Maliye ve DPB verilerine göre 220 bin 490 bin personel kayıp
Maliye ve DPB verilerine göre 220 bin 490 bin personel kayıp
Daha önceki yazılarımızda kamu personel sayılarının gerçeği yansıtmaktan oldukça uzak olduğunu ifade etmiştik. Maalesef geçen zaman içerisinde bu konuda hiçbir gelişme yaşanmadı. Bu çağda böyle bir şey olur mu diyenleri duyar gibiyiz ama gerçek bu. Bu yazımızda ise Maliye Bakanlığı ile Devlet Personel Başkanlığı'nın yayınlamış oldukları istatistiki verileri karşılaştırarak iki kurum arasındaki 220 bin 490 personel sayısının nasıl eksik gösterildiğini sorgulayacağız.
Yeni Şafak
Haccın sosyolojik etkileri
Haccın sosyolojik etkileri
İhram, Mina, Arafat, Müzdelife, şeytan taşlama, kurban, tavaf, say... Bir hac yolculuğunun toplam menasiki. Her birinin yoğun sembolik manalarla yüklü olduğu bütün bu menasik milyonlarca insan tarafından inanılmaz bir ciddiyet ve disiplin içinde icra edilir. Bu başlıbaşına muhteşem bir olay. Dünyanın her tarafında darmadağın bir görüntü sergileyen, siyasi, ekonomik durumları içler acısı durumlar arz eden bu ümmetin evlatlarının, reel durumlarıyla hiç mütenasip olmayan, bu alabildiğine ciddi ve disiplinli duruşları üzerinde durmak lazım.


Yeni Şafak
Memleket derdi olan ne yapar?
Memleket derdi olan ne yapar?
Gittiğim şehirlerde, bulunduğum bir ortamlarda, aldığım mesajlarda memleketin durumunun sıkıntılı olduğu anlatan çok insanımız var. Doğrudur. Kişisel olarak sorunumuz yok. Ama memleketin derdi var. Lakin bu derdi konuşanların, bunu dillendirenlerin nasıl bir gayesi olabilir? Sanırım burada önemli bir husus var. Üzerinde düşünmeye ve konuşmaya değer.


Yeni Şafak
Neyi kurban ettik?
Neyi kurban ettik?
Arifeden hemen bir gün önce ilçe meydanındaki törenler için kalabalıklaştı merkez iyice. Konser verilecek platform bayraklar ve Atatürk resimleriyle kırmızı beyazdı, tıpkı orkestra üyeleri gibi.


Yeni Şafak
Cânını cânâna kurban eyleyen…
Cânını cânâna kurban eyleyen…
Allah Teâlâ ezelî sevgisinin bir tecellisini, bir yansımasını toprağa yönlendirdi, topraktan “insan” denilen, ruhundan ona üflediği ve “Rahman'ın sıfatlarının tecellîgâhı olan” bir varlık yarattı, o varlığın özünde “o kutsal sevgi” vardır.


Yeni Şafak
Nerde o eski solcular?
Nerde o eski solcular?
Evvel zaman solcularını görünüşte de olsa halktan yana; sözlerini nispeten makul kılan şey, ezilenlerden tarafında olduklarını söylemeleri, emperyalizme karşı mazlum milletlerin mücadelesinden yana saf tutmalarıydı. Berlin Duvarı ve Sosyalist Blok ile birlikte onların devleti “egemen sınıfların baskı aygıtı” olarak gören tezleri de yıkıldı. Tamam başlı başına amaç haline getirmenin, kutsallaştırmanın alemi yoktu ama devletin büsbütün egemenlere ait olduğu kabul edilebilir değildi.
Yeni Şafak
Teras
Teras
Dünyanın gidişatıyla, insanın haliyle, âlemin dertleriyle alakalı haddimi aşan büyük laflar ediyorum ara sıra, kusuruma bakmayın. Yanılsam da yanılmasam da üzülüyorum sonra, “Ne gerek var?” diyorum, nasıl olsa su akar yolunu bulur, sanki insanlık sıkıştı, mevzuların içinde boğuldu, bir çıkış yolu bulamadı da, “Aman Faruk, bize bir şey de, kurbanın olalım, ne olur yardım et” dedi.
Yeni Şafak
Kırsalda neler oluyor?
Kırsalda neler oluyor?
Allah nasip etti ve ülkemizin birçok yerini gezdik. Yeni hayatlar tanıdık. Beni heyecanlandıran varmak, ulaşmak, kavuşmak değil, yolda olmak duygusudur. Yolda olmak güzeldir. Akıp giden tarlalar, ağaçlar, insanlar, evler. “Her şey akar." Bu size fâniliği, gelip geçiciliği hatırlatır.


Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.