Şizofren Zayed: Dubai’nin var olmayan insanlarla kurduğu
propaganda dünyası
Teknoloji
Şizofren Zayed: Dubai’nin var olmayan insanlarla kurduğu propaganda dünyası
7 Temmuz 2020 günü Daily Beast’te Adam Rawnsley imzasıyla ‘Aşırı Sağ Amerikan medyası Ortadoğu Propaganda makinasının tuzağına düştü' formatında dosya bütün dünyada büyük ses getirdi. Birleşik Arap Emirlikleri’nin Batılı medya platformlarını aptal yerine koyduğu ortaya çıktı. Var olmayan kişiler üzerinden kurguladıkları sahte karakterler tam 46 medya kurumunda 90 makale yazmış. Kurguladıkları sahte karakterlerin kimisi akademisyen kimisi bakanlık görevlisi. Kimisi Finli bir iş adamı kimisi ünlü Japon profesör. Beş benzemezin ortak noktası ise tutkulu bir Türkiye düşmanlığı. Katar ve İran’dan da nefret eden bu ‘uzman’ grubu özellikle Libya’da Türkiye’nin kazandığı mevzilerden sonra bütün enerjilerini Türkiye’ye yoğunlaştırmış durumda.
Yeni Şafak
19. “Mucize”
Hayat
19. “Mucize”
Andolsun, Nûh’u kendi kavmine peygamber olarak gönderdik de, “Ey kavmim! Allah’a kulluk edin. Sizin için O’ndan başka hiçbir ilah yoktur. Şüphesiz ben sizin adınıza büyük bir günün azabından korkuyorum” dedi. Kavminin ileri gelenleri, “Biz seni açıkça bir sapıklık içinde görüyoruz” dediler. (Nûh onlara) şöyle dedi: “Ey kavmim! Bende herhangi bir sapıklık yok. Aksine ben, Âlemlerin Rabbi tarafından gönderilmiş bir peygamberim. Ben size Rabbim’in vahyettiklerini tebliğ ediyorum ve size nasihat ediyorum. Sizin bilmediğiniz şeyleri de Allah tarafından gelen vahiy ile biliyorum.” (El-A’raf, 60-62)
Yeni Şafak
TRT'de normalleşme süreci: Setlerde ambulans ve sağlık çalışanları olacak, yurtdışından gelenler 14 gün çekimlere alınmayacak
Gündem
TRT'de normalleşme süreci: Setlerde ambulans ve sağlık çalışanları olacak, yurtdışından gelenler 14 gün çekimlere alınmayacak
TRT normalleşme süreci için bir dizi önlem alacak. Setlerde ambulans ve sağlık çalışanı ile ateş ölçerlerle yeterli sayıda dezenfektan ve maske bulundurulacak. Çalışanların her gün vücut ısıları ölçülecek. Sete 24 saat kala tüm çalışanların sağlıklarının yerinde olup olmadığı teyit edilecek. Yurtdışından gelen kişilerin en az 14 gün çekimlere gelmemesi sağlanacak.
AA
Türkiye’de sinema salonlarında çok izlenen 30 bilim kurgu filmi
Hayat
Türkiye’de sinema salonlarında çok izlenen 30 bilim kurgu filmi
Türkiye’de Box Office verilerine göre sinemada en çok izlenen bilim-kurgu filmleri arasında ilk 30'a girenleri sıraladık. İlk üç film yerli yapım iken Avatar, 2012, Matrix ve Star Wars gibi adını sinema tarihine yazdıran filmler ilk 10'da yer alıyor.
Yeni Şafak
Arap medyasından skandal kurgu
Dünya
Arap medyasından skandal kurgu
Suudi merkezli Al Arabiya Kanalı muhabiri operasyonun düzenlendiği bölgede sivil yaralı ve ölü bulamadıkları için, iki çocuk getirtip caddenin ortasına yere yatırarak ucuz bir prodüksiyona imza attı. Muhabirin sahte hareketler sergilediği video Suudi kanalının kara propaganda çabasını gözler önüne serdi.
Yeni Şafak
Acemi sihirbazdan klasik numaralar
Acemi sihirbazdan klasik numaralar

Ortaokuldayken bazen derslere ara verip fıkra anlatılır, şarkı türkü söylenirdi. Bir arkadaşımız üç sene boyunca hep aynı türküyü söyledi. “Çarşamba’yı sel aldı, bir yâr sevdim el aldı.”

Video: Acemi sihirbazdan klasik numaralar


Şarkı türkü defalarca dinlenebilir de fıkra öyle değil. Bir başka arkadaşımız ise üç sene boyunca hep aynı fıkrayı anlatmıştı. Başka fıkra bilmezdi.

Ne zaman elini kaldırsa, bütün sınıf bilirdi ne anlatacağını.

