Jim Rogers: Batı medeniyeti çökecek
Jim Rogers: Batı medeniyeti çökecek
Fatih'te, salaş bir çay ocağındaydık önceki akşam. Tahta sehpaları yan yan dizip, üzerine de kağıt serip öyle sofra hazırlanmış. Ev sahibi olan arkadaşımız, yemekleri iki sokak aşağıdaki evinde kendi pişirecek, tencerelerle burada getirecek ve iftarı açacağız. Çaylar ve içecekler salaş çay ocağından, ekmek kadınlar pazarındaki taş fırından. Tatlı iyi bir yerden. Durumumuz muhteşem.
Yeni Şafak
Müftülere nikâh kıyma yetkisi
Müftülere nikâh kıyma yetkisi
Geçtiğimiz hafta bir yasa değişikliği tasarısı hazırlandı: 'Nüfus Hizmetleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Tasarı'.

Bu tasarıya göre il ve ilçe müftülüklerine resmi nikâh kıyma yetki ve görevi verilmesi öngörülüyor.

Yeni Şafak
Bölge kalkınması ve üniversiteler
Bölge kalkınması ve üniversiteler
Türkiye'de Üniversitelerin yaşadığı sorunların temelinde hükümetlerin ve hatta toplumun bilime ve bilim adamına verdiği/vermediği önem yatmaktadır.

Bilim ve bilim adamı birçok platformda ikinci planda tutulmakta, madden ve manen yeterli desteği alamamaktadır.

Yeterli/gerekli desteği alamayan nitelikli beyinler yurtdışına gitmekte, özel üniversitelere geçmekte ya da devlet üniversitelerinde ayakta kalma mücadelesi vermektedir.

ABD'de veya diğer gelişmiş ülkelerde buluş yapan, yeni teknoloji üretenlerin büyük bir kısmının başka ülkelerden gelen bilim insanları (silikon vadisinde çalışan bilim adamlarının % 70'inden fazlası başka ülkelerden gelmiş-beyin göçü) olduğunu unutmamak gerekir.

Yeni Şafak
Bayram soruları bayramın soruları (III)
Bayram soruları bayramın soruları (III)
Hafta başından bu yana “yapılmamış söyleşi"nin izinde yürümeye devam ediyoruz. Dikkatinizi yanlış sorulara çekmeye çalıştım. Yanlış soruların doğru cevabı olmaz önermesini ısrarla tekrarlıyorum.

Bugün özellikle şu hususun üzerinde düşünelim istiyorum:

Medya olarak neden kendimizin gerisine düşüyoruz? Harcıalem sorularla sürdürülen söyleşiler neden yayınlanmaya devam ediyor?


Yeni Şafak
Oyun içinde oyun!
Oyun içinde oyun!
Tuncay Özkan, bir süredir Selahattin Demirtaş için seferber olmuş durumda: Terör Partisi'nin (HDP) eş genel başkanı iken tutuklanan Demirtaş'ı baş tacı yapmış, onu bir “barış güvercini" gibi sunuyor!

CHP'nin İzmir milletvekili Özkan, Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan İstanbul'a yürüyüşünün herkesi kapsadığını dile getirirken aynen şöyle dedi: “Bu yürüyüş, Demirtaş'ın barış çığlığıdır. İstanbul'da bitse bile Edirne'ye kadar ulaşacaktır!"

Kılıçdaroğlu'nun “casusluğa arka çıkma" yürüyüşünün sekizinci gününe katılmış olan Tuncay Özkan, Mr.Demirtaş'ı Edirne'deki cezaevinde ziyaret etmişti.

Yeni Şafak
ABD uydu sinyalini Türk uçaklarını durdurmak için mi kesti?
ABD uydu sinyalini Türk uçaklarını durdurmak için mi kesti?
İnsan bazen işittiği sözleri anlamlandırabilmek için uzun süre beklemek zorunda kalabiliyor.

Hatta bu durum kimi zaman yıllar alabiliyor.

Şimdi aktaracağım anekdotta olduğu gibi.

2014 ilkbaharında, yani bundan üç yıldan biraz daha fazla bir vakit önce, dönemin etkili bir hükümet üyesi ile seçim bölgesinden Ankara'ya dönüş yolunda sohbet halinde idik.

Yeni Şafak
Savaşan dünyanın kültürel iklimi üzerine
Savaşan dünyanın kültürel iklimi üzerine
Almanya'da eşcinsellerin evlenme hakkı tanındı.. PKK'lı militan kızlar, çevreci hassasiyetleri ve kozmetik bakım görmüş sûretleriyle modern Amazonlar olarak lânse ediliyor. Almanya'da bir dişi polis sosyal medyanın gözbebeği oldu.. Bunlar dikkâtimi çeken bir kaç haber. Ama bana çok düşündürücü geldi.
Yeni Şafak
Kazakistan’da FETÖ tehdidi
Kazakistan’da FETÖ tehdidi
Bugünkü Kazakistan topraklarının bir kısmının da içinde bulunduğu geniş Türk havzası tarihte Türkistan olarak nam salmıştı ve İslam'ın en parlak ilim ve medeniyet merkezleri bu bölgede doğmuştu. 13. Yüzyıl'da Moğollar bütün bölgeyi işgal ettiler, Anadolu'ya kadar geldiler. Moğol istilasının ardından bölge iç karışıklıklar yaşadı, ardından da Rus işgali başladı.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.