Notre Dame Katedrali için Türk mimardan çarpıcı fikir
Hayat
Notre Dame Katedrali için Türk mimardan çarpıcı fikir
Geçtiğimiz nisan ayında Paris'te bulunan Notre Dame Katedrali'nin çatısı yanarak tamamen yok olmuştu. Dünyayı derinden sarsan bu yangın sonrası Fransız ve uluslararası kamuoyu çözüm yolları arayışı içine girdi. Peyzaj Mimarı Sunay Erdem yanan katedral için çarpıcı bir fikir geliştirdi. Erdem, "Sadece masumca yeşillendirilmeli ve insanlara yeni bir kamusal mekan olarak bırakılmalı" dedi.
Yeni Şafak
Bunlar neyin işaretleri?
Bunlar neyin işaretleri?

Bilinen bir fıkradır ama yeri geldi, anlatalım:

Amerika’nın kadın ismi vermekte ısrar ettiği o büyük kasırgalardan biri, Lisa, ABD’deki bir sahil kasabasına doğru ilerliyormuş. Yerleşim yerinin bir an önce boşaltılması için anonslar yapılmaya başlanmış. Halk, toparlanıp yola koyulduğunda bir tek Papaz Efendi, gitmemiş. “Ben gitmem. Çünkü, yıllarca hizmet ettiğim Tanrı beni korur” demiş.

Video: Bunlar neyin işaretleri?


Bir süre sonra sular yükselince Papaz Efendi de boğulmamak için bulunduğu yerden birkaç kat daha yukarıya çıkmış. Bu sırada, onu kurtarmak isteyen kasabalılar bir kayıkla yanaşarak seslenmişler: “Haydi Papaz Efendi, gel bin kayığa da seni buradan uzaklaştıralım.” Fakat, onun cevabı aynı olmuş: “Ben gitmem. Çünkü, yıllarca hizmet ettiğim Tanrı beni korur.” Kasabalılar çaresiz uzaklaşmış.

Su yükselmeye devam etmiş. Papaz da birkaç kat daha yukarı çıkmış. Bu sefer bir motorla Papazı kurtarmaya gelmişler ama cevabı değişmemiş: “Ben gitmem. Çünkü, yıllarca hizmet ettiğim Tanrı beni korur.”

Bir süre sonra su o kadar yükselmiş ki Papaza sığınacak bir tek çan kulesinin tepesi kalmış. Bu kez bir helikopter gelerek kendisine merdiven uzatmış. Cevap yine her zamanki gibiymiş: “Ben gitmem. Çünkü, yıllarca hizmet ettiğim Tanrı beni korur.”

Helikopteri de eli boş yollayan Papaz, suyun daha da yükselmesiyle, sonunda, öteki tarafa intikal etmiş.

Bunca yıl hizmet ettiği Tanrı kendisini kurtarmadığı için çok kızgınmış. Huzura kabul edilmeyi beklemeye başlamış. Vakit gelip de huzura çıkınca öfkeyle söylenmiş: “Ben ki onca yıl sana hizmet ettim. Beni neden kurtarmadın?!”

Tanrı cevaplamış: “Benim akılsız evladım. Seni kurtarmak için önce anons yaptırdım. Ardından bir kayık, sonrasında da motor gönderdim. Sen hiçbirine binmeyince helikopter yolladım, onu da reddettin. Daha ne yapsaydım?!”

Bu fıkrayı boşa hatırlamadık.

Kutuplardaki buzullardan şehir büyüklüğünde parçalar kopuyor… İşin komedi-trajik yanı oralara düzenlenen seyahatlere katılanlar heyecan içinde çektikleri videoları bir eğlence unsuru gibi YouTube’da paylaşıyorlar.

