İslam dünyasının Doğu Türkistan meselesi
Yasin Aktay
İslam dünyasının Doğu Türkistan meselesi
İstanbul’da gerçekleşen ve üç gün devam eden 1. Uluslararası Doğu Türkistan Sempozyumu yayınlanan sonuç bildirisiyle devam etti. Dünya İslam Alimler Birliğinin desteği ve katılımıyla Doğu Türkistan Alimler Birliği tarafından düzenlenen sempozyuma 40 ülkeden alim, aydın, siyasetçi ve akademisyen katıldı, tebliğ sundu veya görüşleriyle katkıda bulundu.Sempozyumda Doğu Türkistan’da 1949 yılından beri yaşananlar, Çin hükümetinin Müslüman Türklere yönelik asimilasyon politikaları ve insan hakkı ihlal...
İslam dünyası yalnız bıraktı
Dünya
İslam dünyası yalnız bıraktı
Afganistan’da yaşanan olaylar sonrasında İslam dünyası sessizliğe gömüldü. Afgan halkını yalnız bırakan İslam dünyası “endişeliyiz” açıklamaları yapmakla yetindi. Arap Birliği suskunluğunu korurken İslam İşbirliği Teşkilatı sadece kısa bir duyuru yayınladı. Dünya Müslüman Alimler Birliği ise “istikrarlı hükümet” çağrısı yaptı.
Yeni Şafak
Allah’ın hükmü ve tefrikanın sebebi
Hayrettin Karaman
Allah’ın hükmü ve tefrikanın sebebi
Yeni Şafak · Hayrettin Karaman - Allah’ın hükmü ve tefrikanın sebebi Kur’an-ı Kerim’de, Allah’ın indirdiği (Peygamberine vahyettiği talimat) ile hükmetmeyenlerin, yani bunlara iman etmeyen ve hayatlarında uygulamayanların zâlim, fâsık ve kâfir oldukları ifade buyurulmuştur. Bu emir yalnızca toplumu ve devleti değil, ferdi de bağlamaktadır; Allah’ın dinini hayatın dışına atan toplum ve devlet, Allah karşısında ne kadar sorumlu ise aynı şeyi yapan fert de o kadar sorumludur. Devlet ve toplum hayat...
Alimin alemine girmek için destur lazım
Yasin Aktay
Alimin alemine girmek için destur lazım
Yeni Şafak · Yasin Aktay - Alimin alemine girmek için destur lazımAlimlerin alemi dışarıdan herkesin ilgisini çeker elbet. Bazısına parlak gelir, bazısına ürkütücü ve zorlu gelir. Bu aleme girmek isteyenler, girmeyi bir şekilde başarabilenler kendi kaplarına göre nasipleniyor, kaplarının alabileceğini alıyorlar.O aleme destursuz dalıp dağıtmak isteyenler de olabiliyor, uzaktan kaplarının alabildiğini bile murdar edip dökmek için alanlar olabiliyor. Dostane değildir yaklaşımları, o yüzden nasiple...
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Derhal toparlanmalı ve ümmetin vahdetini temin etmeliyiz
Hayat
Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: Derhal toparlanmalı ve ümmetin vahdetini temin etmeliyiz
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, tüm Müslümanları ve insanlığı Mescid-i Aksa ile Kudüs'e sahip çıkmaya davet ederek, "Bugün artık slogan atmak, ağıt yakmakla yetinemeyiz. Çözüme dair müşahhas, kalıcı ve gerçekçi adımlar atmak zorundayız. Derhal toparlanmalı ve ümmetin vahdetini temin etmeliyiz" dedi. Erbaş, "Bugün tüm insanlık işgale karşı çıkmakla ve Kudüs’ü savunmakla yükümlüdür. Yani Kudüs topyekun insanlığın hukuk, ahlak ve vicdan sınavıdır. Kudüs, İslam ümmetinin iman ve kardeşlik imtihanıdır" şeklinde konuştu.
AA
Türkiye’nin rolü  insani ve yapıcı
Gündem
Türkiye’nin rolü insani ve yapıcı
Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Dr. Ali Muhyiddin El-Karadaği, Suriye’de yaklaşık 5 yıldır devam eden iç savaşta Türkiye’nin takdire şayan bir duruş sergilediğini belirterek “Suriye meselesinde Türkiye’nin rolü insani ve yapıcı nitelikte” dedi.
Yeni Şafak
Müslüman alimlerden Türkiye'ye destek açıklaması
15 Temmuz Darbe Girişimi
Müslüman alimlerden Türkiye'ye destek açıklaması
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminde tüm dünya Müslümanları da Türkiye için dua ettiler. Müslüman Alimler Birliği'nin düzenlediği basın toplantısında konuşan Şam Alimler Birliği Başkanı Üsame El-Rıfai Türkiye'deki başarısız darbe girişimiyle alakalı açıklamalar yaptı. El-Rıfai yaptığı açıklamada: "Bütün bu girişimlerin hedefi sadece Türkiye'yi çökertmek değildir. Bu kalkışmanın amacı islam ve Müslümanlardır. Çünkü bu ülke bütün dünya mazlumlarını bir çok şekilde yardım etmiştir" dedi.
Yeni Şafak
Barış tüm İslam ülkelerine yayılsın
Dünya
Barış tüm İslam ülkelerine yayılsın
Dünya Müslüman Alimler Birliği, 13. İslam Zirvesi'nin “Adalet ve Barış İçin Birlik ve Dayanışma” temasının, tüm İslam ülkelerinin uyguladığı bir gerçeğe dönüştürülmesi çağrısında bulundu.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.