Kıbrıs Fatihi: Lala Mustafa Paşa
Hayat
Kıbrıs Fatihi: Lala Mustafa Paşa
Adını bakır madenlerinden alan ve günümüzde de facto olarak ikiye bölünmüş olan Kıbrıs, Akdeniz'in en önemli ticaret merkezlerinden biriydi. Akdeniz'i denetler duruma gelen Osmanlı Devleti ise ticaret yollarını güvenlik altında tutabilmek için korsanların varlığına son vermek üzere Kıbrıs'a yöneldi. Kıbrıs Fatihi olarak nam salan Lala Mustafa Paşa'nın kumanda ettiği Osmanlı ordusu tarafından fethedilen Kıbrıs, tam 307 sene boyunca Osmanlı egemenliği altında kaldı. Peki, Şirvan ve Gürcistan Fatihi unvanlarına da sahip olan Osmanlı veziri Lala Mustafa Paşa, Kıbrıs'ı nasıl fethetti?
Yeni Şafak
Bulgaristan’daki yangın Edirne’ye dayandı: Alevler ürkütücü boyuta ulaşıyor
Gündem
Bulgaristan’daki yangın Edirne’ye dayandı: Alevler ürkütücü boyuta ulaşıyor
Bulgaristan'da başlayan orman yangını Türkiye - Bulgaristan sınır hattında ilerleyişini devam ettiriyor. Rüzgârın da etkisiyle zaman zaman ürkütücü boyuta ulaşan alevler, Edirne'nin Lalapaşa ilçesine bağlı sınır köylerden de görülebiliyor.
IHA
Edirne'de 85 kaçak yakalandı
Gündem
Edirne'de 85 kaçak yakalandı
Edirne'de yasa dışı yollardan yurtdışına çıkmaya çalışan 85 kaçak yakalandı.
AA
448 yıllık Lalapaşa Camii bakımsızlıktan tehlike saçıyor
Gündem
448 yıllık Lalapaşa Camii bakımsızlıktan tehlike saçıyor
Şehzadeler kenti Manisa'da, günümüze kadar ulaşan çok sayıdaki Osmanlı eserlerinden biri olan tarihi Lalapaşa Camisinin minaresindeki kurşun levhalar bir bir düşmeye başladı. Her biri 15 kilo ağırlığındaki levhalarla birlikte cami içinde de hemen hemen her gün kubbeden ve pencerelerden düşen taş ve cam parçalarını temizleyen cami cemaati camiye korkarak geldiklerini belirtti.
IHA
Edirne'de 80 kaçak yakalandı
Gündem
Edirne'de 80 kaçak yakalandı
Edirne'de, yasa dışı yollarla yurt dışına gitmek isteyen Suriye, Gürcistan, İran ve Myanmar uyruklu 80 kişi yakalandı.
AA
Köy okulundan Mehmetçik'e "Bayrak" şiiriyle destek
Gündem
Köy okulundan Mehmetçik'e "Bayrak" şiiriyle destek
Edirne'de, köy okulundaki öğrenciler Barış Pınarı Harekatı'nda görev yapan Mehmetçik'e destek etkinliği düzenledi. Hacıdanişment İlkokulu ve Ortaokulu öğrencileri, okul bahçesinde düzenledikleri etkinlikte saygı duruşunda bulundu, İstiklal Marşı okudu. Taşıdıkları harflerle 'Barış Pınarına Selam Olsun' yazısını oluşturan öğrenciler, daha sonra Türk bayrağı açtı. Okulun öğrencilerinden Yağmur Özen'in asker selamı verip okuduğu, Arif Nihat Asya'nın 'Bayrak' şiiri herkesi duygulandırdı.
AA
Seçim 2019 | Bursa Mustafakemalpaşa Yerel
  Seçim Sonuçları - CANLI
Seçim
Seçim 2019 | Bursa Mustafakemalpaşa Yerel Seçim Sonuçları - CANLI
Seçim 2019 Bursa Mustafakemalpaşa seçim sonuçları ne durumda? 31 Mart 2019 yerel seçim sonuçlarında hangi parti öne geçti Bursa Mustafakemalpaşa ilçesinde partilerin oy oranları, canlı seçim sonuçları ve sandık sonuçları. Bursa Mustafakemalpaşa belediye başkanlığı seçim sonuçları en hızlı şekilde Yeni Şafak seçim sonuçları sayfasında!
Yeni Şafak
30 Ağustos  Zaferi’nin 100. Yılı: Ebedi ve ezeli Türk yurdunun  tescili
Düşünce Günlüğü
30 Ağustos Zaferi’nin 100. Yılı: Ebedi ve ezeli Türk yurdunun tescili
Türkiye’nin, 30 Ağustos zaferinden 100 yıl sonra da her açıdan daha güçlü olduğu; Suriye, Libya, Somali, Karabağ, Karadeniz ve Doğu Akdeniz’deki kriz anlarında uyguladığı politikalarda görüldü. Türkiye’nin kara ve deniz sınırlarında emperyalist hedeflere yönelen ülkeler dün olduğu gibi bugün de uluslararası hukuk ve adalet ilkelerine dayanarak doğal haklarından taviz vermeyen bir Türk Milleti ve devleti olduğunun farkındadır.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.