Konut fiyatları mart ayında arttı
Ekonomi
Konut fiyatları mart ayında arttı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Mart 2020 dönemine ilişkin Konut Fiyat Endeksi verileri açıklandı. Konut Fiyat Endeksi, martta aylık yüzde 1,37, yıllık yüzde 15,01 artışla 125,41 seviyesinde gerçekleşti.
AA
Bir yaşındaki bebeğin 2. kattaki evin penceresinden düştüğü anlar kamerada
Gündem
Bir yaşındaki bebeğin 2. kattaki evin penceresinden düştüğü anlar kamerada
Hatay'ın İskenderun ilçesinde, Bekfeloni ailesinin bir yaşındaki bebeği Talal Bekfeloni, oturdukları binanın 2. katındaki evlerinin penceresinden düştü. İhbar üzerine olay yerine gelen sağlık ekipleri, yaralı bebeği ilk müdahalenin ardından ambulansla İskenderun Devlet Hastanesine kaldırdı. Durumunun ağır olduğu öğrenilen bebeğin düşme anı, çevredeki bir iş yerinin güvenlik kamerasınca kaydedildi.
AA
Tarihimiz kuşlarla ortak
Hayat
Tarihimiz kuşlarla ortak
Kuşların göç yolları üzerinde bulunan Türkiye, yüzlerce türden milyonlarca kuşa evsahipliği yapıyor. Fotoğraf sanatçısı ve belgesel yapımcısı Fatih Orbay, kuş türlerini kayıt altına aldı ve ‘Anadolu’nun Kuşları’ adıyla kitaplaştırdı. Orbay, “Anadolu’daki, Çatalhöyük’teki, Göbeklitepe’deki en eski ev duvarlarında kuş figürleri gördük. Nemrut’ta tanrı heykellerinin yanında kartallar var. Selçuklu’da çift başlı kartal, simge olmuştur. Kuşların insanlık tarihiyle ortak bir geçmişi var” diyor.
Yeni Şafak
Baltacı için 15 yıl istendi
Gündem
Baltacı için 15 yıl istendi
2014 yılında Kanada’ya firar eden Akfel Holding’in eski yönetim kurulu başkanı Mehmet Fatih Baltacı hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma tamamlandı.
Yeni Şafak
Konut Fiyat Endeksi haziranda arttı
Ekonomi
Konut Fiyat Endeksi haziranda arttı
Konut Fiyat Endeksi, haziranda bir önceki aya göre yüzde 0,74 arttı. Endeks değerleri bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul ve Ankara’da sırasıyla yüzde 2,29 ve yüzde 0,73 azalış, İzmir’de yüzde 0,30 artış gösterdi.
AA
Hacı adayları Arafat'ta
Dünya
Hacı adayları Arafat'ta
Haccın en önemli rüknü vakfe için Arafat'ta bulunan hacı adayları, Hazreti Adem ile Hazreti Havva'nın yeryüzünde buluştuğu ve ilk tövbenin kabul edildiği Cebel-i Rahme'de büyük yoğunluk oluşturdu. Türkiye'den gelen hacı adayları, Fetva ve İrşat Ekibi'nin Arafat için özel hazırladığı irşat programını takip ediyor.
AA
Kabe’nin neşeleri
Hayat
Kabe’nin neşeleri
Mekke’ye akan milyonlarca hacı adayı Arafat vakfesi öncesi tavaf için birbiriyle yarışıyor. Sıcak havaya rağmen binlerce kişinin günün her saati doldurduğu Kabe’de bazı hacı adaylarına eşlik eden çocuklar tavafta dönenlere tebessüm ettiriyor.
Yeni Şafak
Vakfe’de vâkıf Arafat’ta ârif olmak
Vakfe’de vâkıf Arafat’ta ârif olmak

Rabbimiz nasip ederse, sizler bu yazıyı okurken, yaklaşık üç milyon hacı adayıyla birlikte Arafat’ın yolunda olacağım.

Heyecanımla nefisleri henüz ayaklarının altında olduğundan dur-durak bilmeyen çocuklar gibi coşkuluyum ama değil mi ki, benim nefsim artık göğsümdedir ve inşallah Rabbimiz Arafat’a beni ona değil onu bana binek yapar.

Video: Vakfe’de vâkıf Arafat’ta ârif olmak


Arapça ‘rf kökünden gelen Arafat, bildi, öğrendi demektir. Aynı kökten gelen irfan bilme ve öğrenme demek iken, mârifet de söz konusu bilme ve öğrenmeyi pratiğe aktarma yeterliliğidir.

Arapça wkf kökünden gelen vakf, hareketi iptal etme; Vakfe ise, durdu, hareketsiz kaldı demektir.

Zikrettiğimiz anlamları üzerinden Arafat’ta bulunanın ârif, Vakfe yapanın vâkıf olmayı hak ettiğini söyleriz, ancak bu hak etme potansiyel bir durumdur ve kuvveden fiile çıkması için Arafat’ın Sahibi’nin ya da orada adına Vakfe Yapılan’ın rızasına erişmek gerekir.

