Alişan'dan kardeşi Selçuk Tektaş için duygulandıran mesaj: Başlayacağım bir yerden ama...
Hayat
Alişan'dan kardeşi Selçuk Tektaş için duygulandıran mesaj: Başlayacağım bir yerden ama...
Ünlü şarkıcı Alişan, koronavirüs nedeniyle vefat eden kardeşi Selçuk Tektaş için duygulandıran bir mesaj paylaştı. Kardeşiyle olan bir fotoğrafını Instagram'dan paylaşan Alişan, "Hep bu gülümsemenle kalacaksın aklımda. Başlayacağım bir yerden ama ne zaman, nasıl başlayacağım bilmiyorum" dedi. İşte Alişan'ın o paylaşımı...
Yeni Şafak
Karaköy'de ortalığı birbirine katmışlardı: Oyuncu Ayşegül Çınar ile Furkan Çalıkoğlu'na hapis istemi
Hayat
Karaköy'de ortalığı birbirine katmışlardı: Oyuncu Ayşegül Çınar ile Furkan Çalıkoğlu'na hapis istemi
Karaköy'de bir otelin restoranında yüksek sesli konuştuğu için kendisini dışarı çıkarmak isteyen güvenlik görevlilerine direnen daha sonra da olay yerine gelen polis ve bekçilere saldırdığı iddia edilen Furkan Çalıkoğlu ile oyuncu sevgilisi Ayşegül Çınar hakkındaki soruşturma tamamlandı. Bir polisin tabancasını elinden alarak tehdit ve küfürler savurduğu ileri sürülen ve 6 kişinin yaralanmasına neden olan Furkan Çalıkoğlu'nun 6 suçtan toplam 22 yıl 1 aya kadar hapsi istenirken, polis memurlara karşı “Haritadan kendinize yer beğenin" dediği öne sürülen Ayşegül Çınar'ın ise 6 yıla kadar hapsi istendi.
DHA
Murat Övüç’ün oğlu Burak Can Övüç trafikte terör estirdi: Etrafa kurşun yağdırdı
Hayat
Murat Övüç’ün oğlu Burak Can Övüç trafikte terör estirdi: Etrafa kurşun yağdırdı
Skandallarıyla gündemden düşmeyen Murat Övüç’ün oğlu Burak Can Övüç seyir halinde iken otomobilin camından küfür ederek tabancayla havaya defalarca ateş açtı. O anları bir de sosyal medyadan paylaştı. Övüç'ün videosuna sosyal medyada tepki yağdı.
DHA
Gözaltına alınan oyuncu Ayşegül Çınar polise kafa atıp tehditler savurmuş: Sizi tek tek vurdurtacağım
Hayat
Gözaltına alınan oyuncu Ayşegül Çınar polise kafa atıp tehditler savurmuş: Sizi tek tek vurdurtacağım
Beyoğlu’nda bir otelin restoranında çıkan kavgada oyuncu Ayşegül Çınar'ın erkek arkadaşı Furkan Çalıkoğlu'nun 7'si polis 12 kişiyi yaraladığı olayla ilgili çarpıcı detaylar ortaya çıktı. Furkan Çalıkoğlu'nun polisin silahını alıp ateş ettiği öğrenildi. Ayşegül Çınar'ın ise polise kafa atıp, "Haritadan yer belirleyin. Gazetecileri çağıracağım buraya hepinizi rezil edeceğim. Sedat Peker bile videosunda benden bahsetti. Onlar her yerde. Sizi tek tek vurdurtacağım" şeklinde tehditler savurduğu tutanaklarda yer aldı. Gözaltına alınan oyuncu Ayşegül Çınar olay sonrası ilk kez konuştu. Çınar, "Mekanda oturuyorduk tanımadığımız biri geldi Furkan’ın kafasında şişe kırdı" dedi. Çınar, gazetecilerin sorduğu uyuşturucu iddialarına ise "Siz deli misiniz beyefendi?" diyerek tepki gösterdi. İkili daha sonra Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayına sevk edildi.
IHA
Şuyûu vukûu kadar beter işler…
Şuyûu vukûu kadar beter işler…

