Konutta faiz fırsatçıları ortaya çıktı: Bir gecede 150 bin TL arttıran var
Ekonomi
Konutta faiz fırsatçıları ortaya çıktı: Bir gecede 150 bin TL arttıran var
Konutta faizlerin tarihin en düşük seviyelerine gerilemeye başlamasıyla faizlerde ortaya çıkan finansman avantajını fırsata çevirmek isteyenler bir gecede satışa çıkardıkları konutların fiyatında 150 bin TL'ye varan artışlar yaptı. Kamu bankları fiyatlarda artış yapanların kredi paketlerinden yararlanamayacağının altını çizip 27 Mayıs uyarısında bulunurken, İstanbul Emlakçılar Odası ise; konut alacak vatandaşa ilan görsellerinin ekran görüntüleri ile itirazda bulunmaları yönünde çağrıda bulunuyor.
Yeni Şafak
Kredi büyümesi ve ekonomik büyüme
Kredi büyümesi ve ekonomik büyüme

Türkiye, içinden geçtiği koşul her ne olura olsun büyümek zorunda olan bir ülke. Hem küresel gelişmeler hem bölgesinde yaşadığı sorunlar hem de demografik yapısı Türkiye’nin sürekli olarak büyümesini gerektiriyor. Öte yandan küresel gelişmeler ve doğrudan Türkiye ekonomisinin hedef alındığı teknik saldırılar zaman zaman işleri zorlaştırıyor. Mesela 2018 Ağustos’unda yaşanan spekülatif kur atağı ve ardından gelen süreçte yaşanılanlar Türkiye ekonomisinin üst üste çeyrekler boyunca küçülmesine neden olmuştu. Ancak tüm bunlara rağmen Türkiye ekonomi güvenliğini önceleyen politikalarla yeniden büyümeye başlamıştı ki Covid-19 ile karşı karşıya kaldı.

YENİ DÖNEMİN KODLARI

Türkiye’deki işletmelerin en temel sorunlarından birisi sermaye yetersizliğidir. Böylesi bir durum da finansmana erişim ve finansman maliyetleri gibi iki farklı konuda ciddi adımlar atılmasını gerektirir. Zira uzunca bir dönem piyasaya teslim olan Merkez Bankası faizlerin yüzde 24’e kadar yükselmesine göz yummuştu. İmalat sanayinin karlılık oranının yüzde 5-6 olduğu bir ekonomide politika faizinin yüzde 24 olmasının sonuçlarını hep beraber gördük. Ancak yeni dönemde hem Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin sağladığı avantajlar hem de Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yaklaşımı ile uygun koşullarda finansmana erişimin önünü açan bir dizi politika gözlemliyoruz.

KREDİ BÜYÜMESİ – EKONOMİK BÜYÜME İLİŞKİSİ

Türkiye’deki işletmelerin özsermaye yetersizliği ve işletme sermayesi dahil olmak üzere krediye duyduğu ihtiyaç, kredi büyümesi ile ekonomik büyüme arasında doğrusal bir ilişki olmasına neden oluyor. Bu durum aşağıdaki grafikte oldukça net görülüyor. O halde Covid-19’un ekonomide oluşturacağı daralma baskısının önüne geçmek için kredi kanallarının açılması konusu teknik olarak oldukça önemli. Zira hem talep hem de arz tarafında istenilen hareketin başlaması kredi büyümesi ile yakından ilgili.

Fotoğraf: Arşiv

KAMU BANKALARINDAN KREDİ DESTEK PAKETİ HAMLESİ

Covid-19’un ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini hafifletmek ve normalleşme sürecinin hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi için kamu bankaları dört yeni kredi paketi açıkladı. Oldukça uygun koşullara sahip bu paketlerin büyüme üzerinde olumlu etki oluşturacağı aşikar. Konut, taşıt, sosyal hayat ve tatil destek kredi paketlerinin ödemesiz dönemler içermesi ve oldukça düşük faiz oranları ile sunulması içinden geçilen dönemin oluşturduğu sorunlarla mücadele noktasında kritik öneme sahip. Üstelik tüm bunlar yapılırken geçmişteki kötü örneklerde olduğu gibi kamu bankaları görev zararı yazmıyor. Hatta tam tersine kamu bankaları hem ekonomiye uygun koşullarda kredi verip hem de kar elde ediyor. Elbette bu durum özel sermayeli bankalar için de geçerli olabilir. Ancak onların büyük bir kısmı riski yöneterek sürece destek olmak yerine riskten kaçarak ortadan kaybolmayı tercih ediyor.

