Stresin ciltte yol açtığı 6 hasar
Hayat
Stresin ciltte yol açtığı 6 hasar
Yapılan bilimsel çalışmalar; güneşin zararlı ışınları, sağlıksız beslenme, yetersiz uyku ve stres gibi faktörlerin cildimizi yavaş ve derinden etkilendiğini ortaya koyarken, bu etkenlere bir de aylardır mücadele ettiğimiz Kovid-19’un yol açtığı stres eklendi.Dermatoloji Uzmanı Dr. Serpil Pırmıt, “Özellikle son aylarda dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun kaygıya yol açan, uykularımızı kaçırabilen Covid-19 pandemisi sürecinde yaşadığımız aşırı stres, hem beyin hem de vücut kimyasında değişikliklere yol açarak, aynı zamanda serbest radikallerin oluşumunu artırarak cildin yaşlanma hızını da artırabilir” uyarısında bulunarak stresin ciltte yol açtığı 6 hasarı anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu. İşte stresin ciltte yol açtığı 6 hasar:
Yeni Şafak
Cennetteki cinayet kimin işidir?
Cennetteki cinayet kimin işidir?

Geçtiğimiz pazar günü, tam adı Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti olan Sri Lanka’da (bizdeki söylenişiyle Serendib / Seylan Adası’nda), bazılarının intiharla gerçekleştirildiği sanılan bir dizi terör eyleminde, hayatını kaybedenlerin sayısı 290’a ulaştı. 500 kişinin de yaralandığı terör eylemiyle ilişkili oldukları sanılan 24 kişi gözaltına alındı.

Video: Cennetteki cinayet kimin işidir?

Fransız Haber Ajansı (AFP), Sri Lanka polis teşkilatının muhtemel bir eylem konusunda on gün öncesinden uyarıldığını bildiriyor. Polis şefleri ile başbakan da bu bilginin ulaştığını doğrulayarak ve bu istihbaratın neden sümenaltı edildiğinin araştırılacağını söylüyorlar.

290 masum insanın katledilmesi karşısında, “bu terör eylemleri, kim tarafından kime bir uyarıdır; örneğin silah alımı yoluyla, kim hangi bekçisine gerekli haracı ödemediğinden bu olaylar meydana gelmiş olabilir” v.b. soruların sorulması gerekirken, ilgili haberlerin arasına sıkıştırılan “Radikal İslamcı NTJ Örgütü” ibaresiyle, teörün asıl faillerini gizleme gayreti de anında yürülüğe koyulmuştur.

Söz konusu terör eylemlerinin Paskalya Bayramı törenlerine denk getirilerek, kimi kiliseleri ve büyük otelleri hedef alması ise ilgili gayret için en uygun kılıfı oluşturuyor gibidir.

Enerji ve gıda bakımından zorunlu bağlısı olduğu Hindistan’a 31 km. uzaklıkdaki Sri Lanka, 65.610 km2 yüz ölçümlü, 21 milyon nüfuslu bir ülke.

Biri Kolombo ve diğeri Sri Jayawardenapura-Kotte olmak üzere iki başkenti bulunan Sri Lanka, 1504’teki Portekiz işgalinin ardından Almanya’nın nüfuz alanına dönüşmüş, 1657’de Hollanda tarafından işgal edilmiş, Napolyon Savaşlarıyla (1803) başlayan süreçte ise Hindistan’la birlikte uzun yıllar İngiltere’nin işgalinde kalmıştır.

Bugün de halen, Bağlantısızlar Hareketi’nin kurucusu olarak, İngiliz Milletler Topluluğu’na tabi bulunan Sri Lanka’da, Hindistan’ın ezelden beri gözünün olduğu bilinmekte, öte yandan Portekiz, Hollanda, Almanya ve İngiltere’nin bitip tükenmek bilmeyen hak iddiaları da güncelliğini korumakta.

Sri Lanka nüfusunun % 74’ünü Sinhailer, % 14’ünü Tamiller, % 8’ini ise Müslümanlar oluşturmakta. Müslümanlar en yoğun olarak başkent Kolombo’da (% 14) oturmakta, çok büyük bir bölümü Budist olan diğer etnik gruplar arasındaki çatışmalara katılmadıkları gibi, Sri Lanka’nın en uyumlu ve en sessiz kesimi olarak bilinmekte.

Bu bağlamda, 1976 yılında kurulan Tamil Elam Özgürlük Kaplanları (LTTE) örgütünün, müstakil bir Tamil devleti kurabilmek için, 1983 yılında başlattıkları iç savaş, ancak 18 Mayıs 2009 yılında hükümet güçleriyle girdikleri çatışmalarda büyük zayiatlar vermeleri üzerine, silahlı mücadeleden vaz geçmeleriyle sonuçlanmıştır.

Daha açık bir söyleyişle, Tamiller yenilgi nedeniyle barış imzalasalar da, zikredilen emellerinden vazgeçmiş değillerdir. Dolayısıyla bu durum, Sri Lanka üzerinde hak iddiasında bulunan devletlerin Tamiller üzerinden fitnelerini ve çıkar hesaplarını besleme potansiyeli taşımaya devam etmektedir.

