Şanlı tarihimizin unutulmaz destanı: Kut'ul-Amare
Özgün Haberler
Şanlı tarihimizin unutulmaz destanı: Kut'ul-Amare
Bugün Halil Paşa'nın "Arslanlar! Bütün Osmanlılara şeref ve şan, İngilizlere kara meydan olan şu kızgın toprağın güneşli semasında şehitlerimizin ruhları sevinçle gülerek uçarken, ben de hepinizin pak alınlarından öperek cümlenizi tebrik ediyorum." dediği şanlı tarihimizin unutulmaz destanı Kutul Amare Zaferi'nin 106. yılı. Osmanlı ordusunun Bağdat'ı kuşatmak isteyen İngilizlerle mücadele ettiği Kutul Amare; 5 general, 481 subay ve 13.300 er ile birlikte teslim olmasıyla sonuçlanmıştı. Peki, Kutul Amare zaferi nedir ve Kutul Amare nerede yer alır? İşte, Kutul Amare zaferi hakkında tüm bilgiler...
Yeni Şafak
Mehmetçik Kut'ül Amare'de zikir sahnesi
Mehmetçik Kut'ül Amare'de zikir sahnesi
Mehmetçik Kut'ül Amare'de zikir sahnesi izleyenleri ekranlara kilitledi.
Diğer
Mehmetçik Kut'ül Amare 5. bölüm fragmanı
Mehmetçik Kut'ül Amare 5. bölüm fragmanı
Mehmetçik Kut'ül Amare'de gelecek hafta neler olacak? Mehmetçik Kut'ül Amare nefes kesen yeni bölümüyle perşembe akşamı ekranlara gelecek. İşte Mehmetçik Kut'ül Amare'nin 5. bölümünün fragmanı.
Diğer
Geçmişimiz bir
geleceğimiz bir
Hayat
Geçmişimiz bir geleceğimiz bir
Osmanlı ordusunun Irak’ın Kut bölgesinde İngilizlere karşı kazandığı ve tarihe “İngilizlerin hezimeti” olarak damga vuran Kûtulamâre Zaferi’nin 102. yıl dönümü dolayısıyla Irak’ın Vasıt (Kut) vilayetinde bulunan Türk Şehitliği’nde tören düzenlendi.
Yeni Şafak
İngilizlerin felâketi
bizim zaferimizdi
Gündem
İngilizlerin felâketi bizim zaferimizdi
Tarihin unutturamadığı destansı zafer Kûtülamâre 102. yılında. Halil Paşa’nın, İngiliz birliklerini 29 Nisan 1916'da teslim almasının ardından, "Tarih bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülata uğrayacaktır" notunu düştüğü zafer için, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu, "İngiltere açısından felaket, bizim açımızdan da büyük bir zaferdi" dedi.
Yeni Şafak
Kazım Karabekir'in vefatının 71'inci yıldönümü
Kazım Karabekir'in vefatının 71'inci yıldönümü
Doğu Cephesi’nde zafer üstüne zafer kazanan büyük komutan Kazım Karabekir, 26 Ocak 1948'de hayata gözlerini yumdu. Vefatını üzerinden geçen 71 yıla rağmen hala gerektiği gibi tanınamayan siyasetçi, sanatkar ve yazar Karabekir'i rahmetle yad ediyoruz.
Yeni Şafak
Unutulan zafer:  Kûtulamâre
Hayat
Unutulan zafer: Kûtulamâre
Birinci Dünya Savaşı’nda Osmanlı ordusu iki büyük zafer kazanmıştır. Bunlardan ilki hepimizin bildiği Çanakkale zaferidir. Diğeri ise, Charles V.F. Townshend’in yazdığı ‘Kûtulamâre’de Esaret’ kitabının konusunu oluşturan ve pek bilmediğimiz Kûtulamâre kuşatmasıdır.
Yeni Şafak
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kut'ül Amare Zaferi mesajı
Gündem
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kut'ül Amare Zaferi mesajı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kut'ül Amare Zaferi'nin 104. yıl dönümünü kutladı.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.