İkinci el araçta büyük manipülasyon: Fiyatlarda yüzde 30 fazla var!
Ekonomi
İkinci el araçta büyük manipülasyon: Fiyatlarda yüzde 30 fazla var!
Kamu bankaları tarafından açıklanan kredi paketinde araç alımına yönelik de detaylar yer alınca gözler ikinci el araç piyasasına çevrildi. Kredi paketi sonrası ikinci elde rakamların yukarı yönlü ivme kazanacağını söyleyen İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel fiyat noktasında ise çok çarpıcı ifadelerde bulundu. Satılan her iki araçtan birinin kayıt dışı olduğunu dile getiren Ertemel, fiyatların ise manipüle edilerek sürekli yükseltildiğini vurguladı. İkinci el araç fiyatlarında yüzde 30 fazla olduğunu da kaydeden Ertemel, bu durumun engellenmesi halinde gerçek fiyatların ortaya çıkacağını kaydediyor.
Yeni Şafak
Destek paketi genişliyor: İki banka daha katıldı
Ekonomi
Destek paketi genişliyor: İki banka daha katıldı
Kamu bankalarının geçtiğimiz gün açıkladığı konut, taşıt, turizm ve ihtiyaç kredisi kampanyasına Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları da katıldı. Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım konut finansmanı’, ‘taşıt finansmanı’, ‘sosyal hayatı destek’ ve ‘tatil destek’ olmak üzere 4 yeni finansman paketini uygulamaya soktu.
Yeni Şafak
Finans yalanı boşa çıktı: Türkiye 2 ayda 6,3 milyar kredi aldı
Ekonomi
Finans yalanı boşa çıktı: Türkiye 2 ayda 6,3 milyar kredi aldı
Türkiye’nin küresel piyasalardan finansman temininde zorlanacağı yönündeki beklentiler boş çıktı. Türk bankaları ve şirketleri, Korona salgınının en kötü döneminde, küresel ekonomilerin durduğu Nisan-Mayıs aylarında bile rahatça finansman sağladı. Bankaların başını çektiği kurumlar, toplamda 6,3 milyar dolar sendikasyon kredisi sağladı.
Yeni Şafak
Kamu bankalarından kredi uyarısı: Fiyatları artıran paketten yaralanamayacak
Ekonomi
Kamu bankalarından kredi uyarısı: Fiyatları artıran paketten yaralanamayacak
Kamu bankaları, finansman imkanını ürün veya hizmetlerinde fiyat artışı olarak müşterilere yansıtan firmaların kredi paketi kapsamı dışına çıkartılacağını duyurdu.
AA
Konuta yönelik kredi paketi vatandaşın önünü açacak
Ekonomi
Konuta yönelik kredi paketi vatandaşın önünü açacak
GABORAS Üst Yöneticisi (CEO) İshak Kurtuluş Altun, "Sektör kamu bankaları tarafından açıklanan kredi paketi imkanını iyi değerlendirmeli. Bu, özellikle sıkışan ikinci el piyasalarda ve teminatlı gayrimenkullerde vatandaşın önünü açacaktır." ifadelerini kullandı.
AA
Dört kredi paketi iş dünyasını heyecanlandırdı: Tarihi bir fırsat oluştu!
Ekonomi
Dört kredi paketi iş dünyasını heyecanlandırdı: Tarihi bir fırsat oluştu!
Konut, taşıt, tatil ve sosyal harcamaları kapsayan kredi paketleri ilgili sektörlerde heyecana yol açtı. Düşük faiz ve ödeme ertelemeli finansman paketlerini yorumlayan sektör temsilcileri bir daha bu kadar düşük faiz oranlarının gündeme gelmeyebileceğini ve ortaya tarihi bir fırsatın çıktığını dile getirirken, sunulan kredi paketlerine ilişkin kampanya hazırlıklarına da başlayacağını belirtiyor.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.