Haşhaş tarlasında çalışan küçük Abdülkadir: Okumak için çalışıyorum Sağlık Bakanı olacağım
Hayat
Haşhaş tarlasında çalışan küçük Abdülkadir: Okumak için çalışıyorum Sağlık Bakanı olacağım
Denizli'de ailesiyle haşhaş tarlasında mevsimlik işçi olarak çalışan ve hayalinin Sağlık Bakanı olmak istediğini söyleyen minik Abdülkadir'in duygulandıran görüntüleri sosyal medyada gündem oldu. Babası olduğu tahmin edilen kişinin sorularını cevaplayan Abdülkadir, ''Okumak için çalışıyorum'' dedi.
Yeni Şafak
Azmin zaferi: Herkes 'Sen yapamazsın' dedi o tek koluyla hayallerinin peşinden gitti
Hayat
Azmin zaferi: Herkes 'Sen yapamazsın' dedi o tek koluyla hayallerinin peşinden gitti
İstanbul'da yaşayan doğuştan tek kollu olan 27 yaşındaki Esra Özayyıldız, azmi ve mücadelesiyle bedensel engellilere örnek oluyor. ‘Yapamazsın, başaramazsın’ diyenlere inat aldığı eğitimle kilim ve halı dokumayı öğrenen genç kız, şimdi ürünlerini satarak gelir elde etmeye başladı. Özayyıldız, “Benim gibi engelli arkadaşlarıma sesleniyorum. Ben tek koluma rağmen azmettim, başardım. Sizlerde eve kapanmayın gelin buraya hayatınız değiştirin. Ben hayatımı değiştirdim. Sizlerde başarabilirsiniz” dedi.
DHA
Server Vakfı, kitabı yarışma ile sevdiriyor
Hayat
Server Vakfı, kitabı yarışma ile sevdiriyor
Server Vakfı’nın geleneksel hale getirdiği ‘Kitap Oku, Burs Kazan’ kampanyasında başvurular başladı. Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı M. Ali Bulut, “Amacımız, kitap okumayı sevdirmek ve yazmaya özendirmek” dedi.
Yeni Şafak
Karantina anıları kitap oluyor: Vatandaşların yaşadıkları ölümsüzleştirilecek
Koronavirüs
Karantina anıları kitap oluyor: Vatandaşların yaşadıkları ölümsüzleştirilecek
Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurtları, karantina sürecinde yurt dışından gelen vatandaşları ağırladı. Şimdi de Bakanlık odalardaki “Yurdumda Hayat Var” başlıklı defterlere yazılan notları kitaplaştıracak. Gençlik ve Spor Bakanlığı, karantina sürecinde yurt kapasitesinin yüzde 13’ünü kullandı.
Yeni Şafak
MEB 7 bin okuldaki tüm çocuklara çalışma kitabı hazırladı: 128 bin 432 öğrenciye dağıtılacak
Gündem
MEB 7 bin okuldaki tüm çocuklara çalışma kitabı hazırladı: 128 bin 432 öğrenciye dağıtılacak
Mlli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan 7 bin okuldaki tüm çocuklara 5 farklı alanda 17 ayrı çalışma kitabı hazırladıklarını açıkladı. Birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan okulda öğrenim gören 128 bin 432 öğrenciye dağıtılacak.
AA
YKS soruları ve cevap anahtarı
Gündem
YKS soruları ve cevap anahtarı
2020 YSK soruları cevapları erişime açıldı. Milyonlarca öğrencinin katılım gösterdiği üniversite sınavı hafta sonu olacak şekilde üç oturum halinde yapıldı. YKS (TYT, AYT, YDT) oturumları şeklinde yapılan sınavın tamamlanmasının ardından öğrenciler, YKS soruları ve cevaplarına ulaşabilecekler. İşte YKS soruları cevapları, sınav sonuçlarının açıklanma tarihi ve YSK’ye dair tüm detaylar.
AA
Dini yayıncılıkta düşüş masada
Hayat
Dini yayıncılıkta düşüş masada
Dini yayınlarda çıkan kitaplarda son yıllarda büyük düşüş var. Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği Başkanı Mustafa Doğru “2013 de 53 milyonluk dini yayınlar sekmendi yaklaşık Türkiye’deki yayıncılığın yüzde 16’sına tekabül ederken 2019 yılına geldiğimizde bu rakam 36 milyona düşmüş ve Türkiye’deki toplam yayıncılığın içindeki payı da yüzde 8 olmuştur” dedi.
Yeni Şafak
John Bolton ne işe yaradı?
John Bolton ne işe yaradı?

Amerikalı bir yazarın dediği gibi ABD, ”paranın satın aldığı en iyi demokrasi”. Yahut “küçük Sayılar Demokrasisi” bile diyebilirsiniz. Trump’ın Başkan seçilmesi için seçim kampanyasına bardakla para yağdıranlar bunun karşılığında kovalar dolusu para kazandılar. Paranın daha büyük miktarlarda geri dönüşümünü sağlamak için en iyi adamlarını kilit mevkilere taşıdılar.

