Uzaktan eğitimde başarı üçgeni şart
Hayat
Uzaktan eğitimde başarı üçgeni şart
Eğitim bilimci Doç.Dr. M.Oğuz Kutlu, uzaktan eğitimde geleneksel eğitimdeki başarıya ulaşılmak için öğrenci, veli ve öğretmen üçgeninin şart olduğunu söylüyor. Ülkemizde uzaktan eğitimin alt yapısı donanımının güçlü olduğunu hatırlatan Kutlu artık “iyi öğreten” öğretmene değil, “yol gösteren” öğretmenlere ihtiyaç duyulduğuna dikkat çekiyor. Kutlu günümüzde öğrencinin bilgiye kolay ulaştığını ama bu bilgiyi nasıl kullanacağı hususunda desteğe ihtiyacı olduğuna dikkat çekiyor.
Yeni Şafak
Serin akşamlara sıcacık parçalar
Hayat
Serin akşamlara sıcacık parçalar
Moda dünyasına hızlı bir dönüş yapan okul formalarının vazgeçilmezi süveterler, bir kaç sezondur markaların koleksiyonlarından eksik olmuyor. Yine denimler, trençkotlar ve ceketler tam bu serin günlerin kurtarıcı parçaları olarak dolaplarda yerini aldı.
Yeni Şafak
Karşılaşmalar sanata moral olsun
Hayat
Karşılaşmalar sanata moral olsun
Tophane-i Amire Kültür Sanat Merkezi 19 sanatçının eserleriyle önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Serginin küratörü olan ressam Ahmet Özel farklı disiplin ve anlayışların buluşmasıyla bu zor günde karamsar tabloyu değiştirmek istediklerini belirtti.
Yeni Şafak
Doğru besleneyim derken yanlış yapmayın
Hayat
Doğru besleneyim derken yanlış yapmayın
Yemek yerken ya da yemek yaparken bazı hatalı alışkanlıklar yiyeceklerin besin değerlerinin kaybına neden olabilir. Diyet Uzmanı Sıla Bilgili Tokgöz suda bekletilen meyvelerin vitamin kaybından, pişirme yöntemindeki hatalara kadar nelere dikkat etmemiz gerektiğinin altını çiziyor.
Yeni Şafak
Edirne’de medeniyete yolculuk
Hayat
Edirne’de medeniyete yolculuk
İkinci Beyazid Külliyesi’ni ve buradaki ilk İmaret Müzesi’ni ziyaret eden eden Emine Erdoğan, “Bizim medeniyetimiz şifahaneler kurarak, hastalıklara şifa üzerinden yaklaşmış. Şifayı ilaçta olduğu kadar, doğada, yeme içmede, müzikte, yani yaşamın tam ortasında arar. Ve sağlığı, bir yaşam biçimi haline dönüştürmüştür” dedi.
Yeni Şafak
Yanlış ve doğru
Yanlış ve doğru
Ziya Paşa: Âsûde olam dersen eğer gelme cihâne,Meydâne düşen kurtulamaz seng-i kazâdan.“Eğer mutlu olayım dersen dünyaya gelme,[Çünkü] Dünyaya gelen kaza taşından kurtulamaz”.Demiş hem de doğru demiş.Yazar olmak “meydana düşme”nin bir çeşididir, üstelik başa çarpan taşlar da kasten atılan taşlardır.Aşağıda, zaman zaman piyasaya sürülen hakkımdaki ithamlar, yalan-yanlış beyanlardan yedi tanesi var, bunları yazan şahıs yazısını şu cümle ile sonlandırıyor:“Ben de KHK’larla işini kaybetmiş bir öğret...
Yeryüzünü yenilemek
Yeryüzünü yenilemek
Kubbetü’s-Sahra’daki ilk sanat programında, İslam’ın sanat yoluyla “da” yer-yüzü-nün yüzünü yenilemeye talip olması ne demektir?Bu soruya doğru bir verebilmek için din, dünya, yeryüzü ve yenileme terimlerinin İslam’daki karşılıklarını bilmeye muhtacız.Çünkü dünyanın içinde, yeryüzünün üstündeyiz. Üstelik dünya, içinde olduğumuz kadar da içimizde olandır; dünya hemen her varlıkta kendisini dünyasallık yoluyla çoğaltarak örten, hem de özel surette tekrar kurularak açığa çıkandır. Din, bu içinde ve...
Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık ve eş durumu özrü nedeniyle nakli mümkün müdür?
Sözleşmeli öğretmenlerin sağlık ve eş durumu özrü nedeniyle nakli mümkün müdür?
Sözleşmeli öğretmenim ve anneme hastane tarafından “başkasının güç ve yardımı olmadan yaşamını devam ettiremez” sağlık kurul raporu verildi. Bu sağlık kurulu raporuyla annemin bulunduğu ile tayin talebinde bulunabilir miyim? Olumsuz bir cevapta idare mahkemesince hakkımı arayabilir miyim?Kadrolu öğretmenlerin atandıkları yerlerde uzun süre istihdamında yaşanan zorluklar MEB’i yeni arayışlara sevk etmiş ve 652 sayılı Kanun’da düzenlemeyi zaruri hale getirmiştir.652 sayılı KHK’nin ek 4’üncü maddes...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.