Ramazan özel sayfa
  • İFTARA KALAN SÜRE 00:00:00
Trump yenilgiyi kabul ederse ABD'de bir daha Cumhuriyetçi bir başkan seçilemez
Dünya
Trump yenilgiyi kabul ederse ABD'de bir daha Cumhuriyetçi bir başkan seçilemez

ABD'li Senatör Graham, ABD Başkanı Trump ve Cumhuriyetçilerin 2020 seçim sonuçlarına itiraz edip seçim sistemini değiştirmediği takdirde ABD'de bir daha Cumhuriyetçi birinin başkanlığa seçilemeyeceğini söyledi. Cumhuriyetçilere seçime itiraz etmeleri çağrısında bulunan Graham, Michigan'daki seçim bilgisayarlarının şüpheli bir şekilde bozuk olduğuna da dikkat çekti.

AA
ABD seçimlerine ilişkin dikkat çeken çağrı: Trump yenilgiyi kabul etmemeli
Dünya
ABD seçimlerine ilişkin dikkat çeken çağrı: Trump yenilgiyi kabul etmemeli
Pennsylvania'daki ölü insanlar adına oy kullanıldığı iddialarının bazılarının doğru olduğunu dile getiren ABD'nin Güney Carolina eyaleti senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, sayılacak daha çok oy olduğunun altını çizerek Trump'ın yenilgiyi kabul etmemesi gerektiğini belirtti.
AA
Türkiye'ye tehditler savuran Graham yeniden seçildi
Dünya
Türkiye'ye tehditler savuran Graham yeniden seçildi
ABD Başkanı Trump'a yakınlığıyla bilinen Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Güney Carolina'da oyların yüzde 55'ini alarak koltuğunu korudu.
Diğer
ABD'li Senatör Graham'dan Vuhan çağrısı: Virüsün merkezini inceleyin
Koronavirüs
ABD'li Senatör Graham'dan Vuhan çağrısı: Virüsün merkezini inceleyin
ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, yeni tip koronavirüs salgınının ortaya çıktığı Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentindeki laboratuvarlarda inceleme başlatılması ve Çin’den bu konuda işbirliğine gitmesi talebinde bulundu.
Yeni Şafak
ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Graham: Kim Jong-un ölmemişse şoke olurum
Dünya
ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Graham: Kim Jong-un ölmemişse şoke olurum
ABD’de Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un öldüğüne ilişkin iddialar üzerine, ülkedeki sessizliğe işaret ederek, "Ölmemiş veya iş göremez hale gelmemişse buna şoke olurum." ifadelerini kullandı.
AA
İlk ‘Alo’nun üzerinden 144 yıl geçti
Hayat
İlk ‘Alo’nun üzerinden 144 yıl geçti
Graham Bell’in telefonu icadı ve yardımcısı ile yaptığı ilk telefon görüşmesi, insanlığın uzaktan iletişim çabalarında yeni bir çığır açtı. Telekomünikasyonun gelişimi istikrarlı bir şekilde 1990’ların başına kadar devam ederken, son 30 yılda bu alanda hızlı bir atılım yaşandı.
Yeni Şafak
‘ABD Senatosu’nun Trump sınavı..
‘ABD Senatosu’nun Trump sınavı..

ABD Başkanı Donald Trump hakkında “Temsilciler Meclisi” tarafından yürütülen “Azîl Soruşturması”nın bu hafta tamamlanması bekleniyor. Demokratların çoğunlukta olduğu Yargı Komitesi “görevin kötüye kullanılması” ve “Kongre’nin işleyişini engelleme” iddialarını içeren iki maddeyi oylayarak kabul etmişti. “Yargı Komitesi” Pazartesi günü 658 sayfalık bir rapor yayımlayarak Trump aleyhindeki iki ayrı suçlama maddesinin gerekçelerini sıraladı.

Genel Kurul’da azil oylamasının ise 20 Aralık Çarşamba günü gerçekleşmesi bekleniyor. Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar çoğunlukta olduğundan ötürü oylamanın Trump’ın aleyhinde sonuçlanması bekleniyor. Azil oylamasında Cumhuriyetçiler tam bir birlik içerisinde hareket edecekler. Birkaç Demokrat vekilin ise Trump’ın azledilmemesi yönünde oy kullanacakları söyleniyor. Hatta Amerikan medyasına yansıyan bilgilere göre Trump lehinde oy kullanması muhtemel bir Demokrat vekil Cumhuriyetçi Parti saflarına katılacak imiş.

