Kök hücreyle yenilenin
Hayat
Kök hücreyle yenilenin
Dermatoloji Uzmanı Kevser Uzunçakmak, kök hücre tedavisinin dermatolojik hastalıklarda öne çıktığını belirtti.
Yeni Şafak
Kevser Suresi Okunuşu: Kevser Suresi Oku, Dinle, Türkçe Anlamı, Tefsiri Ve Meali
Kevser Suresi Okunuşu: Kevser Suresi Oku, Dinle, Türkçe Anlamı, Tefsiri Ve Meali
Kevser Suresi Arapça okunuşu, Diyanet meali, fazileti, konusu, tefsiri haberimizde. Kevser Suresi, Mekke döneminde inmiştir ve 3 ayettir. Kevser, çok hayır, bereket demektir. Cennette Hz. Peygambere mahsus bir havuzun da adıdır. Surede Hz. Peygamber'e dünya ve ahirette verilen nimetlerden bahsedilmekte, kendisine Allah’a kulluk etmesi ve kurban kesmesi emredilmektedir. Ayrıca ona düşmanlık edenler kınanmaktadır. Haberimizde Kevser Suresi'nin Arapçasını, Türkçe okunuşunu, Diyanet mealini, faziletini, anlamını ve tefsirini bulabilir, dinleyip ezberleyebilirsiniz.
Yeni Şafak
Bu ayın kitapları
Hayat
Bu ayın kitapları
Eski eserleri edebiyatımıza kazandırma açısından da kıymetli bir çalışma olan Çocuklarla Kırk Sohbet, Ali Nazîmâ’nın tavsiyelerini dinlerken döneminin diline aşina olmak isteyen 10 yaş üstü okuyucusunu bekliyor.
Yeni Şafak
Kevser ve Hiranur kardeşlerden duygu yüklü Anneler Günü kutlaması
Gündem
Kevser ve Hiranur kardeşlerden duygu yüklü Anneler Günü kutlaması
Koronavirüs salgını nedeniyle evden çıkamayan birçok çocuk evde kendi imkanlarıyla Anneler Günü'nü kutladı. Kevser Naz ve Hira Nur Kayacı kardeşler Anneler Günü'nü annelerine hitap ettikleri şiirle kutladı. Kayacı kardeşlerin okuduğu duygu yüklü şiir büyük beğeni topladı.
Diğer
İş hayatına atılmaktan korkmayın
Hayat
İş hayatına atılmaktan korkmayın
Girişimcilikleriyle hemcinslerine örnek olan Zübeyde Şarki ve Saba Karabey Bener, kurdukları işletmelerle istihdam da sağlıyor.
Yeni Şafak
210 bin lira bulamazsa bacağı kesilecek
Gündem
210 bin lira bulamazsa bacağı kesilecek
Tokat’ta yaklaşık 5 yıl önce bacağındaki küçük bir şişlikle başlayan rahatsızlığına yumuşak doku kanseri teşhisi konulan genç, 210 bin lira bulamazsa bacağı kesilecek.
IHA
Kevser ve ebter: Nahr günleri ve “intihar” günleri
Kevser ve ebter: Nahr günleri ve “intihar” günleri

Kurban Bayramı’na bu yıl da buruk giriyoruz…

İslâm dünyası, perperişan durumda: Neredeyse işgal edilmeyen, karışmayan, karıştırılmayan yer kalmadı coğrafyamızda.

Video: Kevser ve ebter: Nahr günleri ve “intihar” günleri


Buruk giriyoruz Bayram’a...

Ama Peygamber Efendimiz’in (sav), bayram günlerinin sevinç ve neşe günleri olduğunu hatırlatarak, Bayramı bayram gibi yaşamamızı emreden buyruklarına uyarak Bayramı yaşayacağız; acılarımızı unutmayacağız ama ders çıkaracağız... Sevinci, kardeşliği, paylaşmayı, bütünleşmeyi büyüteceğiz...

