Talebeden hocaya vefânın kitabıdır
Hayat
Talebeden hocaya vefânın kitabıdır
Mustafa Atalar tarafından kaleme alınan Hocam’la Yıllarım, Ali Yakup Cenkçiler’in İlim ve Fikir Dünyası adlı kitap alanında önemli bir çalışma. İnkılab Yayınları arasında çıkan kitapta 1988 yılında vefat eden Cenkçiler’in çok yönlü hayatı hatıralar eşliğinde ele alınıyor.
Yeni Şafak
Apoletli medya
Dünya
Apoletli medya
İran’da Devrim Muhafızları’nın medyayı finanse etmesi ve el altından yönetmesi yeniden tartışma konusu oldu. Özellikle de son aylarda Türkiye’ye karşı çirkin saldırılarda sınır tanımayan Keyhan ve FHA gibi medya organlarının rejimle olan kirli ilişkileri sorgulanıyor.
Yeni Şafak
"Bir İnkılâp Daha Var/Harf İnkılâbı Öyküleri" çıktı
Hayat
"Bir İnkılâp Daha Var/Harf İnkılâbı Öyküleri" çıktı
Harf İnkılâbı, milletin bilincini yaralaması, hafıza kaybına neden olması bakımından büyük bir anlam taşıyor. Jacques Derrida da bir mektubunda, Türklerin harflerinin çalınmasının onlarda bir bellek yitimine yol açtığı'nı ifade ediyor. Toplumda büyük bir travmaya sebep olan Harf İnkılâbı, bu kitapta birçok açıdan ele alınıyor.
Yeni Şafak
Kastamonu Şapka Müzesi'ne yoğun ilgi
Hayat
Kastamonu Şapka Müzesi'ne yoğun ilgi
Kastamonu'da Şapka İnkılabı'na da ev sahipliği yapan Şapka Müzesi'nde, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in fötründen, eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in kasketine çok sayıda ünlü ismin şapkası yer alıyor.
AA
Yeni harflerin
eski mektepleri
Hayat
Yeni harflerin eski mektepleri
Ötüken Yayınları’ndan çıkan Harf İnkılabı ve Millet Mektepleri adlı çalışma yakın tarihle bizi yüzleştiriyor. Sinan Ateş, Yücel Namal ve Muhibbe Erdoğan imzasını taşıyan araştırma kitabı, harf inkilabı öncesi ve sonrasında yaşanan tartışmaları bugüne taşıyor. Yeni harfleri öğretmek için kurulan Millet Mektepleri’nin işleyişini de farklı örnekler üzerinden okuruna sunuyor.
Yeni Şafak
Manevi inkılabı yaşarken göreyim
Hayat
Manevi inkılabı yaşarken göreyim
İBB Kültür Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen "Bir Nesli Yoğuranlar" söyleşilerinin son konuğu Yazar Şule Yüksel Şenler oldu. Şenler Cemal Reşit Rey'de düzenlenen etkinliğe hastalığına rağmen katıldı. Yazarın hayatını anlatan belgeselin gösterilmesiyle başlayan programda gazeteci Demet Tezcan ve Sadık Albayrak ile eski Fazilet Partisi Milletvekili ve akademisyen Merve Kavakçı İslam da birer konuşma yaptı.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.