Arafat’a yönelmiş ve Vakfe’ye niyet etmiş olmama rağmen söz konusu rıza esası, beni kaygıya sevk eden yegane şeydir. Ya O benden razı olmazsa, ya ben O’nu hakkımda razı edebilecek bilgimin (ezberimin) değil, cehlimin saf kelimelerini söyleyemezsem, ya cehlim tahakkuk edip de kelimelerim tükendiğinde, O tefekkürümün kapılarını Kendi zikri için açmazsa, ya dünya maskelerimle rollerim bana perde olursa ve kendimi O’na tartmadan satamazsam…

Hasılı, perişanım! İçimdeki çocuk tavşanlar gibi zıplaya dursun, ben bendeki kaygıyı durduramıyorum ki Vakfe’ye layıkıyla durabileyim.

Kaygı / endişe! Arafat özelinde, tıpkı Hz. Hacer validemizin Sa’y’daki haline benzer bir şekilde, Hz. Adem ile Hz. Havva’dan gelir bize.

Hz. Adem ile Hz. Havva’nın vuslat / rahmet mahalli olarak Arafat, her ikisinin birbirlerinin yüzlerinde “Nasıl bir takdir edilmiş yanlıştır ki, onun kendi içindeki doğruluğu yüzünden cennetden buraya düşürüldük? Şimdi bizi ne bekliyor? Bozulan dünyamızla, biz kimler için hangi dünyaları inşa edeceğiz?” sorularının cevabını aramalarından başlıyor olabilir mi? Veya, O’ndan başka sığınacak bir yerleri olmayan yeryüzünün ilk kadın ile erkeğinin, biribirine sığınmayı öğrenerek asıl O’na sığınmayı öğrendikleri yer olabilir mi? Öyle ya, insan insanın aynasıdır ve kendi tabiatından olana sığınmayı bilmeyen Allah’a sığınmayı ne bilir?

Bu manada ariflerin yurdu olan Arafat, hem irfana erişmeye dair tüm arayışlara hem de Vakfe’de vakıf olmak isteyenlere ilk mazrufu Hz. Adem ile Hz. Havva olan bir zarftır. Bu zarf ve söz konusu mazrufu, O’nun tarafından, onlar nedeniyle değerli kılındığı için değerlidir her şeyden önce. Bu değeri kelam ile zuhura taşıyan Peygamber Efendimiz olduğu için de o çifte katlanmış bir değerdir.

Burada bana ilginç gelen, değer esasında mazrufun, zarfına bile zarf olacak bir genişliğe eriştirilmesidir. Öyle ki, hareketin dıştan içe yöneltilerek kalpte massedilmesi anlamında, Vakfe ehli ancak Arafat’ın marifet yurdu oluğunu bilebilir ve ancak bu marifete Vakfe yoluyla erişebilir. Bu durumda Vakfe, ilk vakıfları olan Hz. Adem ile Hz. Havva’nın (müştereken) alemin özü olması esasında, Arafat’ın hem sebebi hem de sonucu haline gelir. Diğer bir söyleyişle Vakfe ile ancak Arafat’ın arifi olunabilir ve arif olunarak ancak Vakfe’ye vukuf edilebilir.

Peygamber Efendimiz, Arafat’a mahsus kendisinden önceki Nebevi tüm hikayeleri, Tevhidi gerçeklikleriyle kendi Muhammedi şeriatı içinde yeniden tashih ederek, burada bulunmayı “Hac, Arafat’tır” hadisiyle haccın esası saymış ve onu yine kendi şeriatındaki haccının başlangıç noktası olarak ilan etmiştir. Zira hac emrinin / ibadetinin dairesi, Arafat’ı ve Vakfe’yi izleyen, Müzdelife’de (Meş’ari’l-Haram’da) ve Mina’da gecelemek, Ziyaret Tavafı’nı ve Sa’y’ı yapmak, Cemrelere taş atmak… vb. bir dizi ibadetle kapanmaktadır. Fakat söz konusu ibadetler için asıl donanımın Arafat’tan / Vakfe’den sağlanacağıdır ki, burada Rabbimizle, kendimizle ve ötekiyle kuracağımız bağ, ibadet kastıyla atacağımız her adım için müsmir bir fener olacaktır.

Bu bağlamda Vakfe’de vâkıf, Arafat’ta ârif olunacağını bilgim yoluyla biliyorum ama bunun nasıl olacağını, nasıl gerçekleştirileceğini henüz bilmiyorum, hatta belki de hiç bilemeyeceğim. Velev ki bilsem bile bu bilginin kelimelere dökülebilir bir bilgi hüviyetinde olabileceğini sanmıyorum. Allah ile kul arasında girilmez şeklinde yerli yersiz ifade edilen sözün gerçek karşılığı da burada olsa gerektir. Allah’a yakaran dilin yakarışı kelimeye sığarsa, o çağlayan bir yakarış değil, kurgulanmış bir yakarış olur. O halde bu yakarışı fazlasıyla ya da eksiğiyle sır bilmek ve en azından bu sırdaki sırdan umutlu olmak en doğru seçim olsa gerektir.

*

Kurban Bayramınız mübarek, kurbanlarınız makbul olsun inşallah.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.