Batı'nın büyük çaresizliği: TTIP​
Hayat
Batı'nın büyük çaresizliği: TTIP​
TTIP ile dünya hasılasının yarısına yakınını oluşturan AB ve ABD’nin, eski şaşaalı günlerine dönmek için fırsat arayan Doğu’nun önünü kesmek istedikleri aşikar.
Yeni Şafak
Ekonomide algı nasıl bozulur?
Ekonomide algı nasıl bozulur?
Çok yoğun bilgi akışının olduğu bir çağda yaşıyoruz. Hemen hemen her konu hakkında haber siteleri, televizyonlar ve sosyal medyada sürekli bilgi akışı var. Ancak bu bilgilerin ne kadar gerçek olduğu konusu ise genellikle teyide muhtaç hale geliyor. Örneğin bir ara Suriyeli mültecilerin sınavsız üniversiteye alınması (yalanı) sosyal medyada oldukça fazla gündemi işgal etmişti ve bu gerçek dışı bilgiye inanan bazı parti liderleri açıklama bile yapmıştı. Bu ve benzeri örnekleri çoğaltmak mümkün. Ancak ortada bir gerçek var ki, bu kadar yoğun bilgi akışının olduğu bir dönemde habercilere büyük görev düşüyor.


Yeni Şafak
Baş döndüren olaylar
Baş döndüren olaylar
Amerika ile Çin arasındaki ticaret savaşı bir yandan hız kesmeden devam ediyor diğer yandan da Amerika şartlarını Çin'e kabul ettirmeye çalışıyor. Ancak Trump'ın bu konuda gerçekten bir çözüm isteyip istemediği belli değil. Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow ise “Çin'in ticaret görüşmelerinde taleplere cevap vereceğine dair kesin bir durum yok ancak konuşmak hiç konuşmamaktan daha iyi” diyerek sürecin akıbetini şimdiden belli etmiş oldu.


Yeni Şafak
Dünyanın Dolar’dan kaçışı hızlanıyor mu?
Dünyanın Dolar’dan kaçışı hızlanıyor mu?
Amerikan Merkez Bankası FED'in dünyanın geri kalanını hiç düşünmeden uyguladığı politikaları ve ABD'nin dış politikasının önemli bir kısmını ticaret savaşları üzerine inşa etmesi dünyayı tedirgin etmeye devam ediyor. Özellikle dünyanın rezerv parası olma özelliğine sahip Dolar'ın ülke ekonomilerinin ekonomi güvenliğini tehdit eden bir silaha dönüşmesi de riskleri artırıyor. Söz konusu tedirginlik ve riskler ikili ticareti olan ülkelerin swap (para takası) anlaşmaları yapma isteğini artıyor. Swap anlaşmaları iki ülke arasındaki ticarette kullanılmasının yanı sıra finansal piyasalara likidite desteği sağlaması açısından da önem arz ediyor.
Yeni Şafak
Dünya ekonomik görünümü ve bizi bekleyenler
Dünya ekonomik görünümü ve bizi bekleyenler
Uluslararası Para Fonu (IMF), “Dünya Ekonomik Görünüm Raporu”nun (WEO) Ekim 2018 sayısını “İstikrarlı Büyümeyi Sınayan Zorluklar” başlığıyla yayımladı.


Yeni Şafak
Ekonomide küresel riskler ve gelişmekte olan ülkeler
Ekonomide küresel riskler ve gelişmekte olan ülkeler
Ekonomilerin üzerinde bir karabulut gibi dolaşan küresel riskler ve etkileri her geçen artıyor. Amerikan ekonomisindeki gelişmeler ve Trump'ın politikaları tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Brexit ile sarsılan ve “Borç Krizi” etkilerini halen üzerinden atamayan Avrupa'nın, Yunanistan'dan sonra şimdi de İtalya ile başı belada. Suriye'deki belirsizlikler her ne kadar Türkiye'nin çabaları ile daha sakin bir seyir izlese de Doğu Akdeniz konusu hala masada. İran yaptırımları ile gerilen Ortadoğu'daki gelişmeler olumsuz sürecin devam edeceğine işaret ediyor. Çin büyümesinin beklentilerin çok altında gelmesi ve üzerine ABD ile devam eden “ticaret savaşları” riskleri artırıyor. Dahası tüm bu riskler masadayken uygulanan politikalar riskleri azaltmak yerine tam tersine işleri daha da kötüleştiriyor.


Yeni Şafak
Enflasyonla mücadelede ‘fiyat yapışkanlığı’ sorunu
Enflasyonla mücadelede ‘fiyat yapışkanlığı’ sorunu
Türkiye bir süredir enflasyonun yükseldiği bir dönem yaşıyor. Bireylerin satın alma gücünü olumsuz etkileyen enflasyonla mücadele konusunda hükümet kanadındaki kararlı yaklaşımın etkilerini önümüzdeki aylardan itibaren görmeye başlayacağımızı umut ediyorum. Ancak bu arada dikkat edilmesi gereken bazı konuları da hatırlamakta fayda var.
Yeni Şafak
Dolar mı düşüyor Türk Lirası mı yükseliyor?
Dolar mı düşüyor Türk Lirası mı yükseliyor?
2013 Aralık ayından itibaren Amerikan Merkez Bankası'nın (FED) parasal genişlemeden çıkması ve kademeli faiz artışlarına ilişkin niyet beyan etmesinin ardından Dolar'ın diğer ülkelerin para birimlerine karşı değerlenmeye başladığı bir sürecin içerisindeyiz. FED'in para politikasındaki bu değişiklik başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere tüm dünya ülkelerinin etkilendiği bir dönemi de beraberinde getirdi. Bunlara ilave olarak Türkiye'ye karşı bir süredir yürütülen ve özellikle geçtiğimiz Ağustos ayında da spekülatif bir kur atağı ile zirve yapan finansal saldırı dönemi Türk Lirası'nın aşırı değer kaybına uğramasına neden oldu.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.