Üçüncü makam aracını Meclis’ten isteyen Kılıçdaroğlu: Bu kadar araba neyinize yetmez?
Gündem
Üçüncü makam aracını Meclis’ten isteyen Kılıçdaroğlu: Bu kadar araba neyinize yetmez?
Biri 2 milyon lira değerinde iki makam aracı bulanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meclis’ten üçüncü aracını istemişti. Her fırsatta, "Araba saltanatına son vereceğiz. Herkesin altında bir değil, üç değil" ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, katıldığı bir canlı yayında yeni araba isteğini görmezden gelerek "Bu kadar araba neyinize yetmez, bu israf değil midir?" sözleriyle eleştiride bulundu.
AA
Türkiye'de her yıl 7.7 milyon ton gıdayı israf ediyoruz
Ekonomi
Türkiye'de her yıl 7.7 milyon ton gıdayı israf ediyoruz
2021 Birleşmiş Milletler Çevre Programı Gıda İsrafı Endeksi Raporu’na göre, dünya genelinde her yıl yapılan toplam gıda israfı 931 milyon ton olarak kayıtlara geçti. Gıda israfında dünya ülkeleri arasında 3. sırada yer alan Türkiye’de her yıl 7.7 milyon tondan fazla gıda israf edilirken, her yıl kişi başına da 93 kilogram yiyeceğin çöpe atıldığı saptandı.
DHA
İhtiyar acıdığı için “gelmesinler” diyor
İhtiyar acıdığı için “gelmesinler” diyor
İmalatta kullanılan ham maddelerin yüzde 90’ı ürün fabrikadan çıkmadan önce israf olurken, yapılan ürünlerin yüzde 80’i ise ilk altı ay içinde ticari ömrünü tamamlıyormuş. Yapılan bir araştırmanın sonucu böyle söylüyor.Yani üretilen ürünlerin yüzde 80’i çöpe gidiyor ama biz o ürünü alırken bu çöpe giden ürünlerin parasını da ödüyoruz.Fabrika sahiplerinin servet hırsları yüzünden 1 liraya almamız gerek ürünü 10 liraya alıyoruz.O ürün gerçek değerine satılsaydı, yani 1 liraya ne olurdu?10 lirası o...
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Kışla'nın koronavirüs tedavisi hastanede sürecek
Koronavirüs
Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Kışla'nın koronavirüs tedavisi hastanede sürecek
Geçtiğimiz günlerde koronavirüse yakalanan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İsrafil Kışla, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, tedavisinin doktor tavsiyesi üzerine hastanede devam edeceğini açıkladı.
Diğer
Taze ekmek alışkanlığı ile israf hayat tarzımız olmuş
Taze ekmek alışkanlığı ile israf hayat tarzımız olmuş
Türkiye’nin, dünya genelinde en fazla gıdanın israf edildiği ülkeler arasında yer almasının sebebi, üniversitelerin ilgisini neden çekmiyor acaba?Özellikle sosyoloji, ekonomi ve ilahiyat alanında yüksek israfın neden ve sonuçları tez konusu olmayı hak ediyor.Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Programı tarafından hazırlanan 2021 BM Gıda İsrafı Endeksi Raporu’na göre: Türkiye’de her yıl 11,3 milyon tondan fazla gıda israf ediliyor.Bir yıl içinde çöpe giden yiyecek miktarı kişi başına evlerde 93 kilogr...
İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkan Yardımcısı İsrafil Kışla:  Hayır işlemek için önümüze gelen fırsatları bir nimet gibi görmek ve değerlendirmek lazım
Gündem
İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkan Yardımcısı İsrafil Kışla: Hayır işlemek için önümüze gelen fırsatları bir nimet gibi görmek ve değerlendirmek lazım
İlim Yayma Cemiyeti Genel Başkan Yardımcısı İsrafil Kışla, “Şunu unutmamak gerek, vererek asla azalmaz, vererek artar. Bunun ben çok örneklerini de görüyorum. Hayır işlemek için önümüze gelen fırsatları bir nimet gibi görmek ve onu değerlendirmek lazım” dedi. Türkiye’de hayırseverlik denince ne anlaşıldığı ve iş dünyasının hayırseverlik faaliyetlerine bakışına yönelik soruyu yanıtlayan Kışla, “ Bizim milletimiz için hayırseverlik önemlidir. Bunun gösterişten uzak yapılmasına ve adabına da dikkat edilir. Bizim milletimiz gerçekten cömert bir millettir. Güzel olanı, iyi olanı hep destekler. Hayır işi deyince akla hemen para gelmemeli. Önemli olan Allah için yola çıkmaktır, iyiyi amaçlamaktır. Bazen bir iş hazır bir parayla başlamaz." ifadelerini kullandı.
IHA
Kadın Çiftçi Kredisi ile  dar gelirli kadınlara iş fırsatı
Ekonomi
Kadın Çiftçi Kredisi ile dar gelirli kadınlara iş fırsatı
Tekfen Vakfı ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA), “Kadın Çiftçi Kredisi” projesini hayata geçiriyor. 2021 yılında pilot bölge olarak Ege Bölgesi’ndeki dar gelirli kadın çiftçiler desteklenecek ve bu kapsamda yapacakları tarım faaliyetine göre 5.000 ila 15.000 TL arasında kredi alabilecekler.
Yeni Şafak
DİTAP israfın önüne geçecek: Tarlada kalan ürüne online satış
Gündem
DİTAP israfın önüne geçecek: Tarlada kalan ürüne online satış
Üretimden tüketime yaşanan gıda israfına karşı yeni tedbirler geliyor. Dijital Tarım Pazarı’nda özel bölümler açılarak tarlada ve hallerde kalan ürünler satılacak. Sebze ve meyve zayiatının azaltılması için soğuk zincirler oluşturulacak.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.