Made in Türkiye tek tıkla 33 ülkeye: Üye sayısı 10 milyon civarında
Ekonomi
Made in Türkiye tek tıkla 33 ülkeye: Üye sayısı 10 milyon civarında
epttavm.com sekizinci yılında yeni pazar seferberliği başlattı. Genel Müdür Hakan Çevikoğlu, “KOBİ’lerimizi başta Orta Doğu olmak üzere Avrupa ve Asya’dan 33 ülkeye daha ulaştırmak için çalışmalarımız sürüyor” dedi.
Yeni Şafak
İş Bankası’ndan e-Dönüşüm’e destek!
Ekonomi
İş Bankası’ndan e-Dönüşüm’e destek!
Türkiye İş Bankası KOBİ’lerin dijital dönüşümlerini desteklemek ve KOBİ’lerin ihtiyaç duydukları iş çözümlerine kolayca ve düşük maliyetle ulaşabilmeleri için çalışmaya devam ediyor. Müşterilerine, kendilerine gelen e-Faturaları artık İşCep ve internet şubeden kolayca ödeyebilme fırsatı sunan İş Bankası, iştiraklerinden İşNet’in geliştirdiği dijital bir platform olan NetteFatura üzerinden e-Fatura hizmeti alan işletmeler için de e-Faturaları için İş Bankası’na tek seferde ödeme talimatı gönderebilme fırsatını sunuyor.
Yeni Şafak
Önce halkız sonra banka: 82 yaşındaki Halkbank Türkiye’nin en büyük 3. bankası
Ekonomi
Önce halkız sonra banka: 82 yaşındaki Halkbank Türkiye’nin en büyük 3. bankası
Küçük esnaf ve sanayi için 1938 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasıyla kurulan Halkbank 82. yaşını kutluyor. Aktif büyüklüğüyle üçüncü olan Halkbank, yeni yaşına KOBİ alanında yüzde 19,4 pazar payı ile girmenin gururunu yaşıyor. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “Halkbank 82 yıldır önce halk, sonra bankadır” dedi.
Yeni Şafak
TSO başkanlarının ekonomi gündemi
TSO başkanlarının ekonomi gündemi

Bloomberg HT haber sitesi, geçen hafta boyunca Türkiye’nin 81 ilinin Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) başkanları ile ekonomi ve sanayiyle ilgili diğer başkanların ekonomi gündemine ilişkin görüşlerini yayınladı. Bu görüşleri okuduğumuzda oda başkanlarının genelinin pandemi döneminde alınan ve uygulanan ekonomik kararların çoğunda hem fikir oldukları. Tabi ki önerilerini veya ilave yapılmasını istedikleri birçok konuyu da ifade ediyorlar. Bu önerilerini ulaştırdıkları bir muhatap olmasından, taleplerinin birçoğunun da kabul görmesinden duydukları memnuniyeti ifade etmeleri de böyle sıkıntılı bir dönemin yönetilmesi açısından ayrıca önemli.

Başkanların konuşmalarında öne çıkan tespitlerini şöyle değerlendirebiliriz. Öncelikli olarak, ülkemizin bu pandemi krizinde içinde bulunduğu durumu yönetmesi konusundaki ortak görüşlerine bakıldığında;

Koronavirüs salgını nedeniyle sağlık, finansal piyasalar ve reel ekonomi etkilendi. Türkiye, en başından itibaren bu hastalıkla ilgili gelişmeleri yakından izledi ve tedbirleri de süratle aldı. Ülke olarak pandemiye karşı Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız ve ilgili kurumlarımızın aldığı önlemler sayesinde bu sürecin çok iyi yürütüldüğünü düşünüyorlar.

Türkiye, salgın ile mücadelesini sağlık, sosyal ve ekonomik anlamda başarılı bir şekilde sürdürmeye devam ediyor. Bu dönemde sektörlerin etkilenmesine yönelik Hükümetimizin aldığı ekonomik tedbirler ileriye dönük olarak sonuçlar doğurmaya başlamıştır. Mart ayının son haftasından itibaren kısa ve esnek çalışma ödeneği, işe devam kredisi, ücretsiz izin desteği, SGK primleri ve vergi ödemelerinin ötelenmesi, kamu bankalarının Kobilere ve işletmelere yönelik olarak çıkarmış olduğu kredilerin yanı sıra TOBB Nefes kredisi bu süreçte iş dünyasına gerçek anlamda nefes olmuştur. Bu teşvik ve desteklerin devreye alınmış olmasından memnuniyet duyuyorlar.

Ayrıca bu süreçte;

- Ülkemiz gerek dış ülkelere yardımları gerekse başlattığı milli dayanışma kampanyası ile gücünü bir kez daha ortaya koymuştur.

- Türk özel sektörü hiçbir üründe kıtlık-yokluk yaşatmamıştır. İngiltere’de taze sebze ve meyvenin, Almanya’da tuvalet kağıdının bulunmadığı günlerde ülkemizde hiçbir konuda sıkıntı yaşanmamıştır.

-Bu dönemde milyonlarca insan online alışveriş ile tanıştı. Birleşmiş Markalar Derneği’nin yaptırdığı bir araştırmaya göre, salgın döneminde e-ticaret sitelerine sipariş verenlerin %37,4’ünü ilk kez online alışveriş yapanlar oluşturmuş.

