Milli İHA'lar yerli uydu terminalleriyle uçuyor
Ekonomi
Milli İHA'lar yerli uydu terminalleriyle uçuyor
CTech tarafından üretilen uydu terminalleri Anka-S ve Aksungur'a entegre edildi. 5 hava aracıyla testler dahil 500 saatlik uçuş süresine ulaşıldı, yeni araçlara entegrasyon çalışmaları devam ediyor. CTech Genel Müdürü Cüneyd Fırat, "Bu sistemlerin ilk defa yerlileştirilerek hizmete girmesinin oldukça önemli olduğunu değerlendiriyoruz. Zira bugüne kadar bu terminaller yurt dışından temin ediliyordu. Bu tür kritik alt sistemlerin yurt dışı bağımlı olması hem platformun operasyonel bağımsızlığına hem de ihracatına önemli kısıtlamalar getirebiliyor" dedi.
AA
Yıkım çağı
Yıkım çağı
Antroposen, yaşadığımız çağı ifade etmek için türetilmiş bir kavram. Dünyamızın 4,5 milyar yıllık ömrünün son 3 binli yılları ‘İnsan Çağı’ olarak geçiyor. Bu çağın son 250 senesi de yıkım çağı olarak tanımlanıyor.Bu çağlar kendini sadece ekolojik bir yıkımla göstermiyor. İnsan’ın dahil olduğu tüm katmanlarda - psikolojik, kültürel, sosyolojik, ekonomik, politik - yıkımlarla da gösteriyor.Yıkım Çağı’nın en belirgin antitezi ise; onarım. Yıkımı onarmak bu çağın sorunlarının tek çözümü gibi görünüy...
Elektrik arızaları ve kayıp kaçak kullanımı İHA ile tespit edilecek
Gündem
Elektrik arızaları ve kayıp kaçak kullanımı İHA ile tespit edilecek

Aras Elektrik Dağıtım Anonim Şirketinin (EDAŞ), envanterine kattığı İnsansız Hava Aracı (İHA) ile sorumluluk alanındaki Erzurum, Ağrı, Kars, Erzincan, Iğdır, Ardahan, Bayburt'taki elektrik arızaları ve kayıp kaçak kullanımı tespit edecek. Aras EDAŞ Genel Müdürü Fikret Akbaş, "İnsansız hava aracımız yaklaşık 10 kilometrekarelik mesafeyi ve 40 kilometrelik enerji nakil hattını tarayabilecek yetenekte" dedi.

AA
Kaza değil suikast: BAE muhalifleri İngiltere'de katlediyor
Dünya
Kaza değil suikast: BAE muhalifleri İngiltere'de katlediyor
Körfez’deki düşünce mahkumlarının haklarını savunan el-Qast İnsan Hakları Örgütü’nün müdürlüğünü yürüten BAE’li aktivist Alaa Al-Sıddiq İngiltere’de şüpheli bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Al-Sıddiq’in kullandığı arabanın fren ayarlarıyla oynandığı belirlendi. Al-Sıddiq’den önce yaşanan faili meçhul cinayetlere dikkat çeken muhalifler ve aktivistler, son yıllarda İngiltere’nin BAE rejimi karşıtlarının tasfiyesi için bir suikast alanına dönüştüğüne dikkat çekti.
Yeni Şafak
“Türkiye dünyanın yarısıdır” İnsanlık, bu cümlenin altına çok şey yazacak
“Türkiye dünyanın yarısıdır” İnsanlık, bu cümlenin altına çok şey yazacak
ABD’nin, Afganistan’dan çekilmesi, Kabil Havaalanı’nın işletilmesi konusunda Türkiye ile anlaşması, daha da önemlisi Ortadoğu’da çok ciddi güç boşluğu oluşturacak hareketlere başlaması, ABD ve Avrupa savunması için derin bir dönüşüme işaret ediyor. Ve bu durum, Türkiye’ye olağanüstü yeni güç alanları sunuyor. Bu değişikliğin esası şudur: Batı (ABD ve Avrupa), güvenlik konseptlerini, küresel iktidar alanındaki payını yeniden tanımlıyor. Tehditleri ve çıkarları yeniden şekillendiriyor. Batı aslınd...
Biden-Putin Zirvesi başarılı oldu mu?
Biden-Putin Zirvesi başarılı oldu mu?
Geçen pazarki yazımı ABD’de “Biden-Putin Zirvesi”nden beklentilerin hayli düşük olduğunu söyleyerek bitirmiştim. Zirve gerçekleşti ve Biden’ın Putin’e ‘ABD’nin kırmızı çizgileri”ni çok net olarak iletmediği yönünde yorumlar yapılıyor. Washington’daki Rus karşıtı şahinlerse Biden’ı Putin’i yatıştırmaya çalışmakla suçluyorlar. Biden ise Zirve’den çıkan sonuçları yapıcı bulduğunu belirtiyor. CNN Muhabiri Kaitlan Collins, Biden’a “Putin’in davranışlarını değiştireceğinden nasıl bu kadar emin olab...
Türkiye'den Kudüs'e bir tır ilaç ve tıbbi malzeme yardımı
Hayat
Türkiye'den Kudüs'e bir tır ilaç ve tıbbi malzeme yardımı
Mirasımız Derneği, Kudüs’teki Makasıd Hastanesi'ne bir tır ilaç ve tıbbi malzeme yardımı gerçekleştirdi.
Yeni Şafak
İlk kez karşılaşıyor gibi okudum
Hayat
İlk kez karşılaşıyor gibi okudum
Öyküleri kitap-lık, Varlık, Öykü Gazetesi, Sarnıç, Lacivert Öykü gibi dergilerde yayımlanan Kerem Bakıcı’nın ilk kitabı Toprakta Büyür mü İnsan? okurla buluştu. Bakıcı kitabını ilk eline aldığı anı anlatırken, “Kanepeye kurulup metinlerle ilk kez karşılaşıyormuşum gibi okumaya başladım” diyor.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.