“Amerikan Askeri-Endüstriyel Kompleksi”nin veya enerji şirketlerinin çıkarlarını ilerletme işinde uzmanlaşmış lobiciler bakanlık dahil yönetimde en üst düzeylerde temsil ediliyorlar. Silah şirketlerinde yöneticilik yapan biri Pentagon’da en üst düzey görevlere getirilirken, Pentagon generalleri de emeklilik yıllarını bu şirketlerde danışman olarak geçirebiliyorlar. Bu çarka “döner kapı lobiciliği” diyorlar. Bir kapıdan çıkıyor, aynı kapıdan tekrar giriyordunuz.

Büyük şirketlere çok kıyak indirimler getiren sözde vergi reformundan sıradan Amerikalıların kazancıysa devede kulaktı. Trump’ın ABD’yi “Paris İklim Anlaşması”ndan çıkarması ise enerji lobisinin çıkarlarıyla bağlantılıdır. Yeni kuşak Demokrat siyasetçiler özel çıkarlara hitap eden döner kapı lobiciliğini ve kampanyalara finans desteğini sınırlandırmaya çalışıyorlar. Daha yolun başındalar, “Büyük Sayılar Demokrasisi”ne geçmek için çoook çalışmaları gerekiyor.

Trump’ın “İran Nükleer Anlaşması”nı bozması, ABD Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşıması, yanısıra Filistinliler’i köşeye sıkıştırmayı amaçlayan kararlarıysa “İsrail Lobisi”nin etkisiyle bağlantılı. Lobinin Netanyahu’nun ilhâkçı politikalarını destekleyen kanatları Trump’ın Başkan seçilmesi için cömert bağışlarda bulunmuşlardı. John Bolton’ın Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanlığı’na getirilmesi lobinin finansörlerinden milyarder kumarhaneci Sheldon Adelson’ın dahliyle gerçekleşmişti. Adelson’ın en büyük hayali ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınması ve” İran Nükleer Anlaşması”nın iptal edilmesiydi. Nisan 2018’de Bolton’ı işe alan Trump Mayıs ayında “İran Anlaşması”ndan çekildi. ABD Büyükelçiliği de yine Mayıs’ta Kudüs’e taşındı. Taşıma töreninde Adelson en ön sıralarda ağır misafir olarak yer alıyordu.

Trump “Nükleer Anlaşma”dan çekilmişti ama İran ile yeni koşullarda müzakere kapısını da aralamıştı. Bolton ve arkasındaki lobi bu fikre temelden karşıydı. 2019 Ağustos’ta Fransa’da gerçekleşen “G-7 Zirvesi”nde Trump, İran Dış İşleri Bakanı Cevad Zarif’le baş başa görüşmek istiyordu. Bolton ise bu görüşmeyi engellemek için Ortadoğu’daki en iyi arkadaşını, Binyamin Netanyahu’yu arayacaktı. Bolton Netanyahu’dan Trump’ı bu görüşmeden vazgeçirmesini istemişti. Bolton İran’da rejim değişikliği için askeri seçeneğe inandığını saklamayan bir isim. 2015’de “New York Times”da yayınlanan bir yazısında nükleer silah yapmasını engellemek için İran’ın bombalanmasını isteyecek kadar gözünü karartmıştı. Bolton Eylül 2019’da Trump tarafından kovuluncaya kadar, temsil ettiği çevrenin özel gündemini ilerletmek için çalıştı.

Şimdiyse Amerikan medyası Bolton’ın kaleme aldığı kitabı tartışıyor. ABD seçimlerine 4 ay kaldı. Bolton’ın Beyaz Saray notları bu yüzden daha fazla dikkat çekiyor. “Fox News” kanalına konuşan Trump ise Bolton için “hasta”, “ yalancı” ve “aptal” dedi. Trump, Bolton’a görev vermesinin yanlış bir tercih olduğunu belirterek, “Bolton hasta bir adamdı, onda yanlış olan bir şeyler vardı. Bunu onda erken farkettim” diyor. Oysa Bolton, Ronald Reagan’dan bu yana neredeyse her Cumhuriyetçi Başkan tarafından kritik görevlere getirilmiş bir “Neocon”.

Trump’ın ilk Savunma Bakanı James Mattis’in Bolton için “Şeytanın cisim bulmuş hali” dediği söylenir. Öte yandan Bolton, Trump’ın lanet okuduğu ”Washington Bataklığı”nın da cisim bulmuş halidir. Trump ABD askerlerini “sonsuz savaşlar”dan sözde çekme vaadinde bulunmuştu. Bu vaadi sıradan Amerikalılara hitap ediyordu. Küçük Sayılar Demokrasisinin militanı Coni Bolton ise “ABD hep savaşta olsun” istiyor. Trump’ın böyle bir adamı kritik bir göreve getirmesi zaten tutarsızlıktı. Bu tutarsızlığın lobilerle bağlantılı olduğuysa gayet açık.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.