Daha iki hafta önce Kuzey Kutbu’na havadan plastik yağdı…

Yaklaşık üç haftadır Dünya’nın oksijen ihtiyacının %20’sini karşılayan Amazon Ormanları cayır cayır yanıyor… Paris Notre Dame Katedrali’ndeki yangından üç dakika sonra haberdar olup harekete geçen dünya, nedense bu konudan çok geç haberdar oluyor…

Uzaydan görünecek boyutlara varan, kimin başlattığı belli olmayan yangınlarla muhteşem Ege ormanları küle dönüyor…

Hindistan susuzluktan kırılıyor…

Mozambik, Malavi ve Zimbabve’deki kasırgada 900’den fazla insan ölüyor…

Salı günkü yazımızda bahsettiğimiz The Great Hack adlı belgeselde anlatıldığı gibi, veri tabanlarını kullanarak demokrasiyi ortadan kaldıran biçimde insanların davranışları manipüle ediliyor…

Erkekler, boşandıkları eşlerini çocuklarının gözü önünde vahşice öldürüyorlar… Birileri bunu kameraya çekiyor…

Her gün hayvanlara işkence eden, birbirine saldıran, hakaret eden insanların haberleriyle gazeteler dolup taşıyor…

Son yıllarda etrafımızdaki işaretler bize neyi söylüyor acaba?

Notre Dame’ı sigara mı yaktı?
Hayat
Notre Dame’ı sigara mı yaktı?
Paris’te yanan tarihi Notre Dame Katedrali’nde herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığı belirtildi. Paris Savcılığına göre çıkan yangının sebebi söndürülmemiş bir sigara veya elektrik sisteminde meydana gelen bir arıza olabilir.
Yeni Şafak
Notre Dame Katedrali havadan görüntülendi
Dünya
Notre Dame Katedrali havadan görüntülendi
Fransa'nın başkenti Paris'te çıkan yangında büyük zarar gören tarihi Notre Dame Katedrali havadan görüntülendi. Yangında büyük hasar gören çatının, restorasyon çalışmaları öncesi brandayla kaplandığı görüldü.
AA
Notre Dame Katedrali ve Emevi Cami karşılaştırması
Notre Dame Katedrali ve Emevi Cami karşılaştırması

Fransa’da Notre Dame Katedrali’nin yanması tüm dünyada büyük bir eki yarattı. Hıristiyanlar, en eski ve en önemli ibadethanelerinden biri olan kilisenin yanmasına ağladılar.

Geri kalanlar ise insanlık için ortak bir miras olarak kabul ettikleri bir tarihi eserin kül olmasına üzüldüler. Buna çok sayıda Müslüman da dahil.

Bu yangın esnasında yapılan bir tartışma dikkatimi çekti. Batı dünyasının, Müslümanlara ait tarihi eserlerin savaşlar, terör vb. olaylarda yok edilmesine ses çıkarmamasını hatırlatan çok oldu. Bu sessizliğe kızanlar, Notre Dame Katedrali’nin yanmasına üzüntülerini ifade eden (buna ben de dahilim) kişileri eleştirdiler.

BATI’NIN YANLIŞINI TEKRARLAMAK

Halep’te bombalanarak yıkılan Emevi Cami, sanırım batı ülkelerinin ve medyasının sessiz kaldığı en önemli sembol tarihi eserlerimizden biri. Doğru.

Batı ülkeleri Afganistan, Irak ve Yemen’de Amerika’nın bizzat ya da desteklediği ülkelerin saldırısıyla yok olan tarihi eserlere de ses çıkarmadı.

Tarihi eserleri bir kenara bırakın, ölen on binlerce sivil insan için de tepki vermediler.

Akdeniz’de binlerce mülteci boğulurken, batılılar aynı denizde tatil yapmaya ve yüzmeye devam ettiler. Bu kadarla da kalmayıp bir de o mültecilerin gemilerini batırdılar, sınır kapılarını kapattılar.

Daha listeyi uzatabilirim.

Tüm bunlar bazı batılıların çifte standardını, adaletsizliğini ve iki yüzlüğünü ortaya koyar.

İşte biz bu yüzden onlara benzeyemeyiz. Benzer bir olayla karşılaştığımızda onlar gibi davranamayız. Batının yanlışını tekrarlayamayız.

İNSANLIĞIN ORTAK DEĞERİNE NEDEN SAHİP ÇIKMALIYIZ?

