Dervişcik ile serhoşcuk
Dervişcik ile serhoşcuk
Bana Sadi anlatıyor, ben de size anlatıyorum. Öyle billahi.

Neresi olsun şehrimiz? Belh olsun yahut Horasan yahut Yezd yahut Urumiye. Vakitlerden yaz, zamanlardan eski bir zaman olsun.

Yeni Şafak
Bağımlılık, mayışıklık, mıymıntılık
Bağımlılık, mayışıklık, mıymıntılık
Oyuncu Ahmet Kural'ın şarkıcı sevgilisi Sıla'yı 45 dakika boyunca aralıksız dövdüğü iddialarını okuyunca “olay kesin sabaha karşı cereyan etmiştir” dedim kendime ve haklı da çıktım. Yine iddiaya göre saat 04.00 civarında yaşanmış olay. Çünkü o esnada “doğru düşünebilen” biri en azından kariyerini falan hesaba katarak bu aptallığı yapmaz. Bu aptallık için mutlaka alkol ve daha fazlası gerekir.


Yeni Şafak
Sen benim kim olduğumu biliyor musun?
Sen benim kim olduğumu biliyor musun?
Sen benim kim olduğumu biliyor musun? Bilmiyorsun elbette.

Ben hatalı verilmiş pasların unutulmaz oyuncusuyum. Yanlış zamanda yanlış yerde olmaların üstadıyım. Sınıfın en arka sırasına oturtulan yeşil gözlü ve aslında çok zeki o çocuğum. Arka bahçeye giden topların mecburi toplayıcısıyım. Bin tane de alsam çiklet kartı koleksiyonu bir türlü tamam olmayanım. Eksik kalanım ben. Eksik olanım. Örnek gösterilmeyenim. Takdir edilmeyenim.

Yeni Şafak
Bir yüzük hikâyesi
Bir yüzük hikâyesi
Hiç aklımda olmayan bir paraya kavuşmuştum. Hikâyesi uzun. İşte Ankara'da bir dükkân var, kirası bana gelecekti güya. O dükkânın kiracısı 6 aydır kira ödemiyordu. Son bir umut arayıp “abi be, öğrenci adamım, gönder şu parayı ne olur” dedim, hiç ummadığım şekilde gönderdi.
Yeni Şafak
Hatem’in atı
Hatem’in atı
Bileni çoktur, anlatanı dahi çoktur. Biz dahi anlatalım isteriz. Anlatalım ki mertliğin ve cömertliğin ne olduğu biline.

Hatem'i bilir misiniz? Hatem-i Tai de derler. Görenin “erkek güzeli” dediği, birinin cömertliğini anlatmak için “Hatem-i Tai kadar cömerttir” denilen, mertliği dillere destan bir adamcık. Cömertliğini anlatmaya kâğıt da yetmez mürekkep de…

Yeni Şafak
Yeni bir faz
Yeni bir faz
Önce bir örnek…

Bu sabah Cins ofisinin 20'yi aşkın genç misafiri vardı. Mardin Gençlik Merkezi'nin İstanbul gezisi yapan gençleri, dergiyi nasıl çıkardığımız konusunda fikir alışverişinde bulunmak üzere ziyaret ettiler bizi.

Yeni Şafak
2019 kime gelmedi?
2019 kime gelmedi?
Bir delikanlı var. Rızkını sokakta, insanların geride bıraktığı çöpleri karıştırarak arıyor. Sabahtan akşama elinin emeği, alnının teriyle çalışıp yine de insanca geçinebilecek bir kazancı elde edemiyor. Dahası onu görenler yolunu değiştiriyor, burun kıvırıyor. O öyle mahzun, arabasına dünyanın bütün yükünü doldurarak arşınlıyor sokakları. Ona gelmedi 2019.


Yeni Şafak
Laylon faşistler!
Laylon faşistler!
Aslında bu konuda yazmayacaktım. Bezdim çünkü bu konuda yazmaktan. Ama bezdiğim başka bir şey varsa o da faşizmin ve yabancı karşıtlığının yükselişidir. O yüzden “yine de bir gayret etmek gerekir” diyerek kalem oynatmayı deneyeceğim.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.