Rahman Suresi'nin fazileti
Rahman Suresi'nin fazileti
Rahman Suresi, Mekke döneminde inmiştir ve 78 ayettir. Rahman Suresi, adını ilk ayeti oluşturan ve Allah’ın sıfatlarından biri olan “er-Rahmân” kelimesinden almıştır. Sûrede başlıca, Allah’ın nimetleri, birliğini ve kudretini gösteren kâinat delilleri ve günahkârların kıyamette karşılaşacakları korku ve şiddet konu edilmektedir. Rahman Suresi'nin faziletini haberimizde bulabilirsiniz.
Yeni Şafak
Mustafa Cemil Efe’nin ‘Cevher’i
Mustafa Cemil Efe’nin ‘Cevher’i
Hattat Mustafa Cemil Efe’nin Nevmekan Sahil Galeri’de açılan 12. hat sergisinin adı, Cevher. Geçtiğimiz Cumartesi günü açıldı ve 9 Ocak 2022 tarihine kadar da açık olacak.Bir hattat, tema itibariyle cevhere, kelâmî, felsefî, daha genel bir söyleyişle ontik düzeyde, bunlarla ilgilenmeyi meslek edinenler kadar bakmayacağına, hatta bakmasına da gerek olmadığına göre, sergisine neden cevher adını verir?Bu sorunun asıl cevabını sergide yer alan eserlerle birlikte, o eserleri, kelimenin en geniş anlam...
AÖF sınavları ne kadar sürüyor? AÖF sınav oturum süresi kaç dakika?
AÖF sınavları ne kadar sürüyor? AÖF sınav oturum süresi kaç dakika?
Açık Öğretim Fakültesi'nde okuyan adaylar Güz dönemi sınavları için heyecan taşıyor. 27-28 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek AÖF sınavları yarın başlıyor. AÖF sınavların lk kez katılacak adaylar sınava ilişkin detayları merak ediyor. AÖF sınav süreleri kaç dakika? AÖF sınavları ne kadar sürüyor? gibi sorular öğrenciler tarafından sorgulanıyor. Peki, 2021 AÖF Güz sınavlarında sınav süresi kaç dakika? AÖF sınavları kaçta başlıyor, kaçta bitiyor? İşte detaylar...
Yeni Şafak
Secde Suresi'nin fazileti
Secde Suresi'nin fazileti

Secde Suresi, Mekke döneminde inmiştir ve 30 ayettir. Sure, adını mü’minlerin Allah’a secde etmelerinden bahseden 15. ayetten almıştır. Surede ayrıca Allah’ın kudretinden, ahiret gününden, kitaplardan, peygamberlerden ve insanın yaratılışından söz edilmektedir. Haberimizde Secde Suresi'nin faziletini ve önemini bulabilirsiniz.

Yeni Şafak
Mü'min Suresi'nin fazileti ve okumanın faydaları
Mü'min Suresi'nin fazileti ve okumanın faydaları

Mü'min Suresi, 56 ve 57. ayetler hariç Mekke döneminde inmiştir ve 85 ayettir. Sure, adını 28.ayette geçen “mü’min” kelimesinden almıştır. Mü'min Suresi'nin fazileti ve okumanın faydaları.

Yeni Şafak
Yasin Suresi Okunuşu: Yasin Suresi Arapça oku, dinle, fazileti
Yasin Suresi Okunuşu: Yasin Suresi Arapça oku, dinle, fazileti
Yasin Suresi, Mekke döneminde inmiştir, 83 ayettir. Sure, adını ilk ayeti oluşturan “Yâ-Sîn” harflerinden almıştır. Surede başlıca insanın ahlaki sorumlulukları, vahiy, Hz. Peygamber’i yalanlayan Kureyş kabilesi, Antakya halkına gönderilen peygamberler, Allah'ın birliğini ve kudretini gösteren deliller, öldükten sonra dirilme, hesap ve ceza konu edilmektedir. Yasin Suresi Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı, mealini, faziletini haberimizde bulabilirsiniz. İşte Yasin Suresi'nin Arapça okunuşu ve Türkçe anlamı, meali ve dinleme seçeneği:
Yeni Şafak
Zümer Suresi'nin fazileti
Zümer Suresi'nin fazileti
Zümer Suresi, Mekke döneminde inmiştir ve 75 ayettir. Zümer Suresi, adını 71 ve 73. ayetlerde geçen “Zümer” kelimesinden almıştır. Zümer; zümreler, gruplar demektir. Surede başlıca, göklerde ve yerde Allah’ın birliğini gösteren deliller, mü’minlerin cennete, kâfirlerin cehenneme sevk edilecekleri konu edilmekte; kullar, ölüm gelip çatmadan Allah’a yönelmeye çağrılmaktadır. Zümer Suresinin fazileti ve önemi haberimizde.
Yeni Şafak
Niçin örtünüyorum?
-1-
Niçin örtünüyorum? -1-
Tesettürlü hanımların bir kısmı örtünmenin fiziksel ve daha ziyade sosyal zorluklarına rağmen sırf Allah’ın emri olduğu için buna göğüs gerdiklerini söylüyorlar ki, bu gerçekten de saygıdeğer bir rıza mertebesidir. Benim tecrübem de bu yönde. Örtülü olduğum için kendimi hiçbir zaman kötü hissetmesem de kolay olmadığını biliyorum. Dinin amelî boyutu güçlü bir karakter ve inancın üzerine inşa edilmemişse, yaşadığımız dünyada dinin pek çok emri kişiye zor gelecektir.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.