ABD'nin Boston kentinde Kristof Kolomb heykelinin başı kesildi
Dünya
ABD'nin Boston kentinde Kristof Kolomb heykelinin başı kesildi
ABD’nin Massachussets eyaletine bağlı Boston kentinde, Amerika'yı keşfeden Kristof Kolomb’un heykelinin başının kesildiği bildirildi. Özellikle Amerikan yerli halkı ve siyahi Amerikalılar, Atlantik ötesi köle ticaretini başlatan kişi olarak gördükleri Kolomb’a karşı, aynı gün "Yerli Halklar Günü" adıyla karşı kutlama yapıyor.
AA
“Çirkin Amerikalı”
Abdullah Muradoğlu
“Çirkin Amerikalı”
ABD Başkanı Joe Biden Birinci Dünya Savaşı sırasında “Osmanlı Türkiyesi”nde yaşanan “1915 Olayları”nı ‘soykırım’ olarak yaftalayarak Türkiye aleyhtarı lobilere seçimden önce verdiği sözü yerine getirdi. Biden’ın Türkiye’ye yönelik bir iftiradan tarihi gerçekmiş gibi bahsetmesi ABD’nin ‘müttefik’ anlayışının ne kadar kof olduğunun en bariz göstergelerinden biri oldu.Bir imparatorluk olarak Osmanlı’nın kurduğu nizamda soykırımcı bir zihniyete yer olmadığını söylemek bile lüzumsuz. İyi bir tari...
Kristof Kolomb İslam düşmanı mıydı?
Dursun Gürlek
Kristof Kolomb İslam düşmanı mıydı?
Geçenlerde, Yeni Şafak’ta “Kolomb İslam düşmanıydı” başlığıyla yer alan bir haber dikkatimi çekti. 13 Ekim 2021 tarihli haberde şöyle deniliyordu:“ABD’de Los Angeles Times (La Times) gazetesi, ‘Kolomb’un İslam korkusu ve Amerika’nın keşfine etkisi’ konulu bir yazı yayımladı. Makalede, ‘Kolomb’un Amerika kıtasını keşfinin ardındaki birincil güç, İslam korkusu ve nefretiydi’ değerlendirilmesi yapıldı. Kolomb’un da bir Haçlı olduğu ve keşiften altı ay önce İber Yarımadası’nda savaştığı belirtilen ç...
Kolomb'un
heykeli de
parçalandı
Dünya
Kolomb'un heykeli de parçalandı
ABD’deki heykel savaşları Batı medeniyetinin sembollerine uzandı. Dünyada Batı istilasının sembolü sömürgeci kaşif Kristof Kolomb’un Baltimore’daki 225 yıllık anıtı baltayla paramparça edildi. Ohio eyaletinde ABD Bağımsızlık Savaşı kahramanı ve Kızılderili katliamcısı Albay William Crawford heykelinin başı koparıldı.
Yeni Şafak
Bülent Yıldırım: Kolomb'u Müslümanlar karşıladı
Gündem
Bülent Yıldırım: Kolomb'u Müslümanlar karşıladı
İHH'nın Van depreminde yetim kalan çocuklar için yaptırdığı 64 daire ailelere teslim edildi. Anahtar teslim töreninde konuşan İHH Başkanı Yıldırım, "Küba’da Cami vardı" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirenlere seslenerek “Göreceksiniz Kolomb Amerika’ya gittiğinde orada onu karşılayanların Müslümanlar olduğu ortaya çıkacak" dedi.
Yeni Şafak
ABD’de Kristof Kolomb’un heykeli kaldırıldı
Dünya
ABD’de Kristof Kolomb’un heykeli kaldırıldı
ABD'de siyahi George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan eylemler sonrasında ırkçı ve sömürgeci kişilere ait heykellere yönelik tartışmalar devam ediyor. Amerika kıtasını keşfeden İtalyan Kaşif Kristof Kolomb'un heykeli adının verildiği Ohio eyaletinin başkenti olan Columbus şehrinden bugün vinç yardımı ile kaldırıldı.