O zamanlar çocuklar daha ağırbaşlıydı muhakkak. Sabırla dinlerdik.

Oflayan puflayan olsa da o duymazdı.

Ne var ki aynı şeyi lisede yapmak imkânsızdır. (Belki de o yüzden sabit fıkracı arkadaşımız liseye devam etmedi.)

Üniversitede hiç söz konusu edilemez. Hayata atılıp meslek sahibi olduktan ve ekmek kazanma derdine düştükten sonra da işler tamamen değişir.

İşte böyle, çok eski bir hatıra birden aklıma geliverdi.

***

Bir sihirbaz hep aynı numara ile ne kadar idare edebilir? Sürekli yeni numaralar bulmak, kendini geliştirmek zorundadır.

Fakat hep tekrar edilen numaralar da vardır. Sürekli yeni nesiller yetişmektedir ve onların da bu numaralarla oyalanması kaçınılmazdır.

Şapkadan tavşan çıkarmaktan hiç vazgeçilmez.

Ancak bir yandan da tavşandan şapka çıkarmak mümkün müdür diye çalışmak şart. Gelişen teknik imkânları kullanarak pek çok yeni numaraların peşine düşülür.

***

Mesela klasik bir numara şöyledir:

Yeni seçilen belediye başkanı imaj çalışması için her gün biraz çaba sarf etmek zorunda olsun.

Ne yapar?

Adamlarından biri sabahtan yemekhaneye gider, o gün menüde neler olduğunu sorar.

Derler ki musakka var. Yanında cacık.

Başkan için antrkot yapılmasını söyler.

Başüstüne.

***

Daha sonra yeni başkan koridorlardan geçer, yemekhaneye gider. Oradaki görevlilerle tokalaşır, kolay gelsin diyerek temennilerini bildirir.

O sırada yanında kameralar çekim yapmaktadır.

Çiçeği burnunda başkan, yemekhane görevlilerine o gün yemekte ne olduğunu sorar.

“Personel için musakka hazırladık, sizin için antrkot yapıyoruz.”

İşte beklenen an gelmiştir.

Gol için ideal pas.

Ne demiş ünlü Türk büyüğü: İyi orta gol getirir.

Burnundaki çiçeğe aldırmadan başkan bir vurur, gol olur.

“Olmaz” der, “onlara ayrı, bana ayrı yemek olmaz. Hepsi aynı olacak.”

Tribünler yıkılır. Herkes gol diye bağırmaktadır.

***

Sonra ne olur?

Aksilik işte. Gidilen yerin yemekhane olmadığı, çay ocağı olduğu ortaya çıkar.

Yeni başkanın adamının evvelce oraya gidip başkan için özel yemek sipariş ettiği ortaya çıkar.

Senelerden beri o belediye binasında hep aynı yemeklerin yapıldığı, başkanlar dâhil kimse için özel yemek hazırlanmadığı ortaya çıkar.

***

Olsun. Dert değil.

Gol atılmış, top ağları sallamıştır bir defa.

Ondan sonra isterse gol iptal edilsin.

Oyun layıkıyla sahnelenmiştir.

Alkışlamak isteyenlerin gönlü hoş edilmiştir.

Yeni başkana sempati besleyenlerin besledikleri sempatileri son derece büyümüş, milyonlarca insan tatmin olmuş, ne isabetli bir karar vermişiz denilmiştir.

O sırada bazı azgın tipler belediye binasına saldırırcasına girmeye kalkışsa da, sağa sola terör sloganları yazsa da, orada burada duvarları kirletse de, güvenlik görevlilerine saldırılsa da, cam çerçeve kırılsa da hiç mühim değildir.

Başkan sırıtır.

Plastik sırıtma ödülü onundur. Yeni yorumlar katarak, tebessümsüz sırıtmada birincidir artık.

Çekim ışını gerçek oldu
Teknoloji
Çekim ışını gerçek oldu
Bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmezi olan çekim ışınları artık gerçek oldu. Bugüne kadar bir bilim kurgu ögesi olarak hayatımızda yerini alan bu kavram, Adelaide Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçeğe dönüştürüldü. Yalnız ufak bir farkla, ışın demeti şimdilik yalnızca atomları çekebiliyor.
Diğer
Hollywood filmlerinde onun imzası var
Hayat
Hollywood filmlerinde onun imzası var
Genç yaşında ideallerinin peşinden giderek Kanada'da ilk önce dil, ardından 3D animasyon eğitimi alan Abdullah Ecirli'nin, bugün dünyanın ilgiyle izlediği birçok Hollywood filminde imzası bulunuyor. Ecirli, Star Wars, Transformers, Maymunlar Cehennemi, Açlık Oyunları gibi filmlerde visual effects/dijital compositor olarak çalıştı.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.