Biz dünyaya insanlık penceresinden bakmak zorundayız. Önce hepimiz insanız. Sonra onların içinde yaşayan Müslümanlarız. Sonra etnik kökenlerimiz, ülkelerimiz, mezheplerimiz, fikirlerimiz gelir.

Ancak her şeyden önce insanız biz. İnsanlığın ortak değerleri vardır. Bu yüzden bu değerleri savunuruz, sahip çıkarız, koruruz.

Mesela Göbeklitepe tarihi alanı bize ait değildir sadece. Orada bulunan eserler sayesinde, insanlığın avcı/toplayıcılıktan tarıma geçiş tarihi yeniden yazıldı.

İnka tapınaklarının insanlığa kattığı değerler, Mısır piramitlerinin medeniyetlerin inşasına etkisi, Yunanistan’daki Akropolis, Roma’daki Colosseum insanoğlunun tarihi geçmişini aydınlatan ortak değerlerdir.

Halep’teki Emevi Camisi’ne ses çıkarmayan batılı birinin ayıbını biz neden tekrar edelim? İnsanlığın ortak malı olan tarihi eserleri de, insani değerleri de önemseriz biz. Dinine, ırkına bakmadan herkesin önemsemesi gerekir. Bir Müslümana bu yakışır ayrıca.

Norveç’te masum 77’kişi öldüren caniyi de, Amerika’da bir konserde 200 sivili öldüren katili de, Yeni Zelanda’da 50 Müslümanı katleden ırkçı katili de aynı derecede kınarız, lanetleriz. Masum insanın öldürüldüğü her yer ve her olay bizim için aynıdır.

İDELOLOJİLER BAKIŞ AÇISINI DARALTIR

Diyarbakır’da Kurşunlu Cami PKK terörü nedeniyle yıkıldığında ses çıkarmayan batıya ders vermek istiyorsak, onu kınamakla kalmamalıyız. Yangında kül olan Notre Dame Katedrali’nin yanmasına gerçek üzüntülerimizi göstererek bunu yapmalıyız. Onlar utanmıyorsa, bu bizim hatamız olmayacaktır.

İdeolojilerin en büyük komplikasyonu, görüş açısını daraltmasıdır. Batıda yükselen ırkçı ideolojiler onların insanlığın ortak değerini görmesini engelliyor artık.

Dini, ideolojik bir bakış açısıyla algılayanların ve yaşayanların da ufukları dar, gönülleri küçük, bakışları kısıtlı, fikirleri dogmatik olur.

Oysa İslam bize evrensel bir bakış açısı, her insanı kapsayacak kadar geniş bir gönül, her canlıyı önemseyecek kadar vicdan ve insanlığın ortak değerlerine sahip çıkacak hür fikirler kazandırır.

Mimarlar Notre Dame Katedrali’nin yenilemesi için yarışacak
Dünya
Mimarlar Notre Dame Katedrali’nin yenilemesi için yarışacak
Fransa Başbakanı Edouard Philippe, tarihi Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangında yıkılan kulelerden birinin yeniden inşası için uluslararası bir mimari yarışmanın yapılacağını açıkladı.
DHA
Notre Dame Katedrali djital kopyasıyla yeniden hayat bulabilir
Dünya
Notre Dame Katedrali djital kopyasıyla yeniden hayat bulabilir
Paris'te çıkan yangında büyük hasar gören Notre Dame Katedrali, 2010 yılında oluşturulan üç boyutlu dijital kopyası sayesinde birebir restore edilebilecek.
AA
Notre-Dame'ın restorasyonu için bilgisayar oyunundan yardım alınacak
Teknoloji
Notre-Dame'ın restorasyonu için bilgisayar oyunundan yardım alınacak
Pazartesi akşamı meydana gelen yangınla büyük zarara uğrayan Notre-Dame katedralinin restorasyonu için bir oyun firmasından yardım alınacağı açıklandı. Tarihi mekanlarda geçen Assasin’s Creed serisinin yapımcıları katedralin üç boyutlu çizimlerini elinde bulunduruyor.
Diğer

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.