İsveç’te 28 araba kundaklandı
Gündem
İsveç’te 28 araba kundaklandı
İsveç'in başkenti Stockholm'de dün akşam saatlerinden bu yana 28 araç yakıldı. Stockholm'ün güney semtlerinden yabancıların yoğun bulunduğu Fittja'da dün gece saat 22.00 sularında 3 araba yakıldı. Daha sonra saat 00.30 sıralarında da 6 araba daha yakılırken arabalar tamamen kullanılmaz hale geldi. Sabah saatlerinde ise Stockholm'ün kuzey semtlerinden Marsta'nın merkezindeki bir kuaför salonun girişinde çok şiddetli bir patlama meydana geldi. Ayrıca Marsta'nın üç farklı yerinden araba yakılma alarmı polise geldi. Patlama ve arabaların yakılma olayı sonucunda kimse yaralanmazken park yerinde bulanan 19 araba ise tamamen kül oldu.
IHA
İsveç’te esnaflık yapan Türk, ‘yılın kahramanı’ oldu: 80 milyon Türk'ü temsil etmeye çalışıyorum
Hayat
İsveç’te esnaflık yapan Türk, ‘yılın kahramanı’ oldu: 80 milyon Türk'ü temsil etmeye çalışıyorum
İsveç’te esnaflık yapan Faruk Yıldız (57), sosyal sorumluluk konularında topluma katkıları sebebiyle ‘yılın kahramanı’ ödülüne layık görüldü. Sevilen bir esnaf olduğunu belirten Yıldız, “Çocuklarla çok iyi bir diyaloğum var. Elimden geldiği kadar, her şeyimle yardım etmeye çalışıyorum. 80 milyon Türk'ü temsil ediyorum burada ve etmeye çalışacağım" dedi.
DHA
290 mahkum serbest: Husiler esirleri bıraktı
Dünya
290 mahkum serbest: Husiler esirleri bıraktı
Husiler, geçtiğimiz günlerde 290 mahkumu serbest bırakmıştı. Özgürlüğüne kavuşan esirlerin yakınlarına kavuşma anları görüntülendi. Mahkumların aileleri saatler öncesinde cezaevi önüne gelerek bekleme başlarken, esirlerin cezaevinden ayrıldığı dakikalarda duygusal anlar yaşandı. Yakınları, serbest bırakılan mahkumlara dakikalarca sarıldı.
IHA
İsveç'te ilk kez Göçmen Partisi kuruldu
Dünya
İsveç'te ilk kez Göçmen Partisi kuruldu
İsveç'te geçen yıl Türkiye aleyhine konuşmadığı için Liberal Merkez Partisinden ihraç edilen Türk kökenli siyasetçi Mikail Yüksel, ülkedeki göçmenleri temsil eden Göçmen Partisini kurduklarını açıklad. Yüksel; "Amacım seçildiğim takdirde İslamofobi ve ırkçılıkla mücadele etmekti. Bir siyasetçi olarak bu mücadeleden vazgeçmemek için birçok Müslüman ülke kökenli siyasetçi akademisyen ve aktivistle Göçmen Partisini kurduk" dedi.
AA
Norveç'teki cami saldırısı iki ülkeyi birbirine düşürdü
Dünya
Norveç'teki cami saldırısı iki ülkeyi birbirine düşürdü
Norveç Başbakanı Solberg, El-Nur İslam Merkezi Camisine düzenlenen terörist saldırıya ilişkin İsveç'i hedef gösterdi. Solberg, "İskandinavya'da ırkçı grupların merkezi İsveç, Norveç'in buna karşı önlem alması gerekir" ifadesini kullanırken, İsveç Enerji Bakanı Ygeman, "Ülkeler arası aşırılıkla mücadelede iş birliği önemli fakat siz, aşırı sağcı Gelişim Partisi ile işbirliği yapıp, aşırı sağcı siyasetçi Sylvi Listahaug'nu bakan yaparsanız, dönüp aynaya bakmanız lazım" açıklamasında bulundu. Geçtiğimiz gün silahlı bir kişi, El-Nur İslam Merkezi camisine saldırı düzenlemiş, yaşanan terörist saldırıda bir kişi yaralanmış ve şüpheli gözaltına alınmıştı.
AA
Norveç'teki cami saldırganı mahkemeye çıkarıldı
Dünya
Norveç'teki cami saldırganı mahkemeye çıkarıldı
Norveç'in Barum şehrinde Afganlara ait El-Nur İslam Merkezi Camisi'ne düzenlenen saldırıya ilişkin gözaltına alınan Norveçli Manshaus, "cinayet" ve "terör saldırısı" suçlamasıyla mahkemeye çıkarıldı. Savcı saldırganın tutukluluk süresinin dört hafta daha uzatılmasını istedi. Saldırganın, mahkemede sık sık kameralara gülümsemesi dikkati çekti. Norveç polisi, olası bir katliamı önleyen 65 yaşındaki Afgan vatandaşı Mohammad Rafique'i kahraman ilan etti.
AA
65 yaşındaki Afganistanlı Rafık Norveç'te cami faciasını önledi
Dünya
65 yaşındaki Afganistanlı Rafık Norveç'te cami faciasını önledi
Norveç'in Barum şehrinde Afganlara ait El-Nur İslam Merkezi Camisi’ne dün düzenlenen silahlı saldırı sonrası saldırgan hakkında terör soruşturması başlatıldı. Norveç basını, saldırganın, 21 yaşında Philip Manshaus adında Norveçli "ırkçı terörist" olduğunu duyurdu. Terör saldırısı sırasında 65 yaşındaki Afganistan vatandaşı Mohammad Rafique'in şüphelinin üzerine atlayarak olası bir faciayı önlediği kaydedildi.
AA
İsveç'te dilenmek artık paralı
Dünya
İsveç'te dilenmek artık paralı
İsveç'in Eskilstun şehrinde sokakta dilenmek isteyen kişilerin para karşılığı yasal izin alması zorunlu kılındı. Dilenmek isteyen kişilerin gerekli evrakları internet üzerinden ya da polis merkezlerine giderek doldurulabileceği ifade edildi. Yeni uygulama, şehirde ay başında yürürlüğe girdi.
AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.