Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Biyolojist tehdit
Biyolojist tehdit
Birkaç aydır, yazar Alev Alatlı ve Kapadokya Üniversitesi’nin cuma geceleri tertip ettiği, en az üç saat devâm eden kapalı devre bir foruma katılıyorum. 15-20 kişilik, içinde psikiyatristler, siyâsetçiler, ekonomistler, fizikçiler, ilâhiyatçılar, stratejistler, alan araştırmacıları, edebiyatçıların olduğu renkli bir topluluk bu. Herkesin farklı birikimleri ve düşünceleri var. Tek ortak paydamız, araştırmacı Bekir Ağırdır dostumun ifâdesiyle “Türkiye dendiğinde burnu sızlayan insanlar” olmamız. ...
İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kültürel bağımsızlık ilanıdır
İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kültürel bağımsızlık ilanıdır
İstanbul Sözleşmesi Cumhurbaşkanı tarafından feshedildi. Çok hayırlı ve çok doğru bir adım atıldı. Bu iktidarın öncülüğünü yaptığı ve sonra ortaya çıkanları görünce de vazgeçtiği bir sözleşme. Bu bir erdemdir. Biz yaptık ve vazgeçmeyiz yerine, yaptığımız yanlış ve bundan da vazgeçeriz deniyor çünkü. Sözleşme, AB ile entegrasyon süreci döneminde muhafazakar olarak da toplum olarak da yediğimiz büyük bir goldü. Bunun sonuçlarını hep beraber gördük. Mesela MEB’de, bu sözleşmeye dayanarak toplumsal ...
7 Maddede Türkiye-Afrika İlişkileri
7 Maddede Türkiye-Afrika İlişkileri
Tarihsel süreç içinde Türkiye Afrika ilişkileri nasıl şekillendi, Türkiye ve Afrika odağında gelecek hedefleri neler?
Diğer
Kültürel metastaz
Kültürel metastaz
Boğaziçi Üniversitesi meselesi büyüyor. Bir üniversite meselesi olmaktan çoktan çıktı. Kültürel-siyâsal bir tartışmaya evrildi. Bir tarafıyla iktidâr-muhalefet çekişmesine, diğer taraftan da başta LGBT haklarının önplânda olduğu, dinsel sembollerin rencide edildiği, yaşam tarzlarının kafa kafaya geldiği bir arenaya sürüklendi. Nasıl neticelenir bilmiyorum, ama aslında yadırganacak bir durum yok ortada. Asr-ı ahkâm böyle buyuruyor.Târihin şâhitlik ettiği en mühim dönüşümlerden birisi modern çağla...
Kültürel diplomasisi Türk dizileri: Pandemi döneminde dünyanın dört bir yanından takip ediliyor
Hayat
Kültürel diplomasisi Türk dizileri: Pandemi döneminde dünyanın dört bir yanından takip ediliyor
Dünyanın dört bir tarafında büyük ilgiyle izlenen Türk dizileri, pandemi sürecinde Kafkasya ve Orta Doğu’da yakından takip ediliyor. Diziler Bosna Hersek, Kosova ve Sırbistan’dan Şili, Arjantin, Meksika ve Brezilya’ya kadar dünyanın her yerinde en çok izlenenler listesine girdi. Türkiye’nin tanıtımı ve bilinirliğine katkısının yanısıra ürün tanıtımına da hizmet eden dizilerin ekonomiye katkısı dikkat çekiyor. 2013’te 150 milyon dolar olan dizi ihracat hacmi, 2017’de 350 milyon dolara, 2018’de 500 milyon dolara erişti.
Yeni Şafak
609 yıllık Er- Rızk Camii'nin ana gövdesi yeni yerine taşındı
Hayat
609 yıllık Er- Rızk Camii'nin ana gövdesi yeni yerine taşındı
Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki 609 yıllık Er-Rızk Camii'nin ana gövdesi, yeni Hasankeyf'te oluşturulan Kültürel Park Alanı'ndaki yerine taşındı. Baraj gölü sahasından çıkartılan bin 700 ton ağırlığındaki 609 yıllık Er-Rızk Camisi'nin ana gövdesi; 256 tekerlekten oluşan, kendinden tahrikli modüler sistem (SPMT) aracıyla Kültürel Park Alanı'ndaki yerine götürüldü.
AA
Geleneğin ustaları Ahlat ve Malazgirt’te
Hayat
Geleneğin ustaları Ahlat ve Malazgirt’te
Kültür ve Turizm Bakanlığı Malazgirt Zaferi’ni Anma Programı kapsamında 23-26 Ağustos tarihleri arasında Ahlat’ta “UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listelerinde Türkiye Sergisi” düzenliyor. Anadolu’nun dört bir tarafından gelen 40 geleneksel el sanatları ustası Malazgirt’te atölye çalışmaları ile halkla buluşuyor.
IHA
Kültürel istihdam verileri açıklandı
Hayat
Kültürel istihdam verileri açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılına ilişkin kültürel istihdam istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Türkiye'de geçen yıl 648 bin kişi kültürel istihdam kapsamında yer aldı. Kültürel istihdamın toplam istihdam içindeki payı yüzde 2,3 olarak gerçekleşti. Bu alanda çalışanların yüzde 50'sini erkekler, yüzde 50'sini kadınlar oluşturdu.

AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.