TİKA ile tarih ayağa kalkıyor
Gündem
TİKA ile tarih ayağa kalkıyor
TİKA Başkan Yardımcısı Ali Maskan, Türkiye’nin dünyanın dört bir yanında yaptığı çalışmalarla tarihi ayağa kaldırdığını söyledi. Maskan, “Geçmişinin farkında olmayan bir insanın geleceğini bulabilmesi ve hayal edebilmesi mümkün değil” dedi.
Yeni Şafak
Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr.  İlhan: Kapalı alanlarda maske zorunluluğu kalkabilir
Koronavirüs
Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhan: Kapalı alanlarda maske zorunluluğu kalkabilir
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın kapalı alanda maske kullanımının kalkacağı şeklinde yorumlanan sözlerinin ardından heyecanlandıran bir açıklama da Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan'dan geldi. Prof. Dr. İlhan, "Kapalı alanlardaki maske takmamayla ilgili bir takım rahatlamalar söz konusu olabilir." dedi.
Diğer
Teröristler ihtiyar köylüleri bağlayıp mayınla tuzakladı!
Dünya
Teröristler ihtiyar köylüleri bağlayıp mayınla tuzakladı!
Elleri bağlanıp mayınla tuzaklanan 4 ihtiyar köylü, terör örgütü YPG/PKK'nın, Afrin'de silah zoruyla kaçırdığı sivilleri canlı kalkan yaptığını ortaya koydu. Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Maskah köyüne düzenlenen operasyonda, bir depoda çevrelerine mayın ve el yapımı patlayıcı tuzaklanmış bulunan yaşlılar kurtarıldı. TSK unsurlarınca mayın ve el yapımı patlayıcıların etkisiz hale getirilmesinden sonra siviller, emniyetli şekilde hudut karakoluna sevk edildi.
AA
Ordulu bakır ustası, hünerleriyle Umman'da
Hayat
Ordulu bakır ustası, hünerleriyle Umman'da
Ünye ilçesinde yaşayan bakır ustası Ahmet Türkmen, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın davetlisi olarak Umman'da düzenlenecek festivale katılacak.
AA
Soytarılık zor zanaat
Soytarılık zor zanaat
Maskaralık, diğer bir deyişle soytarılık sözle veya davranışla insanları güldürme işidir. Bu işi yapana da soytarı veya maskara denir.Küçümseyerek bakılsa bile maskaralık marifet gerektirir. Yerinde ve ustalıkla yapıldığında hedefini bulur.Yersiz maskaralık da, kendisinden maskaralık beklenmeyen birinden sadır olan maskaralık da itici gelir. Ben maskaralıkla ilk kez çocukluğumda karşılaştım. Kentimize o yaz ip cambazları gelmişti. Ekipleri dört kişiydi. Biri asıl cambaz, biri asıl cambaza yardımcılık yapan bir genç kız, biri bir çocuk ve sonuncusu da biz çocukları eğlendirmeyi iş edinmiş olan o palyaçoydu. İşte bu palyaço çeşitli maskaralıklar yaparak biz çocukları gülmekten kırıp geçiriyordu. Böyle bir seansında, bir ara, durdu, yüzünü ciddileştirdi ve hepimizin susmasını sabırla bekledikten sonra: “Çocuklar!” diye seslendi. Biz onun bizlere ciddi bir mesaj ileteceğini beklerken, o: “Tararirarom!” deyiverdi. Ciddi bir şeyler işiteceği beklentisi boşa çıkmış olan çocuklar, bu manasız ünlemle, bir anda, müthiş keyifli bir kahkaha tufanına boğuldu.Maskaralık zor iş... Onu yerinde, zamanında, beklentilere cevap verecek biçimde kullanabilmek gerekiyor... Shakespeare’in piyeslerinde rol alan maskaralar (veya soytarılar), orada, önemli işler kotarırlar. Zaman zaman bir sahneden ötekine geçişi hazırladıkları gibi, sahibinin dile getiremediği veya dile getirmekte zorlandığı meseleleri dile getirmede ona yardımcı olurlar. Böylece, seyirci, hem o âna kadar olup bitenleri sindirme fırsatı bulmuş, hem de soytarının hikmetli sözleriyle olayı yorumlama imkânına kavuşmuş olur. Maskaralık böyle icra edilince makbul bir iş görür.Yerinde kullanılmayan veya kendisinden maskaralık yapması beklenmeyen biri tarafından ifa edilmiş olan maskaralık, eğlendirici olmaktan çıkar, sinir bozucu olur. Ciddi ve resmî bir iş üstlenmiş olan biri, emekliye de ayrılmış olsa, maskaralık yapmaya kalkıştı mı bunda eğlendirici bir yan bulmak güçleşir. Ancak Türkçedeki eğlenme veya eğleşme, vakit geçirme anlamında kullanılırsa, buradaki maskaralık eğleşmeyle müteradif tutulabilir. Bu maskaralığın gene de eğlendirici olduğunu söylemek zordur.Maskaralığı abeslik veya safsata sanan biri eğlendirici olamaz. Eğleştirici bile olamaz. Ancak gülünç olur. Gülmeyi sağlamakla gülünç olmaksa farklı şeylerdir.
Yıllar süren kan davasında mutlu son: Aile büyükleri araya girdi aşiretler barıştı
Hayat
Yıllar süren kan davasında mutlu son: Aile büyükleri araya girdi aşiretler barıştı
Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde uzun süredir aralarında kan davası ve husumet bulunan Dara - Maskan ailesi barış yemeğinde bir araya gelip husumete son verdi. Husumetli taraflar, barış yemeğinden önce birbirlerine sarılarak aralarındaki düşmanlığı sonlandırdıklarını ifade etti.
DHA
Umman: Körfez'deki gerginlik için ABD'den İran'a mesaj taşımadık
Dünya
Umman: Körfez'deki gerginlik için ABD'den İran'a mesaj taşımadık
Umman Dışişleri Bakanlığı, "ABD'nin mesajını İran'a taşıdıkları" yönündeki iddianın gerçeği yansıtmadığını bildirdi. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İran'a, ABD'ye ait İHA'yı düşürmesinin ardından, Washington yönetiminin mesajını ilettikleri yönünde çıkan haberlerin doğru olmadığı ifade edildi.
AA
İranlı Bakan'dan ABD'ye 'nükleer anlaşmaya bağlı kalma' çağrısı
Dünya
İranlı Bakan'dan ABD'ye 'nükleer anlaşmaya bağlı kalma' çağrısı
İran Dışişleri Bakanı Zarif, "Mevcut ABD yönetimi ile 5 1 Dışişleri Bakanları Grubu dışında görüşme kanalı yok. ABD yönetiminin nükleer anlaşmaya uymasını temenni ediyoruz" dedi.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.