Seçimler ne zaman?
Seçimler ne zaman?
'Seçimler ne zaman?' sorusu 31 Mart 2019 yerel seçim (belediye seçimleri) sonrası tekrarlanan İstanbul seçimiyle birlikte erken seçimin olup olmayacağı ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin ne zaman yapılacak merak konusu oluyor.
Diğer
2019 İstanbul seçimi ne zaman?
2019 İstanbul seçimi ne zaman?
31 Mart 2019 yerel seçim (belediye seçimleri) sonrası İstanbul seçimleri gündemden hiç inmedi. YSK'nın kararıyla CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'na mazbatası verildi. Ak Parti, İstanbul'daki seçimlerde yapılan usulsüzlüklerden dolayı seçimin iptali için YSK'ya seçimin yenilenmesi talebinde bulundu. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) İstanbul yerel seçimin yenilenmesine karar verdi. Peki, 2019 İstanbul seçimi ne zaman yapılacak?
Diğer
Pazar günü seçmen listelerindeki 68 bin kişi oy kullanamayacak
Pazar günü seçmen listelerindeki 68 bin kişi oy kullanamayacak
31 Mart seçimlerinin arından tespit edilen usulsüzlükler nedeniyle 6 Mayıs’ta iptal edilen İstanbul seçimleri pazar günü yenilenecek. Bu seçim bir yenileme seçimi odluğu için seçmen listesi güncellenmeksizin hazırlandı. Ancak 298 sayılı "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun" çerçevesinde belirlenen 68 bin kişinin karşısına “oy kullanamaz şerhi” düşüldü. 18-19 Haziran’da oluşturulan seçmen kütükleri neticesinde çoğaltılmasına ve dağıtılmasına başlandı. Seçmen kütüklerinde yer alan ‘oy kullanamaz şerhi’ notuna oy verme işlemi sırasında sandık görevlileri ile seçmenler tarafından dikkat edilmesi gerekiyor.
Yeni Şafak
Seçmen sorgulama e-devlette
Seçmen sorgulama e-devlette

İstanbul'da seçmenler, 23 Haziran'da yenilenecek olan İstanbul seçiminde nerede oy kullanacağını e-devlet üzerinden öğrenebilecek.

AA
İstanbul yenileme seçiminin takvimi hazır: Seçim süreci başladı
İstanbul yenileme seçiminin takvimi hazır: Seçim süreci başladı
23 Haziran 2019 Pazar günü yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçimlerinde uygulanacak seçim takvimi hazırlandı . Takvime göre seçim süreci bugün başladı. Kamu görevlileri arasından belirlenen sandık kurulu başkan ve üyelerinin listesi, seçime katılacak siyasi partilere 21 Mayıs Salı günü verilecek.
AA
İstanbul'da parti parti oy dağılımı
İstanbul'da parti parti oy dağılımı
İstanbul İl Seçim Kurulu tarafından tutanak altına alınan 2015 Genel Seçim oy dağılımları belirlendi. Resmi olmayan sonuçlara göre AK Parti 3 milyon 392 bin 871 oyla İstanbul'da 1'inci olurken, sıralamayı 2 milyon 439 bin 839 oyla CHP, 1 milyon 30 bin 632 oyla HDP, 918 bin 246 oyla MHP takip etti.
IHA
İlçe İlçe 23 Haziran İstanbul Seçim Sonuçları
İlçe İlçe 23 Haziran İstanbul Seçim Sonuçları
23 Haziran İstanbul seçim sonuçları haberimizde. İstanbul’daki 39 ilçenin oy oranları ve oy sayılarını yenisafak.com seçim sayfasından sizlerle paylaştık. Zeytinburnu, Fatih, Eyüp, Esenyurt, Bayrampaşa gibi büyük ilçelerin belirleyici olacağı İstanbul Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarına dair son dakika haberleri ve gelişmelerini yenisafak.com üzerinden takip edebilirsiniz.
Diğer
CHP 25 ilden vekil çıkaramadı
CHP 25 ilden vekil çıkaramadı
CHP 25 ilden milletvekili çıkaramadı, aralarında İstanbul ve İzmir'in de olduğu 38 ilde ise milletvekili sayısını korudu. CHP, Adıyaman, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Nevşehir, Şanlıurfa ve Yozgat'tan TBMM'ye milletvekili gönderdi.
AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.