- Sadece gıda, hijyen sektörüne üretim yapan, kargo ve e-ticaret sektöründeki firmalar tam kapasite ile çalışıyor. Diğer sektörlerde ise iş hacminin %50 oranında düştüğü tahmin ediliyor.

Başkanlarımızın önümüzdeki dönemdeki beklentileri ise;

-Salgın sonrası devlet desteği olmadan sektörlerin normalleşme sürecine uyum sağlamasının zor olacağını düşünüyorlar.

- Sektörel olarak turizm, seyahat, restoran ve kafeler başta olmak üzere hizmet sektöründe ve diğer sektörlerde özellikle KOBİ’lerin kapasite azaltmanın getireceği maliyetlere dikkat çekiyorlar. Talebi destekleyici KDV ve ÖTV indirimleri, kira ve sabit giderlere destek, vergi-kredi-prim ödeme sürelerinin yeniden uzatılması gibi yeni önlemler bekliyorlar.

-Gelecek dünya içerisinde e-ticaret daha da ileriye gidecektir. Bu nedenle perakende sektörü ve küçük işletmelerin e-ticarete geçişlerinde gerekli destek ve oryantasyonun sağlanmasını istiyorlar.

-Salgın süreci, gıda sektörünün önemini tam anlamıyla ortaya koymuştur. Dolayısıyla gıda sektörünün temeli olan tarım ve hayvancılık sektörü üzerinde durularak yeni modellerin geliştirilmesini, dışa bağımlı kalmadan kendi kendimize yetebilecek bir sistemin oluşturulmasını ve teşvik edilmesini talep ediyorlar.

Sonuç olarak Başkanların bakış açısıyla; Türkiye, krizin tam göbeğinde sergilediği başarılı yönetme kapasitesini, krizin ardından da aynı şekilde sergileyecektir. Çevre dostu, insan odaklı ve dijital araçlarla donatılmış bir üretim modeliyle, ortak akıl üreten katılımcı bir yapısıyla “Türkiye 4.0”, Kovit-19 sonrası dünyada öne çıkan ülkelerden birisi olacaktır. Hızlı karar alma ve uygulama yeteneği, üretim gücü, yardım konusundaki hassasiyeti ve milli dayanışma ruhu ile kurulacak yeni dünyanın merkezinde Türkiye yer alacaktır.

Koronavirüs sürecinde KOBİ'lerin E-ticarette aktif olmasını sağlayacak 10 adım: Alt yapıyı sağlamlaştırın ve reklamlara önem verin
Ekonomi
Koronavirüs sürecinde KOBİ'lerin E-ticarette aktif olmasını sağlayacak 10 adım: Alt yapıyı sağlamlaştırın ve reklamlara önem verin
Koronavirüs nedeniyle ticaretin online kanallara kayması KOBİ'lerin dikkatini bu alana yöneltti. TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi Cenk Çiğdemli, e-ticaret dünyasına adım atmak isteyen KOBİ'ler için, 10 maddelik tavsiye listesi hazırladı.
Yeni Şafak
KOBİ’ler için 10 adımda E-ticaret yol haritası
Ekonomi
KOBİ’ler için 10 adımda E-ticaret yol haritası
Koronavirüs nedeniyle ticaretin online kanallara kayması KOBİ’lerin dikkatini bu alana yöneltti. TOBB E-ticaret Meclisi Üyesi Cenk Çiğdemli, e-ticaret dünyasına adım atmak isteyen KOBİ’ler için, 10 maddelik tavsiye listesi hazırladı.
Yeni Şafak
Bakan Pekcan açıkladı: KOBİ'lere yeni destek
Ekonomi
Bakan Pekcan açıkladı: KOBİ'lere yeni destek
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan KOBİ'lere yönelik yeni destek paketini duyurdu. Pekcan, "E-Ticaret Olarak KOBİ’lerin Yanındayız" kampanyası başlattıklarını belirterek, "Bu kampanya sayesinde pazarlama sıkıntısı çeken küçük işletmelerimize çözüm getirmiş olmayı ümit ediyoruz. KOBİ’lerimizin e-ticaret sayesinde büyümesini, emeklerinin karşılığını alabilmelerini arzu ediyoruz. Yerel üreticilerin e-ticaret sayesinde ürünlerini etkinlikle pazarlayabilmelerini ve katma değer elde etmelerini ümit ediyoruz" dedi.
AA
Teminatlar mercek altında:  Bankalar ve şirketler ellerindeki gayrimenkullerin risk skorlarını GABORAS ile ölçüyor
Ekonomi
Teminatlar mercek altında: Bankalar ve şirketler ellerindeki gayrimenkullerin risk skorlarını GABORAS ile ölçüyor
Gayrimenkul Borsası (GABORAS) Genel Müdürü Kurtuluş Altun, gayrimenkul değer değişimlerinin işlem hacmini arttırdığını söyledi. Altun, “Bankalar kredi verdikleri ve ipotek olarak aldıkları, KOBİ’ler de teminat olarak bağladığı gayrimenkullerin mevcut durumunu takip ediyor. Düşen teminatlar olduğunda ise önlem alınıyor” dedi.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.