Karatay: Bol bol pastırma yiyin
Hayat
Karatay: Bol bol pastırma yiyin
Kayseri Kitap Fuarı'na konuşmacı olarak katılan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, sağlıklı beslenme üzerine önerilerde bulundu. Karatay, "Pastırmayı gönül rahatlığı ile yiyebilirsiniz. Hiçbir zararı yoktur. Ama doğal olanını yiyeceksiniz. Hakiki Kayseri pastırmasının hiçbir zararı olmaz" dedi.
DHA
Yöresel yemek kimliğimiz
Hayat
Yöresel yemek kimliğimiz
Ünlü şef Fikret Özdemir, Kahramanmaraş yerel lezzetlerini, Lizbon yemekleriyle ‘Kahramanmaraş’tan Lizbon’a Lezzet ve Kültür Yolculuğu’ kitabında bir araya getiriyor. Uzun yıllar Lizbon’da yaşamış olan Özdemir, ‘Yöresel yemekler senin kimliğindir’ sözünden hareket ettiğini söylüyor.
Yeni Şafak
Bir neslin 60 yıllık
ortak hikayesi
Hayat
Bir neslin 60 yıllık ortak hikayesi
Prof. Dr. Celal Kırca, 1960’lı yıllarda İstanbul İmam Hatip okulu ve Yüksek İslam Enstitüsü’ndeki yaşadıklarını anlatırken bunların ‘bir nesle mensubiyetin hikayesi’ olarak tanımlıyor. Bu anılar aynı zamanda bir neslin ortak geleneğini oluşturduğunu da söylüyor. Anılarını bir hatırat kitabında toplayan Kırca için Tohum dergisi, Beyaz Saray’daki sohbetler, Küllük’te dinlenilen isimler veya Kadıköy vapurundaki gözlemlerin önemli bir yeri var. Tabi bir de şu sorunun: “Zeytinin çekirdeğini ne yaptınız?”
Yeni Şafak
Türk şiirinin hazinesi Bahaettin
Karakoç
Hayat
Türk şiirinin hazinesi Bahaettin Karakoç
Geçtiğimiz hafta 88 yaşında vefat eden Bahaettin Karakoç Türk halk şiirinin hazinesiydi. Maraş’ta çıkardığı Dolunay dergisi ve düzenlediği şiir şölenleriyle Anadolu’nun dört bir yanından gelen şairleri evinde ağırlardı. Yazdığı şiirler ise buram buram Anadolu kokardı.
Yeni Şafak
Türk müziğinin
gizli sandukası
Hayat
Türk müziğinin gizli sandukası
Prof. Dr. Nilgün Doğrusöz’ün editörlüğünü yaptığı ‘Rauf Yekta Bey’in Musiki Antikaları’, Türk müzikolojisinin önde gelen ismi Rauf Yekta’nın ardında bıraktığı kültürel mirasın izlerini taşıyor. Doğrusöz, “Türk müziği tarihi yazımının tamamlanabilmesi için Rauf Yekta’nın tüm çalışmalarına vakıf olmamız lazım. O dönemi ve öncesini aydınlatacak eserler onun arşivinde” diyor.
Yeni Şafak
Bir çiçeğin
peşinden Kaçkar’a çıktım
Hayat
Bir çiçeğin peşinden Kaçkar’a çıktım
Ebru sanatına yüzü aşkın çiçek deseni ekleyen sanatçı Firdevs Çalkanoğlu çiçeklerin peşinde bir hayat sürüyor. “Bir çiçeğin peşinden Kaçkar dağlarına bile çıktım” diyen Çalkanoğlu, “Herkes, ustasından aldığının üstüne bir şeyler ekleyerek kendi öğrencisine teslim ediyor. Ben yenilikler yapan bir sanatçıyım ancak klasik bir eğitim aldım. Hem yeniyi hem de eskiyi harmanlayarak çalışıyorum” diyor.
Yeni Şafak
Her şeyin dijital karşılığı olacak
Hayat
Her şeyin dijital karşılığı olacak
Bir Nevi Dipnot adlı Youtube kanalında yaptığı çevirilerle dikkat çeken Ümid Gurbanov, tiyatro, film kesitlerine ve birçok şair, yazar ve filozofun röportajına Türkçe altyazı hazırlıyor. İnternetin kültür ve sanata olumlu katkı sunduğunu belirten Gurbanov, “Gelişen teknolojiyle birlikte görünen o ki her şeyin dijital bir karşılığı olacak” diyor.
Yeni Şafak
Google Play Store indir ve yükle! Android için Play Store uygulaması
Google Play Store indir ve yükle! Android için Play Store uygulaması
Google Play Store indirmek için haberimizi inceleyebilirsiniz. Android cihazlarında oluşan problemler nedeniyle bazı zamanlar Google Play Store bulunmuyor. Sizler de Google Play Store indirerek telefonunuza güncel versiyonu yükleyebilir ve istediğiniz uygulamayı cep telefonunuzda kullanabilirsiniz.
Diğer

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.