"Fareler ve İnsanlar" oyununun galası yapıldı
Hayat
"Fareler ve İnsanlar" oyununun galası yapıldı
Amerikalı yazar John Steinbeck'in aynı adlı romanından uyarlanan oyunda Murat Makar, Merve Sevi, Murat Ilgar, Cüneyt Vural, Soner Enmutlu, Ubeyd Ünal, Cengiz Gül ve Umut Yasar rol alıyor.
AA
Çürümüş soğanlar ya da kapitalistik sabotaj
Çürümüş soğanlar ya da kapitalistik sabotaj
İlkin sabotaj kelimesine verilen anlam açığa kavuşturulmalı.TDK Sözlüğü’nde kelime tek kelimeyle açıklanıyor, sabotaj: Baltalama...Laf Sözlük daha geniş bir açıklamada bulunuyor: “Sabotaj, bilinçli ve kasıtlı olarak bir işi veya bir durumu (pasif direnişle ve planlı olarak) bozup zarara yol açan harekette bulunma, baltalama demektir.”Video: Çürümüş soğanlar ya da kapitalistik sabotajSesli sözlük kelimeye: “Yıkmak, tahrip etmek, kullanılır durumdan çıkarmak; bir işi kasıtlı olarak bozmak, baltalamak” anlamını veriyor.Şu sıralarda soğan, patates, domates gibi sebzelerin vurgunculuk (ihtikâr) amacıyla piyasadan çekilerek istif edildiği haberleri bir daha gündeme geldi. Bu duruma kapitalistik sabotaj adı veriliyor.İhtikâr malı karaborsada satışa sunmak için yapılıyor. Arz ve talep dengesiyle yapay olarak oynanıyor. Mal piyasaya daha az arz edilirse fiyat yükselecektir. Böylece elinde mal bulunduran muhtekir onu piyasaya gıdım gıdım sunmakta herhangi bir vicdan azabı duymadan bu işi kotarabiliyor. O, kazanacağı beş kuruş fazla için içinde yaşadığı kent ateşe verilse umursamayacak bir vurdumduymazlık içindedir. Mutlak bir aymazdır. O kentle birlikte kendinin de yanacağını akıl edemez. İhtirası o sonucu görmeye engeldir.Kapitalistik sabotajın ilginç örneklerinden birini John Steinbeck Türkçe’ye Gazap Üzümleri adıyla çevrilen romanında anlatır. Roman 1929 iktisadi krizin ortaya çıkardığı sosyal altüst olmuşluğu konu edinir. Bu süreçte çiftliğinden kovulan bir ailenin Kaliforniya’ya iş bulmak üzere yola çıkışının serüveni anlatılır. Kaliforniya’daki çiftliklerden birinde işçiler günde üç beş adet karın doyurmalık portakal karşılığında çalışırlar. Ancak toplanan portakallar piyasaya sürülmez. İşçiler birkaç portakal karşılığında ücretlerini almış olurlar. Fakat topladıkları kamyonlar dolusu portakallar denize dökülür. Maksat, portakal fiyatını düşürmemek, yüksek tutmak...İşte bu duruma kapitalistik sabotaj deniyor.Soğanı, patatesi depolarında saklayıp piyasaya sürmeyen muhtekirler de aynı kapitalistik sabotajı icra ediyor. Ama kaderin cilvesine bakın ki, ihtikâr onları da vuruyor. On binlerce ton soğan veya patates insan kursağına girmeden depolarda çürüyüp kalıyor. Çürümüş kalmış...Bu sefil zihniyetin nasıl bir vicdan aymazlığı olduğunu anlatabilecek bir şair veya romancı bizde de çıkar mı bilmiyorum...
Monterroso’dan ironiyle örülü hikâyeler
Hayat
Monterroso’dan ironiyle örülü hikâyeler
Guatemalalı yazar Augusto Monterroso’nun “Toplu Eserler ve Diğer Hikâyeler” isimli kitabını VakıfBank Kültür Yayınları Türkçe’de ilk kez okura sundu. İroni ve mizahla örülü birbirinden bağımsız öykülerin yer aldığı kitapta “Dinozor” adında dünyanın en kısa hikâyesi de bulunuyor.
Yeni Şafak
Enerji krizinde köşeye sıkışan AB rotayı değiştiriyor: Türkiye kilit öneme sahip
Ekonomi
Enerji krizinde köşeye sıkışan AB rotayı değiştiriyor: Türkiye kilit öneme sahip
LNG ithalatına hız veren Avrupa ülkeleri için Güney Gaz Koridoru'nun kapasitesinin artırılması öncelikli alternatifler arasında yer alıyor. Güney Gaz Koridoru'ndan taşınacak gazın hacminin artırılabilmesi için ek rezervlere ve kaynak ülkelere ihtiyaç duyuluyor. Uzmanlar ise Güney Gaz Koridoru projesi için boru hatlarının geçiş güzergahında olan Türkiye'nin kilit öneme sahip olduğuna dikkat çekiyor.
AA
Boris Johnson: Almanya, Ukrayna’nın Rusya’ya boyun eğmesini istedi
Dünya
Boris Johnson: Almanya, Ukrayna’nın Rusya’ya boyun eğmesini istedi
İngiltere'nin eski Başbakanı Boris Johnson, Rus işgalinin başında Almanya'nın Ukrayna'nın Rusya'ya boyun eğmesini istediğini söyledi. CNN'in Portekizce kanalına konuşan Johnson, Almanya'nın ekonomik nedenlerle savaşın uzun sürmesini istemediğini, bu nedenle Ukrayna'nın Rusya karşısında geri adım atmasını tercih ettiğini savundu. Rus işgali başlamadan önce Batılı ülkelerin savaş konusunda görüş ayrılıkları yaşadığını kaydeden Johnson, “Almanya eğer savaş çıkacaksa bunun kısa sürede bitmesini ve Ukrayna'nın boyun eğmesini istedi” dedi.
Diğer
Almanya Fransa ve İtalya’ya ateş püskürdü: Johnson Avrupa’nın ikiyüzlü politikasını ifşa etti
Dünya
Almanya Fransa ve İtalya’ya ateş püskürdü: Johnson Avrupa’nın ikiyüzlü politikasını ifşa etti
İngiltere’nin eski Başbakanı Boris Johnson, Avrupa Birliği’nin üç lokomotif ülkesi Almanya, Fransa ve İtalya’nın Ukrayna politikasına verdi veriştirdi: Almanya, Rusya’nın zaferini bekliyordu. Her şeyin bir an önce bitmesini istedi. Fransa, Ruslar sınırı geçinceye kadar inkar politikası içindeydi. İtalya bizimle aynı fikirde olduğunu söyledi ama destek vermedi.
Yeni Şafak
Rus fenomenler Macron gibi konuşarak Polonya Cumhurbaşkanı Duda'yı kandırdı
Dünya
Rus fenomenler Macron gibi konuşarak Polonya Cumhurbaşkanı Duda'yı kandırdı
Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda'ya telefon şakası yapıldı. Duda, kendilerini Fransa Cumhurbaşkanı Macron olarak tanıtan Rus sosyal medya fenomenlerinin tuzağına düştü. Duda daha önce de aynı kişiler tarafından kandırılmıştı.
Diğer
İskoçya'da 'Eskişehirspor' pankartı
Spor
İskoçya'da 'Eskişehirspor' pankartı
İskoç kulübü St Johnstone tribünlerinde Kilmarnock ile oynanan maçta Eskişehirspor'a destek pankartı açıldı.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.