Türkiye küresel uyanış başlattı
Ekonomi
Türkiye küresel uyanış başlattı
Yeni Şafak yazarı ve Polis Akademisi Öğretim Üyesi Levent Yılmaz, Türkiye’nin dolara karşı “küresel uyanış” başlattığını söyledi: Kurun seviyesi tartışılırken Türkiye de dünyada doların değerini tartışmaya açtı. Hükümet ‘doları silah olarak kullanmayın’ mesajını dünyaya en net haykıran ülke oldu. Ve birçok ülkeden destek aldı. Merkez Bankası’na “faizi arttır, dolar düşsün” yönünde reçeteler sunan çevreleri eleştiren Yılmaz, “Faiz artınca mesele bitecek mi?” sorusunu yöneltti. Yılmaz’a göre, yaşanan gelişmeleri faiz ve kur üzerinden yorumlayan yaklaşımlar bilerek veya bilmeyerek Türkiye’nin mücadelesine zarar veriyor.
Yeni Şafak
Bankacılık nedir, ne değildir?
Bankacılık nedir, ne değildir?
Geçtiğimiz yıl nisan ayında yine bu köşede bankacılığın ne olduğuna ve ülkemizdeki bankacılık anlayışına dair yazılar kaleme almıştım. O dönemde ısrarla üzerinde durduğum konuların başında bankacılığın “kamusal bir görev” olduğu ve bankalara verilen lisansların bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiğiydi.
Yeni Şafak
Batı'nın büyük çaresizliği: TTIP​
Hayat
Batı'nın büyük çaresizliği: TTIP​
TTIP ile dünya hasılasının yarısına yakınını oluşturan AB ve ABD’nin, eski şaşaalı günlerine dönmek için fırsat arayan Doğu’nun önünü kesmek istedikleri aşikar.
Yeni Şafak
Ekonomide algı nasıl bozulur?
Ekonomide algı nasıl bozulur?
Çok yoğun bilgi akışının olduğu bir çağda yaşıyoruz. Hemen hemen her konu hakkında haber siteleri, televizyonlar ve sosyal medyada sürekli bilgi akışı var. Ancak bu bilgilerin ne kadar gerçek olduğu konusu ise genellikle teyide muhtaç hale geliyor. Örneğin bir ara Suriyeli mültecilerin sınavsız üniversiteye alınması (yalanı) sosyal medyada oldukça fazla gündemi işgal etmişti ve bu gerçek dışı bilgiye inanan bazı parti liderleri açıklama bile yapmıştı. Bu ve benzeri örnekleri çoğaltmak mümkün. Ancak ortada bir gerçek var ki, bu kadar yoğun bilgi akışının olduğu bir dönemde habercilere büyük görev düşüyor.


Yeni Şafak
Baş döndüren olaylar
Baş döndüren olaylar
Amerika ile Çin arasındaki ticaret savaşı bir yandan hız kesmeden devam ediyor diğer yandan da Amerika şartlarını Çin'e kabul ettirmeye çalışıyor. Ancak Trump'ın bu konuda gerçekten bir çözüm isteyip istemediği belli değil. Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow ise “Çin'in ticaret görüşmelerinde taleplere cevap vereceğine dair kesin bir durum yok ancak konuşmak hiç konuşmamaktan daha iyi” diyerek sürecin akıbetini şimdiden belli etmiş oldu.


Yeni Şafak
Varlığa dayalı menkul kıymet meselesi ve bir kaşık suda koparılan fırtına
Varlığa dayalı menkul kıymet meselesi ve bir kaşık suda koparılan fırtına
Birkaç gündür ipotek teminatlı menkul kıymetlere dayanak gösterilmek suretiyle ihraç edilecek varlığa dayalı menkul kıymetler (VDMK) hususunda yazılanları takip ediyorum. Yorumların ne kadar ileri gidebileceği konusunda oldukça fazla yanılmış olmalıyım ki “vatana ihanet, yandaşlara merkez bankası para basacak, müteahhitlerin hatasını vatandaş ödeyecek vb.” iddiaları görünce gerçekten şok oldum. Böylesi teknik bir konunun bu kadar ciddiyetten uzak ele alınması da ayrıca üzücü.
Yeni Şafak
AB krize, ABD resesyona mı gidiyor?
AB krize, ABD resesyona mı gidiyor?
“İlginç zamanlarda yaşayasın” bir Çin atasözü. Çinliler birisine beddua etmek isterse karşısındakine “ilginç zamanlarda yaşayasın” dermiş. Sanırım bu bedduanın tuttuğu bir dönem yaşıyoruz zira şu sıralar gerçekten ilginç zamanlardayız. Tam AB toparlanıyor derken İtalya krizi baş gösterdi. Tam ABD yavaşlıyor Avrupa yükseliyor derken Brexit oldu. Tam ABD ekonomisi düzeliyor derken şimdi de resesyon beklentileri artmaya başladı.
Yeni Şafak
2019 fırsat yılı olabilir
2019 fırsat yılı olabilir
2018 çok zor geçti. Hali hazırda gelişmekte olan ekonomilerdeki zayıflamalara ek olarak özellikle Türkiye ABD ilişkilerindeki gerilim, ardından gelen haksız yaptırımlar ve nihayet Ağustos ayındaki spekülatif kur atağı başta Türk Lirası olmak üzere ekonomi üzerindeki baskıyı artırdı. Tüm bu gelişmelerin ekonomi üzerinde oluşturduğu risklerin etkilerinin en aza indirgenmesine yönelik alınan tedbirler kısa vadede bizi büyük bir felaketin eşiğinden çevirmeyi başardı. Ancak daha kat etmemiz gereken mesafeler olduğu da aşikar.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.