Türkiye tuhaf bir gündem kirliliği yaşıyor. Bunda medyanın birinci derecede sorumlu olduğunu düşünüyorum. Medyanın kısm-ı âzamını “sansasyonlar” yönetiyor. Bu senelerdir devâm ediyor ve anaakım medyayı esir almış vaziyette. O kadar ki, magazin ile kamusal meseleleri ele alan ciddî programcılık arasında da bir ayırım yapmak artık çok zor. Herşey derinliğini kaybediyor , yüzeyselleşiyor. En son olarak hayâlî darbeyi tartışanları tâkip ederken düşündüm bunları…

Derinliksizlik- medya ilişkisini anlayabilmiş değilim. Meselâ belli bir konuda dâvet edilen ve konuşturulan bir “uzman” meseleyi biraz “açmaya” ,”derinleştirmeye” yeltenmesin; hemen sunucu tarafından îkâz edilir. Kendisine en başta sürenin kısıtlı olduğu hatırlatılıp, sadede gelmesi istenir. Medya bir yere mi yetişiyor acaba? Nedir bu hız ve dakiklik iddiası? İyi de o zaman dizilerde veya magazin programlarında zamâna acımasızca kıymak ne oluyor? Zaman darlığı medyanın insanı susturmak için başvurduğu bir taktik gâliba.. “Peki” gibi bir susturucusu var bu sanatın.. Esas mesele tabiî ki sıkılma eşiği dar büyük bir kütleye mümkün olduğunca çok şeyi seyrettirmek. Asrın başat sıkıntısı ; bir öz deneyim olarak derinleşmek değil. Büyük kitleler zâten bundan caymış vaziyette.(Belik de hiçbir zaman bu fikri “satın almadılar”). Ama sâhiplenmedikleri bir şeyi başkasında da olsa görmek istemiyor insanlar. Derinleşmek istememenin bir tezâhürü de birilerinin bir şeyleri derinleştirmesini istememek. Her derinlik bir soğumayı da içerir. Ürperticidir ve istenmez o yüzden. Sansasyonellik işte tam da buraya oturuyor. Herşey ısınır orada. dahası, yüzeysellik de sıkıcı olabilir. Sansasyonel cihazlar yüzeyselliği köpürtüyor. Ne yapsak da bir derinliği sansasyonel kılamıyoruz. Derinlikler köpürtülemiyor. Köpüklenmeler dâima yüzeylerde yaşanıyor; köpükler hep yüzeye vuruyor.

21.Asır bir köpük asır. Köpük eskilerde mâsumdu. Bu asırda kirlendi. Köpüklenmeler çevre kirliliklerinde çok sık görülüyor ve mide bulandırıyor. Fokurdayan ve köpüklenme çevre felâketlerini çağrıştırıyor. Ama aslında asr-ı hâzıranın kendisi. İnsanlığın tekmil birikimi , bu asırda büyük bir derinlik kaybı yaşayarak yüzeye vurdu. Bir şeyi başka bir şeye bağlayan şeyler çözüldü. Derinlikler bağları geliştirerek sağlanıyor. Bağlar kopunca herşey yüzeye vuruyor. Bakalım; meselâ modern doğa bilimleri inşâ eden “nedensellik”; insan bilimleri inşâ eden “ne içinsellik” alabildiğine aşınmış durumda. Ne için veya neden olduğunu, nereden türediğini bilemediğimiz; bilmeyi de gereksiz gördüğümüz şeylerle yaşıyoruz.

Ekonomi, birbiriyle bağlantılı olan çok sayıda faktörün, bileşenlerin arasındaki ilişkileri anlatıyordu. Ama bugün faktörler veyâ bileşenlerden birisi olan finans, diğer faktörlerle olan bağını koparmış durumda. Para artık bir araç değil, kendi kendisinin amacı olan bir değer. Ekonomik faaliyetin, üretimin sonucu kazanılan bir şey olmaktan çoktan çıktı. Paradan para kazanılan , ne kadar ekonomi olduğu belirsiz bir ekonomiden bahsediyoruz. Köpüklü bir ekonomi bu.

