Otomobil kıtlığı kontratı uzattı: Filolar
47 bin 700 araç yatırımı yaptı
Ekonomi
Otomobil kıtlığı kontratı uzattı: Filolar 47 bin 700 araç yatırımı yaptı
Filosunu yenileyemeyen kiralık araç sektöründe kontratlar uzamaya başladı. İlk 9 ayda 47 bin 700 araçlık yatırımla yenileme yaptıklarını belirten TOKKDER Başkanı İnan Ekici, “Pazarda araç bulunamaması sebebiyle, kiralanan araçların kontratlarını uzatma yöntemi izlenmeye başladı” dedi.
Yeni Şafak
Araç kiralama
TL ile rahatladı
Ekonomi
Araç kiralama TL ile rahatladı
Dövizle araç kiralama yapan firmalar Türk Lirası’na dönünce rahatladı. TOKKDER Başkanı İnan Ekici, “Son dönemde kurların biraz düşmüş olması ve bundan sonrası için araç kiralamalarının TL bazında yapılacak olmasından kaynaklı bir rahatlama var” dedi.
Yeni Şafak
Kiralama sektörü ticariyle gülecek
Ekonomi
Kiralama sektörü ticariyle gülecek
Ticari araçların kiralanması sektöre hareket getirdi. TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, “Ticari araç kiralamanın olanaklı hale gelmesi ile 2019 yılına daha olumlu şekilde bakmaya başladık. 2019 yılında büyüme ivmesini yeniden yakalayacağımızı ve sektörümüzün 2020 yılı sonunda yaklaşık 375 bin adetlik araç parkına ulaşacağını düşünüyorum” diye konuştu.
Yeni Şafak
Filo 9 milyar TL yatırım yapacak
Ekonomi
Filo 9 milyar TL yatırım yapacak
Kiralık araç sektörü daralmanın ardından yükselişe geçti. TOKKDER Başkanı İnan Ekici, “2020 yılını 8-9 milyar TL arasında bir yatırımla kapatmayı hedefliyoruz. Sektör 65 ile 75 bin adet arasında yeni otomobil alımı yapacak” dedi.
Yeni Şafak
Filo 2 milyarlık araç satın aldı
Ekonomi
Filo 2 milyarlık araç satın aldı
Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER), 6 aylık filo kiralama raporunu açıkladı. Söz konusu rapora göre, operasyonel araç kiralama sektörü ise 2019 yılının ilk yarısında Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yaklaşık yüzde 11,4’ü olan 17 bin 900 adet yeni aracı filosuna kattı. Bu dönemde 2 milyar 13 milyon lira yeni araç yatırımı yapan sektörün aktif büyüklüğü ise 28 milyar 633 milyon lira oldu.
Yeni Şafak
Kiralık araç 30 milyarı aştı
Ekonomi
Kiralık araç 30 milyarı aştı
TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, operasyonel kiralama sektörünün aktif büyüklüğünün 30 milyar liraya ulaştığını ifade etti. Ekici, “129 kiralama firması her yıl ortalama 150 bin adet civarında araç alımı yapıyor” dedi.
Yeni Şafak
Kiralık araçta KDV beklentisi
Ekonomi
Kiralık araçta KDV beklentisi
Operasyonel araç kiralama sektörünün yüzde 5,7 küçüldüğüne dikkat çeken TOKKDER Başkanı İnan Ekici KDV indirimi talep etti. Ekici, “Araç kiralama şirketlerinin aktifinde bulunan binek otomobillerin satışında uygulanan yüzde 18’lik KDV oranının yüzde 1’e indirilmesi finansal sıkıntılara karşı ciddi bir teşvik olacaktır” dedi.
Yeni Şafak
Ticari kiralıkta
engeller kalktı
Ekonomi
Ticari kiralıkta engeller kalktı
Araç kiralama sektörü ve her ölçekten işletmenin merakla beklediği, ticari araçların kiralanabilmesinin önünü büyük ölçüde açan düzenleme yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmelikle, bazı yetki belgesi sahiplerinin doğrudan kiracı olarak ticari araç kiralamasının önü açıldı.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.