Çünkü Türklerin bir buluşma yeridir resepsiyonlar. Ülkenin farklı yerlerinde, binbir zorlukla görev ve iş yapanlar resepsiyonlar vasıtasıyla bir araya gelir; o günü, büyükelçiliklerin düzenlediği programlarla en iyi şekilde geçirmeye çalışırlar.


Yeni Şafak
Suud’un yeni liberalizm arayışı
Suud’un yeni liberalizm arayışı
Soğuk savaşın sona ermesi ile birlikte liberalizm küresel dünyanın güneyinde daha görünür olmaya başladı. ABD'nin ve kıta Avrupa'sının dayattığı liberal ve neoliberal fikirler, ülkelerin siyasi yapıların belirlenmesinde temel bir işlev edindi. Apartheid yönetime karşı mücadele etmiş Güney Afrikalı komünistler ve sosyalistler bile liberalizmi bir devlet politikası olarak benimsemeye başladılar. Bir bakıma kapitalist dünyanın gerisinde kalmış ülkeler, liberalizmi kalkınma, gelişmişlik, insan hakları ve adalet bağlamında sihirli bir değnek görerek, ona yaslanmaya çalıştılar.


Yeni Şafak
Türkiye’nin “insan merkezli” dış politikası kazanacak
Türkiye’nin “insan merkezli” dış politikası kazanacak
Birkaç ay önce dünya medyasında Türkiye ile ilgili genellikle olumsuz bir hava vardı. ABD ve bazı Avrupa ülkelerinin etkisi ile Türkiye'ye karşı negatif yaklaşımlar özellikle medyada ön plandaydı. Küresel ekonomik saldırganlığının da yansımasıyla çaresiz ve bitkin gösterilen Türkiye'ye karşı değişik çevreler eteklerindeki taşı dökerek başta insan hakları, ekonomik gidişat olmak üzere her açıdan eleştiri bombardımanına tuttular.


Yeni Şafak
Etiyopya bu kez sözünü tutacak mı?
Etiyopya bu kez sözünü tutacak mı?
İki yıl önce Etiyopya Cumhurbaşkanı Malatu Teshome Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulundu, bu ziyaret sırasında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'la bir basın toplantısı düzenledi. Teshome burada basın mensuplarının gözlerine bakarak FETÖ'yü bir terör grubu kabul ettiklerini belirterek en kısa zamanda bu terör örgütüne ait Etiyopya'daki 6 okulu Maarif Vakfı'na teslim edeceklerini açıkladı.


Yeni Şafak
Güney Afrika neden önemli?
Güney Afrika neden önemli?
Türkiye'den binlerce kilometre uzaklıktaki Güney Afrika hem Afrika hem de değil. Afrika kıtasında olmasına rağmen Cape Town, Durban, Johannesburg gibi şehirler Avrupa ya da ABD'de yaşıyorsunuz hissi uyandırır. Afrika'nın gerçekleri ile yüzleştiğiniz kadar küresel dünyanın sorunlarıyla da uğraştığınız da ancak fark edersiniz. O yüzden modern bir dünya kadar geleneksel bir Afrika'dır. Hep Afrika'nın içine daldığınızda uyanıp modern dünyaya döndüğünüz yerin adıdır Güney Afrika.


Yeni Şafak
Stiglitz’den Merkez’e reçete
Ekonomi
Stiglitz’den Merkez’e reçete
Nobel ödüllü ekonomist Prof. Joseph Stiglitz, tüm merkez bankalarının enflasyona kilitlendiğini belirterek, bununla birlikte istihdam, finansal istikrar ve büyümeye de odaklanması gerektiğini söyledi. “Sıradan vatandaş geliri olmazsa harcama yapamaz” diyen Stigltiz, “Tamamen enflasyon odaklı yaklaşım bence çok absürt” sözleriyle mevcut politikaları eleştirdi.
Yeni Şafak
Deri sektörü yeni pazarlara açılacak
Ekonomi
Deri sektörü yeni pazarlara açılacak
"Alleather IDF İstanbul Deri Fuarı", 1-3 Şubat 2017'de İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Tim Başkanı Mehmet Büyükekşi "İstanbul Deri Fuarı'nın ekonomimize pozitif etkisinin oldukça büyük olacağına inanıyoruz''ifadelerini kullandı.
AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.