Sri Lanka, coğrafi ve askeri planda büyük bir stratejik değer taşımasının yanısıra, adeta (birçok kez görme fırsatı bularak, dünyada yakin tanığı olduğum) cennetten bir nümunedir.

Kimi muteber kaynaklarda, Hz. Adem’in cenetten dünyaya indirildiği yer olarak gösterilir ki, adanın ikinci büyük şehri olan Kandy yakınlarındaki bir tepenin adı da Adem Tepesi’dir.

Çayı ile meşhur olan Sri Lanka’da hakim renk olan doğal yeşillik, tıpkı Hindistan’daki gibi, insanların pisliğini örten ve emerek yokeden bir özelliğe sahip olduğu kadar, cennetsi güzelliğin de belirleyicisidir.

Hint Okyanusu’nun hakim maviliğinde, Sri Lanka’nın yeşilliğiyle oluşturduğu bu fark görülmeye ve yaşanmaya değecek bir mahiyet taşıdığından, ada sürekli bir turist akınına muhataptır.

Seylanca, Tamilce, Portekizce ve İngilizce’nin konuşulduğu bu ada devletinde, 335 ila 1 kilometre arasında değişen uzunluklarıyla, mezkur doğal güzelliği zirveye taşıyan Kala Oya, Mahaweli, Deduru Oya, Kelani, Yan Oya, Walawe Ganga, Madura Oya, Maha Oya adlı ırmaklar ve Yala, Udawalawe, Wilpattu, Horton Plains, Sinharaja Orman Rezervi, Wasgamuwa, Gal Oya, Madura Oya, Lunugamvehera, Angammedilla adlarıyla dünyanın en güzel doğal parkları yer almaktadır.

Kıyılarındaki derin uçurumlarda balinalara sığınma imkanı sağlayan Sri Lanka, yani Serendip ya da Seylan Adası, 290 masum vatandaşıyla birlikte, huzuru ve sükuneti katledilen bir ülke olmuşsa, bu zikrettiğimiz hususlar nedeniyle olmuştur.

Dünyayı haraca bağlayıp, toplulukları, din mensuplarını bu maksatla coğrafi ve kültürel olarak yeniden dizayn etmeye çalışan zalim güçlerin, Sri Lanka özelinde yeni ve son derece acımasız bir cenette cinayet tiyatrosunu sahnelemeleye çalıştıkları gözardı edilmemeli ve asla unutulmamalı.

Hamilton sezona 'pole'da başlıyor
Spor
Hamilton sezona 'pole'da başlıyor
Formula 1'de sezonun ilk yarışı Avustralya Grand Prix'sinin sırlama turlarını, Mercedes takımından Lewis Hamilton ilk sırada tamamladı
AA
Ciltte kırışıklık yapan kötü alışkanlıklar
Hayat
Ciltte kırışıklık yapan kötü alışkanlıklar
Ciltte kırışıklıklara yol açan öyle faktörler var ki bunlara dikkat edilmesi gerekiyor. Ultraviyole ışınları, hava kirliliği, enfeksiyonlar, sigara içmek ve bazı hormonal faktörler yaşlanma sürecini hızlandırırken bazı kötü alışkanlıklarda ciltte kırışıklığa neden oluyor. İşte yapılmaması gereken alışkanlıklar...
IHA
Ciltte kaşıntının 9 önemli nedeni
Hayat
Ciltte kaşıntının 9 önemli nedeni
Vücudunuzda başlayan ve bir türlü geçmeyen kaşıntının altında deri hastalıklarından diyabete, karaciğer hastalıklarından psikiyatrik hastalıklara dek önemli nedenler yatabilir. Kaşıntının en şiddetli olduğu zaman dilimi, yeri ve eşlik eden bulgular kaşıntının nedeni ile ilgili önemli ipuçları verebilir. İşte uzmanlara göre, ciltte kaşıntının 9 nedeni...
Yeni Şafak
Formula 1'de sezonun son yarışında ilk cep Bottas'ın
Formula 1'de sezonun son yarışında ilk cep Bottas'ın
Formula 1'de sezonun 20'nci ve son yarışına Mercedes pilotu Bottas ilk sıradan başlayacak.
AA
Formula 1 -Avusturya'da pole pozisyonu Mercedes pilotu Bottas'ın
Formula 1 -Avusturya'da pole pozisyonu Mercedes pilotu Bottas'ın
Formula 1 Dünya Şampiyonası'nda sezonun 9. yarışı Avusturya Grand Prix'sine Mercedes pilotu Valtteri Bottas ilk sıradan başlayacak.
AA
Ciltteki leke sorununa uzmanlardan çözüm-Sağlık haberleri
Ciltteki leke sorununa uzmanlardan çözüm-Sağlık haberleri
Dermatoloji Uzmanı Dr. Yüksel Oltulu, ciltte oluşan lekeler için ‘cosmelan ve dermamelan’ tedavi yöntemini önerdi.
IHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.