IHA
ABD'de sular durulmuyor: Göstericiler Kristof Kolomb’un bir heykelini daha yıktı
Dünya
ABD'de sular durulmuyor: Göstericiler Kristof Kolomb’un bir heykelini daha yıktı
ABD'de siyahi George Floyd'un polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan eylemlerde ırkçı ve sömürgeci kişilere ait heykellere saldırılar devam ediyor. Maryland eyaletine bağlı Baltimore kentinde dün bir grup gösterici Amerika kıtasını keşfeden İtalyan Kaşif Kristof Kolomb'un heykelini boynuna geçirdikleri halat yardımıyla yıktı. Göstericiler, yıktıkları heykeli Inner Harbor bölgesinden suya attı.
IHA
Sorunu yok saymak çözmek midir?
Rasim Özdenören
Sorunu yok saymak çözmek midir?
İnsanoğlunun yüzyıllar boyu süren yanılgıları var…Önüne getirilen ya da önünde duran bir sorunu yok sayarak veya ortadan kaldırarak onu çözdüğünü sananlara inanılagelmiştir.Konunun, bildiğim kadarıyla tarihteki ilk örneği İskender’in Gordion Düğümü’nü kılıcıyla parçalaması olayı… Rivayete göre Gordion Düğümü’nü çözen kişi Asya’nın hâkimi olacaktır. Bu düğüm Yunan mitolojisine göre Frigya Kralı Gordios’un arabasına atılmış kayıştan bir düğümdür. Kayışın uçları içe doğru kıvrılmış olduğundan bulunamazlar ve düğüm de çözülemez. İskender düğümü çözmeyi başaramayınca kılıcıyla vurup ikiye ayırır. Bu olay İskender’in zekâsına hamledilerek onun başarısı kabul edilir.İmdi… Düğüm kesilerek ikiye ayrıldı diye onu çözülmüş kabul edebilir miyiz? Evet, düğüm ortadan kaldırıldı ama çözülmüş oldu mu?Diğer olay Amerika’nın kâşifi sayılan Kristof Kolomb’a atfediliyor. Olayın nasıl başladığına ilişkin hikâyeyi bir tarafa bırakırsak, sorun, bir yumurtayı uçlarından birinin üzerinde dik tutma konusu… Yumurtayı, kimse uçlarının birinin üstünde dik tutmayı başaramayınca Kolomb uçlardan birini kırıp onun üstünde durdurmayı başarır…Bu olay da bir zekâ eseri kabul edilir. Ama sorun çözülmüş müdür yoksa ortadan mı kaldırılmıştır?“Kapitalistik sabotaj” da sorunu çözmenin değil fakat ortadan kaldırmanın bir yöntemi olarak kullanılıyor. Üretici, ürününe piyasada istediği fiyatı bulamayınca ürünün bir kısmını veya tamamını ortadan kaldırarak (denize dökerek veya yakarak veya çöpe atarak) fiyatın istediği düzeyde kalmasını sağlıyor. Ürünü böylece mahvedeceğine ihtiyaç sahiplerine bedava dağıtsa olmaz mı, sorusu akla geliyor. Fakat üreticinin niyeti ihtiyaç sahiplerinin talebine cevap vermek değil ki, fiyatın düşürülmemesini sağlamak… Ancak sorun bu yöntemle çözülmüş oluyor mu? Asla. Geriye ürün bırakılmadığı veya az miktarda kaldığı için fiyatın düşürülmesi önleniyor fakat hedeflenen meblağ elde edilemeyince kendisi de zarara uğruyor.Belki başka örnekler de akla gelebilir. Ancak bunların hiçbiri sorunu çözme başarısı sayılamaz. Sorunu ortadan kaldırmak onu çözmek anlamına gelmiyor, gelmemeli…Gündelik yaşantımızda arkadan dolanarak sorunu yok etmek pratikte işi yaramış olabilir ve göz yumulabilir. Fakat zihin başarısını sorunu ortadan kaldırarak değil fakat onu çözerek göstermek gerekir.Sorun çözülmeden bırakıldığı için bırakıldığı yerde kalmaya devam eder.Kimilerinin koronavirüsünü görmediği için onu yok sayması da bu cümledendir… Kendi onu görmese de onun kendini gördüğünü görmüyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.