DGS soruları ve cevapları açıklandı: 2020 DGS soru kitapçığı
Gündem
DGS soruları ve cevapları açıklandı: 2020 DGS soru kitapçığı
ÖSYM, 2020-DGS Temel Soru Kitapçığı ve cevap anahtarının yayımlandığını açıkladı.
IHA
Ketebe’den yayıncılığa tarihi katkı: En özel kitap en özel rafta
Hayat
Ketebe’den yayıncılığa tarihi katkı: En özel kitap en özel rafta
Ketebe Yayınları, ‘Anadolu Selçuklu Sanatının Geometrik Dili’ adlı 300’üncü kitabını hazırladı. Selçuklu mimarisi konusunda hazırlanan özel baskılı kitap, Cumhurbaşkanlığı Kütüphanesi Nadir Eserler Bölümü’nde okuyucuların beğenisine sunuldu.
Yeni Şafak
Uzmanlardan endişelendiren uyarı: Önünü alamazsak vaka sayısı 1500'e tırmanır
Koronavirüs
Uzmanlardan endişelendiren uyarı: Önünü alamazsak vaka sayısı 1500'e tırmanır
Koronavirüs salgını etkilerini hala sürdürmesine rağmen vatandaşların tedbirleri gevşetmesi vaka sayılarının her geçen gün artmasına neden oluyor. Bu kapsamda uzmanlar halkı uyarmaya devam ediyor. Son olarak Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, "Vaka artış eylemi yüzde 8-9 gibi gidiyor. Dünkü rakamlar artış yüzdesi açısından bir önceki güne göre daha iyi; ama yüzde 8-9 olarak bakarsak ve bunun önünü alamazsak rakamlar 1500'e doğru tırmanır" dedi.
DHA
Çocuğa kitabı aile sevdirir
Hayat
Çocuğa kitabı aile sevdirir
Çocuklara kitabı sevdirmek aslında sanıldığı kadar zor değil. Unutmayalım çocuk aile büyüklerinden ne görürse ondan etkilenir. Birlikte kitap okumak, çocuklara masal anlatmak onları kitaplarla tanıştıran ilk adımlardır. Ama kitap okuması için çocuğu zorlamak kitabı sevdirmeyeceği gibi ondan hep uzak durmasına da sebep olacaktır.
Yeni Şafak
Yaz eğitimine iki kitap daha
Gündem
Yaz eğitimine iki kitap daha
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, koronavirüs nedeniyle eğitime verilen arada öğrencilere destek için ilkokul 1, 2, 3 ve 4’ncü sınıf öğrencilerine yönelik ‘Öğrenmeye Hazırım’ ve 1’nci sınıf için ‘Tohum’ isimli yeni kitap setleri hazırladıklarını söyledi. Selçuk, “Velilerimize ilişkin çalışmalar da geliyor. Onları da zamanı gelince paylaşacağız’ dedi.
Yeni Şafak
Kilis’te vaka sayısı tavan yaptı taziyeler yasaklandı
Koronavirüs
Kilis’te vaka sayısı tavan yaptı taziyeler yasaklandı
Koronavirüs salgını etkilerini hala sürdürmeye devam etmesine rağmen vatandaşların tedbirsizliği nedeniyle vaka sayıları artmaya devam ediyor. Son günlerde Kilis'te tavan yapan vaka sayı artışı sebebiyle yeni tedbirler alındı. Salgınla mücadele kapsamında kentte taziyelerin yasaklandığı açıklandı.
IHA
Beyrut'taki patlamada ölü sayısı artıyor: 154'e yükseldi
Dünya
Beyrut'taki patlamada ölü sayısı artıyor: 154'e yükseldi
Lübnan Sağlık Bakanı Hasan, Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamayla ilgili yeni bilgiler paylaştı. Hasan, hayatını kaybedenlerin sayısının 154'e yükseldiğini açıkladı.
AA
Okuma notları
Okuma notları

“Sevdiğimiz bir insanı kaybettiğimizde, hiç değilse ona ait bir giysiyi, kaybettiğimiz kişinin kokusunu giyside aldığımız sürece tutarız ve gerçekten de kendi ölümümüze kadar tutarız, çünkü onun kokusunu bu giysinin bugüne taşıdığına inanırız her ne kadar çoktandır artık yalnızca bir hayal olsa da. Böylece annemden kalan bir paltoyu hep sakladım, ama bu sırrı hiçbir zaman ele vermedim, hiç kimseye...”