Bayram’da kardeşliğimizi dünyanın en ücrâ köşelerine kadar yayacağız, bütün Kabe’deki hacılar gibi, Rabbimize yöneleceğiz, Rabbimize yönelmekte yekvücut olacağız; sımsıkı bağlanacağız birbirimize...

Bayramı yaşayacağız, bayram gibi yaşamaya çalışacağız...

Bayramda kardeşliğimizi büyüteceğiz, kardeşliğimizi büyüttükçe bayramı bayram gibi yaşayacağımız daha güzel günler lûtfedilecek inşallah...

Evet, bayramlarımız buruk geçiyor bir kaç yıldır özellikle...

Ancak unutmayalım ki, bu buruk bayramlar, bizi olgunlaştıracak, bizi hem Rabbimize hem de birbirimize daha da yakınlaştıracak, bizi birbirimize kenetleyecek, bağlayacak, kardeş kılacak inşallah…

Bu sütunda 13 yıl önce yayımlanan bir yazımı gözden geçirerek yeniden paylaşıyorum sizlerle...

KEVSER SÛRESİ’YLE GELEN HABER…

Kurban ve bayramına dâir Kitabımız’da birkaç yerde “haber” vardır. Ama Kevser sûresinde verilen ihbar, ihtar ve emirler, oldukça çarpıcı ve anlam yüklüdür.

Kevser sûresi, Kutlu Kitabımız’ın en kısa ama İslâm’ın tekliflerini, vaatlerini, haberlerini, temellerini, temel direklerini en mükemmel, en özlü şekilde tasvir, tavsif ve tarif eden sûrelerin başında gelir, biliyorsunuz.

İlkin Kevser sûresi’nin mealini verelim. Meali, Elmalılı’nın tefsirinden aktarıyorum:

“1-Biz verdik sana hakikatte Kevser. 2-Sen de Rabbın için namaz kıl ve kurban kesiver. 3-Doğrusu, sana buğz edendir ebter.”

Sûrede öne çıkarılan iki kilit kavram var: Kevser ve ebter.

Elmalılı, müfessirlerin kevser’e 26 değişik anlam verdiklerini zikrediyor; bunlardan beşini alıyor ve enfes bir şekilde izah ediyor.

Kevser, lügatte “çokluk” anlamına geliyor. Müfessirler, sûredeki kevser’i özetle “hayr-ı kesîr”, yani “çok, pek çok hayır” olarak tercüme ediyorlar.

Ebter ise, sözlükte, “nesli tükenmiş” demek.

Sûre’nin nâzil oluş sebebi, Hz. Peygamber’in (sav) oğlu Kasım’ın vefatı üzerine kâfirlerin, peygamberimize “ebter” diye hitap etmeleri.

Elmalılı’nın Kevser’in anlamlarına ilişkin yaptığı zihin ve ufuk açıcı izahattan beşini sizlerle -özetleyerek- paylaşmak istiyorum:

BEŞ KEVSER HÂLİ VE AHVALİ

Birinci anlam: Kevser, Cennet’te bir nehr’in adıdır. Kâinâtın övüncü ve bütün âlemlere rahmet olarak gönderilen sevgili peygamberimize Kevser’in Mi’rac’ta gösterildiğini, ümmetine, nehirlerin en güzeli Kevser nehrinin bir nimet olarak vaad edildiğini sahih hadislerinden öğreniyoruz.

İkinci anlam: Kevser’den muradın, bizzat nübüvvet şerefi olduğu belirtiliyor: Elmalılı, nübüvvet’in, peygamberimizin âlemlere rahmet olarak gönderildiğinin en önemli işâreti olduğunu zikrediyor ve Hz. Peygamber’in Müslim, Mü’min ve Muhsin olanlara iki dünyanın nimetlerini tatmalarının vasıtası olduğuna dikkat çekiyor.