Siyâset de ekonomiden farklı değil. Siyâsetin derinliğini ahlâktan alır. Moralpolitiktir siyâseti derinlikli kılan. Ama elyevm siyâset temelinde güvenlik meselelerinin yattığı hesaplamacı (reelpolitik) ve zora dayalı ( machtpolitik) siyâsetler olarak köpükleniyor.

Dinler de derinliğini kaybediyor. Daha evvel olduğu söylenen bir metafizik derinliği yok dinsel kavrayışların. Dinlerin sekülerleşmesi , bu dünyânın aleladeliklerine bir mesâfe kazandırması beklenirken, o aleladeliklerle örtüşmesi de bunu gösteriyor. Yüzeye vurmuş, köpüklenmiş dînî hayatlar yaşıyoruz.

Medya da bundan nasibini alacaktır tabiî. Bağsızlık burada da hâkim. Medyadan beklenen “hâdiseyi havâdisleştirmesidir”. Havâdisin sansasyonel olması, hâdisenin sansasyonel olmasından besleniyorsa mesele yoktur. Meselâ -Allah uzak etsin- deprem olduğu zaman “hadise” ve “havadis” bizâtihî sansasyoneldir. Ama hadisesi olamayan havadislerin , vakıası olmayan şâyihaların köpürttüğü gündemler için başka şeyler söylemek gerekir. Bahsettiğim medya bu ikisi arasında bir fark göremiyor olsa gerekir. Hâdisesiz havadisçilik diyorum ben buna.

Herşeyin yüzeye vurduğu yerde herşey kırılganlaşır. Kırılganlık da burada mâsumiyetini kaybeder. Kırılganlaşan herşey kırıcılaşır da. Yüzeysel hayatların yatıştırıcısı da olmaz.

Bunları yazarken ,biraz da kendime gülüyorum. Sanki derinliklerin şampiyonluğunu yapıyorum gibi bir intibâ doğurabilirim. Aslında öyle de değil. Ben diyalektiğe inanırım. Bu yüzeye vurmuşluk hâlimiz, derinleşme iddialarımızdaki “yolsuzluk”ler, “usûlsüzlükler”, haddini bilmeksizliklerdendir. Bu yazının çağrısı, yeniden derinleşelim olamaz. Olsa olsa ,eğer buna bir gün niyet edersek, eski hatâları tekrar etmeyelim olabilir. Görüyorsunuz ; bedeli yüzeysellik oluyor …

F-35'lerde Türk füzesi kullanılacak
Ekonomi
F-35'lerde Türk füzesi kullanılacak
F-35 uçaklarında Türk yapımı Füze SOM-J'nin kullanacağı netlik kazandı. Tübitak SAGE tarafından yerli imkanlarla geliştirilen füze Roketsan tarafından üretilecek. Roketsan'ın hedefinde
Avustralya Silahlı Kuvvetleri'ne de SOM-J füzesini kullandırmak var.
Diğer
'ABD'nin PYD/YPG'ye verdiği destek ortaklığımızı zehirliyor'
Gündem
'ABD'nin PYD/YPG'ye verdiği destek ortaklığımızı zehirliyor'
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kanada'da bir dergiye verdiği röportajda "ABD'nin Suriye'deki PYD/YPG teröristlerine verdiği destek ve ABD'de FETÖ terör örgütünün varlığı gibi önemli konularda farklı görüşlere sahibiz. ABD ordusunun PYD/YPG teröristlerine verdiği askeri destek, sadece Türkiye'nin güvenliğini tehlikeye atmakla kalmayıp aynı zamanda uzun süredir devam eden ortaklığımızı da zehirliyor" dedi.
AA
Dünyanın en iyi plajları
Ekonomi
Dünyanın en iyi plajları
Kış mevsimi tüm hızıyla sürerken, yaz tatili hayali herkesin aklında. Özellikle işlerden yorulanlar ve farklı rotaları keşfetmek isteyen gezginler için bir liste yayınlandı. Passport Magazin editörleri, "Dünyanın En İyi Plajları"nı Ocak sayısında açıkladı
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.