Cumhuriyetçiler, Temsilciler Meclisi’ndeki azil oylamasını pek ciddiye almıyorlar. Çünkü Trump’ın azledilmesi için son sözü “Senato” söyleyecek. Senato’da ise Cumhuriyetçiler çoğunlukta. Demokratlar’ın Trump’ın azledilmesini sağlamak için 20 Cumhuriyetçi’ye ihtiyaçları var. Dolayısıyla Senato’dan azîl kararı çıkması bu şartlarda mümkün değil.

Amerikan Başkanlarının görevden uzaklaştırılmasıyla ilgili durumlarda Senato yasama işlevinden sıyrılarak tam bir yargı işlevi görüyor. Senato’daki azîl yargılamasına Anayasa gereğince ABD Yüksek Mahkemesi Başkanı John Roberts başkanlık yapacak. Normal şartlarda Senato başkanlığını ABD Başkan Yardımcısı yürütüyor. ABD Başkanı azledildiğinde Başkan Yardımcısı bu göreve geliyor. Azil yargılamalarında böyle bir durum çıkar çatışmasına yol açabileceği gerekçesiyle Başkan Yardımcısı yerine Yüksek Mahkeme Başkanı devreye giriyor.

Öte yandan azîl duruşmalarında Senatörler siyasi kimliklerinin yargılamaya etki etmeyeceğine dair yemin etmek durumundalar. Bu yeminle Senatörler Anayasaya ve yasalara uygun olarak tarafsız ve adil davranacaklarını taahhüt etmiş oluyorlar. ABD’de siyasi kutuplaşmanın adeta “iç savaş” havasında cereyan etmesi sebebiyle Senatörlerin ‘partizan’ çizgilerinde hareket etmeleri bekleniyor. Demokratlar Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnel ve Yargı Komitesi Başkanı Lindsey Graham başta olmak üzere birçok Cumhuriyetçiyi ise azîl soruşturmasında taraflı davranmak ve “Beyaz Saray” ile koordineli şekilde hareket etmekle suçluyorlar.

Senato Çoğunluk Lideri azîl yargılamasının usülleri hakkında Azınlık Lideriyle çalışmak durumunda. İki taraf arasında ipler o kadar çok gerilmiş durumdaki kimse böyle bir şey beklemiyor. Azîl yargılaması tam anlamıyla siyasileşmiş bulunuyor. Ülkemiz aleyhindeki karar tasarılarında olduğu gibi azîl yargılamasında da siyasî kaygıların öne çıkacağı anlaşılıyor.

Demokratlar “Temsilciler Meclisi”nde ifade vermeleri Beyaz Saray tarafından engellenmiş tanıkları da dinlemek istiyorlar. Bu isimler arasında Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ile halihazırda Beyaz Genel Sekreterliği yapan Mick Mulvaney de yer alıyor.

Tekrar hatırlatalım, Trump, 2020’deki Başkanlık seçimlerinde muhtemel rakiplerinden Joe Biden’ın oğlunun Ukrayna’daki ticarî faaliyetlerini soruşturması için Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’e baskı yapmakla suçlanıyor. Trump’ın Ukrayna’ya tahsis edilen 391 milyon dolarlık askerî yardımı bir süre askıya alması bu baskı kapsamında değerlendiriliyor. İddialara göre Trump siyasi çıkarları için ABD’nin ulusal güvenliğini tehlikeye atmış oluyor.

Yaptıkları görevler sebebiyle Bolton ve Mulvaney’in bu girişimler hakkında diğer tanıklara kıyasla çok daha fazla bilgiye sahip oldukları düşünülüyor. “Beyaz Saray”dan kovulduğu için Trump’la arası açılan Bolton’ın mahkeme celbi gelmeden tanıklık yapmayacağı daha önce duyurulmuştu. Dolayısıyla “Demokratlar”, Bolton, Mulvaney ve daha başka tanıkların Senato’daki yargılamada tanık olarak dinlenmelerini sağlamak için şiddetle bastıracaklardır.

Senatör Graham duyurdu: Trump, Afganistan'dan asker çekecek
Dünya
Senatör Graham duyurdu: Trump, Afganistan'dan asker çekecek
ABD'li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, ABD Başkanı Donald Trump'ın bu hafta Afganistan'daki Amerikan askerlerinin sayısının azaltılmasıyla ilgili açıklama yapacağını bildirdi.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.