Cemaat kadınlarla tamamlanır
Hayat
Cemaat kadınlarla tamamlanır
İlahiyatçı kadınlar camide kadının yerini sosyal ve dini kimlikleri üzerinden masaya yatırdı. Yedi kadının gözünden dünden bugüne camide kadının yeri tartışıldı. İlahiyatçı yazar Nevin Meriç’in önderliğinde cami-kadın ilişkisi değerlendirmesinde mesele İslam tarihinden bugüne ele alındı. Geçmişte camide kendine yer bulan kadının bugün dışlanmasının sebebini dindar kadınlar, dinimizle örtüşmeyen bazı geleneksel görüşlere bağlıyor.
Yeni Şafak
İslam'a adanmış ömür: Ömer Döngeloğlu
Ramazan
İslam'a adanmış ömür: Ömer Döngeloğlu
Televizyon programlarında yaptığı dini sohbetleriyle tanınan Ömer Döngeloğlu, katıldığı konferans ve sempozyumların yanı sıra sosyal yaşantısında da irşat faaliyetlerinde bulunuyordu. Eşi Zeynep Döngeloğlu; "Filistin ve Kudüs halkıyla ilgili yapmış olduğu sohbetler sebebiyle Kudüs'ü ziyaret etmesi engelleniyordu. Buna çok hüzünlenirdi, zira oraları ziyaret etmeyi çok arzuluyordu" dedi. Sanatçı ve şair Dursun Ali Erzincanlı ise onu şu sözlerle anlattı; "Sanki 52 yaşında vefat edeceğini hissetmiş de şöyle 70-80 yıllık bir ömrü o 52 yaşın içine sığdırmaya çalışıyormuş gibi bir koşuşturması vardı. Biz sonradan böyle olduğunu düşündük. Gerçekten 24 saatini dolu dolu geçiriyordu"
AA
Üniversitedeki görevine geri dönen Boynukalın'dan açıklama: Hezeyanlara meydan vermemek için ayrılıyorum
Gündem
Üniversitedeki görevine geri dönen Boynukalın'dan açıklama: Hezeyanlara meydan vermemek için ayrılıyorum
Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'ndeki akademik görevine geri dönmüştü. Karara ilişkin yazılı bir açıklama yapan Boynukalın, "Akademik/ilmi çalışmalarıma daha fazla vakit ayırabilmek için görevimden affımı ve görevlendirmemin sona ermesini istedim. Aldığım kararın bir diğer sebebi ise, milli iradeye karşı pervasızca yayınlanan bildiriyle ilgili yorumlarda yalan yanlış kıyaslamalara gidilerek 'Ayasofya İmamı konuşuyor da biz niye konuşmayalım' gibi hezeyanlara meydan vermemektir" dedi.
Yeni Şafak
Ömer Faruk Harman Hoca’yı kaybettik
Hayat
Ömer Faruk Harman Hoca’yı kaybettik
İlahiyat camiasının saygın isimlerinden Prof. Dr. Ömer Faruk Harman 71 yaşında vefat etti. Dinler Tarihi alanındaki çalışmalarıyla bilinen Ömer Faruk Hoca, İslam Ansiklopedisi’nin konuyla ilgili çok sayıda maddesini kaleme almıştı.
Yeni Şafak
İslam ülkeleri travmalarını atamadı
Hayat
İslam ülkeleri travmalarını atamadı
Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Kelam Ana Bilimdalı Başkanı Prof. Dr. Şaban Ali Düzgün, İslam toplumunun dünden bugüne sorunlarına değinirken şöyle diyor: “Türkiye hariç İslam ülkelerinin tamamı sömürge-sonrası toplumlar olmanın travmalarını üzerlerinden atamadılar. Irksal olarak kabilelere, dinsel olarak mezheplere bölünmüş olmaları onları demokratik kültür, çoğulculuk, tolerans, liyakat gibi çağdaş yaşamı kuran bütün değerlere yabancılaştırmaktadır."
Yeni Şafak
İstanbul'daki Şeb-i Arus töreninde Kur'an-ı Kerim'in Türkçe okunmasına tepkiler sürüyor: Usule uygun değil
Gündem
İstanbul'daki Şeb-i Arus töreninde Kur'an-ı Kerim'in Türkçe okunmasına tepkiler sürüyor: Usule uygun değil
İBB ve Evrensel Mevlana Aşıkları Vakfı'nın, Mevlana’nın 747. vuslat yıldönümünde düzenlediği Şeb-i Arus töreninde, Kur'an-ı Kerim'in Türkçe okunmasına ve kadınlarla erkeklerin birlikte sema yapmasına yönelik tepkiler devam ediyor. Konuya ilişkin İÜ İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Muslu, "Usule uygun bir uygulama değil. Bu bir erkandır. Asırlardır aslına uygun şekilde uygulanırken, farklı şekilde, farklı mecraya çekmek doğru değildir. Ümit ederim ki bu hatadan dönülür, bir daha yapılmaz" ifadelerini kullanırken Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Tasavvuf Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Sezai Küçük ise "Genel anlamda gelenekte böyle bir uygulama yok" dedi.
AA
Bazı dönüşlerin karanlığı
Bazı dönüşlerin karanlığı
“Sessiz bir hayatın cesur yalnızlığı…” Bu dizeyi nerde okuduğumu hatırlamaya çabalayarak tırmanıyordum yokuşu. İnsanın bir iflahı varsa çoktan kesilmiş olması gerekirdi benimkinin. Sıcaklık elli beş derece falan olmalıydı. Otogardan bu yana sürdürdüğüm yürüyüşte sağ elimdeki valiz ağırlaştıkça ağırlaşmış, sol omzuma çaprazlama astığım çanta ise belirgin bir dengesizlik katmıştı yürüyüşüme. Doğuştan topal bir eşek gibi sekerek söktürüyordum yokuşu.İlerde bir kadın, evin önündeki küçük kel arsada ...
İlahiyat fakülteleri ve İslâm çalışmaları
İlahiyat fakülteleri ve İslâm çalışmaları
İnsan bu kadar mı tarihine yabancılaşır? Neden her şeyi Batı üzerinden okuyarak kendimizi de oradan seyrediyoruz? Efendim Oxford ve Cambridge Üniversitelerinde İslam’ı anlatan bir çok kişi varmış. En büyük İslam araştırmacıları da orada bulunurmuş. Bunları bir profesör sosyal bilimcimiz söylüyor. Modern oryantalist yöntemler gölgesinde ve çeşitli amaçlara angaje İslam çalışmalarını bize örnek model sunuyor. İlahiyat Fakülteleri böyle olmazsa papazların engizisyon yerlerine dönecekmiş. Hangi tara...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.