Üçüncü anlam: Kevser’den muradın âlimler olduğu zikrediliyor. Elmalılı, “ilmen ve ahlâken verese-i Enbiya olan ulemâ, hayr-ı kesîrdir”; bu sebeple, ulemâ, İslâm’ın, Müslümana teklif edilen mükellefiyetlerini hatırlatarak, iki dünyada rahmet-i ilâhiyeyi halka haber verir ve ulaştırır, diyor.

Dördüncü anlam: Kâinât ve içindeki her şeydir. Zira kâinât ve içindeki her şey, Allah’ın inşâ ve her dâim ihya ettiği düzenini, emrini yerine getirir ve böylelikle, eşref-i mahlûkât olan insana Allah’ın rahmetini bahşeder.

Beşinci anlam: Hz. Peygamber’in evladlarının ve ümmetinin kesreti’dir (çokluğudur). Elmalılı burada, “bu, düşmanlarının zannettiği gibi, senin oğullarının li-hikmetin vefatıyla, neslin tükenmeyecek,... [aksine] mürûri zaman ile... pek çok nesil vereceğiz, [demek oluyor],” diyor.

MEKKE’DEN MEDİNE’YE…EBTER’DEN KEVSER’E…

Bilindiği gibi, Kur’ân-ı Kerîm, Mekke’de ve Medine’de nâzil oldu. Bu sûre, Mekke’de nâzil olan sûrelerden.

Mekke’de nâzil olan sûreler ve âyetlerle, İslâm, bir din olarak hayat buldu. Medîne’de nâzil olan sûreler ve âyetlerle ise, İslâm, hayat oldu.

Mekke’de insana müdahale edildi; Müslüman şahsiyetin ve zihnin tekmili, tesisi ve inşası sağlandı.

Medine’de ise hayata müdahale edildi, İslâm, bizzat hayatın kendisi oldu; Müslümanca yaşama zemini kuruldu…

Başka bir deyişle, Mekkî âyetler, İslâm’ın diriltici ruhunun, Medenî âyetler ise, kurucu iradesinin temellerini attı.

Kevser, mü’minlere hediye edilen diriltici, varedici ruh’tur. Ebter ise, bu diriltici ruhtan nasîbini alamayanların, dünyaya tapanların, dünyadan başka bir hayat tanımayanların bu dünyada verdikleri kavgayla dünyayı karanlığa, zindana çevirenlerin yıkıcı iradelerinin adıdır. Ama şu kesin: Şirkin, zulmün, küfrün ömrü de, insanlığa verdiği hayırları da sınırlıdır.

Ebter hâli, bir intihar hâlidir: Yitiş ve bitiş durumu.

Kevser hâli ise, gürül gürül akan, aktıkça berraklaşan bir nahr hâli: Her dâim oluş, kendi oluş ve varoluş imkânı.

Kurban, mümbit bir Kevser mevsimidir; iman eden insanı, hem Allah’a ve varlıklar âlemine, hem de eşyâ’nın ve kâinâtın hakîkatine yaklaştıran, yakınlaştıran, diriltip kendine getiren bereketli, leziz bir iklim…

O hâlde Kurban Bayramı ikliminiz ve kevseriniz dâim ve kâim olsun, mazlum Müslümanları Kurban Bayramı’nda kurban etmekten çekinmeyenler ıslah olsunlar, eğer ıslah olmayacaklarsa “ebter olsunlar / soyları kurusun” diye duâ ediyorum.

Hayırlı Bayramlar.

İran’dan savunmada işbirliği teklifi
Dünya
İran’dan savunmada işbirliği teklifi
Tahran’da İran’ın ilk gelişmiş yerli savaş uçağı ‘Kevser’ savaş jeti tanıtımında konuşan Ruhani, “Türkiye ve Pakistan ile birlikte savaş uçağı üretebiliriz. Ve daha fazlasını da yapabilecek kapasitemiz var” dedi.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.