(Thomas Bernhard/ Beton)

“Bir kitap açık olduğunda konuşan bir beyin, kapalı olduğunda beklemede olan bir arkadaş, unutulduğunda bağışlayan bir ruh, yok olduğunda ağlayan bir yürektir.”

(Teke Şenliği/ Mario Vargas Llosa)

“Parça başına para alıyorlardı ve yaşatmaları gereken bir aileleri vardı; katı ve acımasız ekonomik kurallar bunu ancak bu şekilde, ruhunu yaptığı işe katarak, hayvanat bahçesindeki vahși bir hayvanı izler gibi kendisine bakan iyi giyimli hanımlarla beylere göz atacak bir saniyesi bile olmadan çalışarak yapabileceği şekilde ayarlanmıştı.”

(Şikago Mezbahaları/ Upton Sinclair)

“İnsan, ancak maddi şeylerin ötesinde bir şeylere sahipse zengindir. Ve ben bu materyalizme, bu tüketim toplumuna, bu kapitalizme, burada cereyan eden bu korkunçluğa, sırtımızdan yaşamaya hakları olmayana bu insanların zenginleşmesine inanmıyorum. Gerçekte inandığım bir şey var, ve ben buna ‘bir gün gelecek’ diyorum.

(Maline/ Ingeborg Bachmann)

“Gençlik yıllarında yıldızları sevmek bir yana, onlara dikkat bile etmemişti. Ama şimdi bir anda, yaşamında yıldızların her zaman yer aldığını hissetmeye başlamıştı; gerçi uzaktaydılar, yine de, tıpkı çok uzak akrabalar gibi, hep vardılar.”

(Hileli Tartı/ Joseph Roth)

“İnsan geleceğe dönük yüzle yaşıyor, ama bu mutlaka ilerliyor demek değildir. Birtakım hedef tasavvurlarının insanı yönetebileceğini kabul ediyorum, ama bunlar hep hayal; gelecek diye hayal ettiğimiz gerçek değil ki. Bizi bekleyen gelecek değil, sadece hemen önümüzde duran an, bu andan ötesini gören kendisini aldatıyor demektir.”

(Dosya K./ Imre Kertesz)

“Her insanın kendine özgü bir ruhu var. Onu başka bir ruhla karıştırmaz. İki insan yaklaşabilir, birbiriyle konuşabilir, birbirinin hemen burnunun ucunda olabilir, ama ruhları bulunduğu yere kök salmış çiçeklere benzer, hiçbiri kalkıp ötekisinin yanına gelmez, bunun için kökünü terk etmesi gerekir, böyle bir şeyi de başaramaz.”

(Knulp/ Hermann Hesse)

“Kendini de duymamak için kımıldamadan durduğunda, hiç kimsenin başka hiçbir yerde algılayamayacağı mutlak ve kusursuz bir sessizlik ve pamuktan oluşan bir suskunluk oluyordu; ağaçlara dokunup geçecek kadar bir esinti, bir hışırtı, bir kuş sesi bile olmadan.”

(Büyülü Dağ/ Thomas Mann)

“İnsanlar birbirlerini sık sık görünce, birbirlerini tanıdıklarını sanıyorlar. Birbirlerine soru sormuyorlar ve bundan da yüksünmüyorlar. Birbirleriyle ilgilenmiyorlar, ama tamamen masumca, bunun farkında değiller.”

(Bilmemek/ Milan Kundera)

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.