Âl-i İmrân Suresi'nin fazileti ve faydaları
Âl-i İmrân Suresi'nin fazileti ve faydaları
Âl-i İmrân Suresi, Medine döneminde inmiştir. 200 ayettir. Sure, adını 33. ayette geçen “Âl-i İmrân” tamlamasından almıştır. Âl-i İmrân, İmran ailesi demektir. Peki Âl-i İmrân Suresi'nin fazileti ve okumanın faydaları nedir?
Yeni Şafak
Felak ve Nas surelerinin fazileti! Felak ve Nas surelerini okumanın faydaları
Felak ve Nas surelerinin fazileti! Felak ve Nas surelerini okumanın faydaları
Felak ve Nas surelerine "muavvizeteyn" adı verilir. Muavvizeteyn, iki koruyucu demektir. Bundan maksat, Kur'ân'ın Felak ve Nâs sureleridir. Peki Felak ve Nas surelerinin fazileti faydaları nelerdir.
Yeni Şafak
Asr Suresi fazileti
Asr Suresi fazileti

Asr Suresi, Mekke döneminde inmiştir ve 3 ayettir. Asr, çağ, ikindi vakti, uzun zaman demektir. Surede insanı ebedî hüsrandan kurtaracak yollar gösteril­mektedir. Asr Suresi'nin fazileti haberimizde.

Yeni Şafak
Yasin Suresi'nin fazileti
Yasin Suresi'nin fazileti
Yasin Suresi, Mekke döneminde inmiştir ve 83 ayettir. Sure, adını ilk ayeti oluşturan "Yâ-Sîn” harflerinden almıştır. Surede başlıca insanın ahlâkî sorumlulukları, vahiy, Hz. Peygamber’i yalanlayan Kureyş kabilesi, Antakya halkına gönderilen peygamberler, Allah’ın birliğini ve kudretini gösteren deliller, öldükten sonra dirilme, hesap ve ceza konu edilmektedir. Haberimizde Yasin Suresi'nin faziletini bulabilirsiniz.
Yeni Şafak
Haşr Suresi Okunuşu: Haşr Suresi Arapça oku, dinle, fazileti
Haşr Suresi Okunuşu: Haşr Suresi Arapça oku, dinle, fazileti
Haşr Suresi, Medine döneminde inmiştir ve 24 ayettir. Sure, adını ikinci ayette geçen "elHaşr" kelimesinden almıştır. Haşr, toplamak demektir. Surede başlıca, Medine'de yaşamakta olan ve Hz. Peygamberle yaptıkları antlaşmaya ihanet ederek İslâm toplumunu ortadan kaldırmak üzere Mekkeli müşriklerle ittifak yapan Nadîroğulları’nın Medine’den topluca sürülmesi hadisesi ile Yahudilerle antlaşma yapan münafıklar konu edilmektedir. Haşr Suresi'nin Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı, mealini, faziletini haberimizde bulabilirsiniz. İşte Haşr Suresi'nin Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı, meali ve dinleme seçeneği:
Yeni Şafak
Taha Suresi'nin faziletleri
Taha Suresi'nin faziletleri

Taha Suresi, Mekke döneminde inmiştir ve 135 ayettir. Sure, adını birinci ayette yer alan harflerden almıştır. Taha Suresinde, Allah’ın peygamberler aracılığıyla insanlara gösterdiği doğru yolun temel gerçeklerine işaret edilmekte, Hz. Peygamber teselli edilerek peygamberlik görevini mutlaka en güzel şekilde başaracağı müjdelenip kendisine karşı çıkanların uğrayacağı sonuçlar izah edilmektedir. Peki Taha Suresi'nin faziletleri nelerdir? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Yeni Şafak
Akdeniz barışı
Akdeniz barışı
Akdeniz; iklimi, bitki örtüsü, kendisini kuşatan kara parçalarının üzerinde yaşayan insanların kültürel cümbüşü ile hakikâten de yekta bir coğrafya.. Akdeniz’i genellikle, biraz da târihsel tecrübelerin ışığı altında “Mağrip” ve “Maşrık” olarak iki haneli düşünmeye şartlanmışızdır. Dahası, Adriyatik, İyon Denizi, Ege veyâ Adalar Denizi olarak zihnimizde bölmeyi de çok defâ ihmâl etmeyiz.Akdeniz, antik dünyâlarda yapısal olarak iki farklı veçhesiyle tezâhür etti. Canlı bir ticâret hayâtı küçük to...
Cuma Suresi okunuşu ve anlamı: Cuma Suresi oku, dinle, ezberle
Cuma Suresi okunuşu ve anlamı: Cuma Suresi oku, dinle, ezberle

Cuma Suresi, Medine döneminde inmiştir ve 11 ayettir. Sure, adını 9. ayette geçen "elCumu’a" kelimesinden almıştır. Sûrede başlıca, Hz. Muhammed’in peygamber olarak gönderilişi, Yahudilerin Allah’ın dininden yan çizmeleri ve Cuma namazı ile ilgili bazı hükümler konu edilmektedir. Cuma Suresi'nin Arapça okunuşu, Türkçe anlamı, tefsiri, fazileti, meali ve dinleme seçeneği haberimizde.

Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.