Türkiye küresel uyanış başlattı
Ekonomi
Türkiye küresel uyanış başlattı
Yeni Şafak yazarı ve Polis Akademisi Öğretim Üyesi Levent Yılmaz, Türkiye’nin dolara karşı “küresel uyanış” başlattığını söyledi: Kurun seviyesi tartışılırken Türkiye de dünyada doların değerini tartışmaya açtı. Hükümet ‘doları silah olarak kullanmayın’ mesajını dünyaya en net haykıran ülke oldu. Ve birçok ülkeden destek aldı. Merkez Bankası’na “faizi arttır, dolar düşsün” yönünde reçeteler sunan çevreleri eleştiren Yılmaz, “Faiz artınca mesele bitecek mi?” sorusunu yöneltti. Yılmaz’a göre, yaşanan gelişmeleri faiz ve kur üzerinden yorumlayan yaklaşımlar bilerek veya bilmeyerek Türkiye’nin mücadelesine zarar veriyor.
Yeni Şafak
Bu çok boyutlu kuşatmaya bizden başka kim dayanabilir?
Bu çok boyutlu kuşatmaya bizden başka kim dayanabilir?
Yorucu bir dönem geçiriyoruz. Dünyadaki uluslararası kararsız dengenin etkileri her geçen gün artıyor ve tüm bu gelişmeler bizim gibi gelişmekte olan ekonomilere olumsuz etki edecek pek çok şeyi de beraberinde getiriyor. Ancak söz konusu Türkiye olunca çok daha fazlası var. Bu bakımdan hemen hafızamızı tazeleyelim ve çok değil son 5 yılda neler yaşamışız bir bakalım.
Yeni Şafak
Faiz kararı, büyüme ve servet transferi
Faiz kararı, büyüme ve servet transferi
Bugün Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı neticesinde faiz kararı açıklanacak. Zaten hali hazırda bir süredir çeşitli rakamlar havada uçuşuyor. Taylor Kuralı'nı uygulayandan tutun da 2 yıllık tahvil faizleri ile politika faizini eşitlemeye çalışanlara kadar yelpaze geniş. 250 baz puan artış diyen de var, 1000 baz artmalı diyen de. Örneğin bir kurum 425 baz hesaplamış bir diğeri 375.
Yeni Şafak
Kapsayıcı büyüme
Kapsayıcı büyüme
Haftaya büyüme rakamları ile başladık. TÜİK tarafından yapılan hesaplamalara göre 2018 yılının ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisi yüzde 7,4 büyüdü. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın (GSYİH) büyümesi de bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 oranında gerçekleşti.
Yeni Şafak
Taş koymak ve taşın altına elini koymak
Taş koymak ve taşın altına elini koymak
Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan yurtdışı ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Berat Albayrak'ın pratik ve teorik bilgisi ile sıkıntıların kısa sürede üstesinden geleceğinin altını çizen Erdoğan konu bankaların fonksiyonuna gelince şunları söyledi: “Ben eminim, sadece devlet bankalarımız değil, özel bankalarımız da gerektiğinde taşın altına elini koyacaktır. Yüksek faiz, istihdamda düşüşü beraberinde getirebiliyor.
Yeni Şafak
İçi boş raporlar ve gerçekler
İçi boş raporlar ve gerçekler
Yeni sistemin ilk kabinesinin açıklanması ile beraber kurdaki yukarı yönlü hareket dikkat çekti. Sebebi basit aslında. Başta IMF ve kredi derecelendirme kuruluşları olmak üzere bazı piyasa aktörlerinin seçim kararı alındığı andan itibaren üstü kapalı, isim vermeden işaret ettiği (dayatmaya çalıştığı) isimler ekonomi yönetiminde yer almadı. Hatırlarsanız yine bu köşede bu konunun nasıl “dünyanın en anlamsız tartışması” haline geldiğini yazmıştım.
Yeni Şafak
Ekonomi Politikaları Kurulu ve ekonomi güvenliği
Ekonomi Politikaları Kurulu ve ekonomi güvenliği
Haftaya yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile başladık. Erdoğan'ın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yemin etmesi ile beraber sistem resmi olarak yürürlüğe girmiş oldu. Tabii aynı zaman yeni sisteme ilişkin Kanun Hükmünde Kararnameler ve yeni sistemin bir çıktısı olan Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri de yayınlanmaya başladı. Geçen hafta yeni ekonomi yönetiminin işleyişine ilişkin yapıları izah etmeye çalışmıştım.
Yeni Şafak
Ekonomi güvenliği ve bir soru: Peki ne yapsaydık?
Ekonomi güvenliği ve bir soru: Peki ne yapsaydık?
Türkiye, geçtiğimiz hafta Cuma günü yeni bir spekülatif kur atağı ile karşı karşıya kaldı. Bu spekülatif atağın ardından aldığı hızlı önlemler ve güçlü iletişim ile kuru hızlı bir şekilde dengelemeyi de başardı. Bu arada bu spekülatif atağa neden olma ihtimali çok yüksek bir raporu hazırlayan yabancı bir finans kurumuna da soruşturma açıldı.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.