"Kemalizm bir burjuva ideolojisidir"
Hayat
"Kemalizm bir burjuva ideolojisidir"
Paradigmanın İflası adlı kitabından hatırladığımız Fikret Başkaya, “Solun Kemalizmle İmtihanı” konulu kapak dosyası için Derin Tarih’ten Havva Akdağ’a uzun soluklu bir röportaj verdi. Tabulara cesaretle dokunan bu düşünür, sosyalist görüşün Kemalizm ile asırlık imtihanını bütün ayrıntılarıyla ele aldığı söyleşide Kemalizmin bir burjuva ideolojisi olduğunu, burjuva ideolojisinin çapı ne kadarsa Kemalizm’in çapının da o kadar olduğunu belirtti.
Derin Tarih
Kemalizm’i yeniden okumak
Hayat
Kemalizm’i yeniden okumak
D. Mehmet Doğan’ın Kemalizm kitabı 25 yıl sonra yeni baskısıyla raflarda yerini aldı. Kitap, savaş sonrası ideolojisini anlatması bakımından mühim. Yakın tarihe farklı bir bakış getiren Doğan’ın bu çalışması Kemalizm’in incelerek, rehabilite olarak kılcallara, derinlere nüfuz etmeye başladığı ikazını da yerine getirmiyor değil.
Yeni Şafak
Andımız, öğretmenimiz, Kemalizm’imiz!
Andımız, öğretmenimiz, Kemalizm’imiz!
Cumartesi gün, 2. Batman Kitap Fuarı'nın konuğu olarak kadim dostum Muhammed Berdibek ile şehirdeydik. Yaklaşık 1,5 saat süren çok hoş bir konferans gerçekleştirdik Batmanlılarla. Ayakta durmaya zorlanacak kadar hasta olmama rağmen günün sonunda “iyi ki geldim” dediğim bir güzellik hissiyle doluydum.


Yeni Şafak
Devlet partisinden marjinalliğe CHP
Hayat
Devlet partisinden marjinalliğe CHP
ERCAN YILDIRIM - YAZAR12 Eylül 1980 darbesi CHP'yi de kapatsa, uzun süre farklı partilerde “sol” kendini ifade etme imkanı bulsa da, CHP'liler hiçbir zaman muktedir olma vasfından uzaklaştıklarına inanmamışlardı. Devlet denilen organizma, bürokrasi a
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.