Eğitimde performans arttıran tek ülkeyiz
Gündem
Eğitimde performans arttıran tek ülkeyiz
79 ülkenin katıldığı Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı 2018 Raporu’na göre, Türkiye 2003 ile 2018 yılları arasında okuma becerileri, matematik ve fen alanlarının her üçünde de performansını artıran tek ülke oldu. OECD ülkeleri içerisinde matematik ve fen puanlarını en çok artıran birinci ülke Türkiye oldu.
Yeni Şafak
60’ından sonra ders verdiği öğrencileriyle birlikte hafız oldu
Hayat
60’ından sonra ders verdiği öğrencileriyle birlikte hafız oldu
Matematik öğretmeni olan Mehmet Alemdar, çocukluğundan itibaren ara ara başlayıp yarım bıraktığı hafızlığını 62 yaşında tamamladı. Çorlu’da yürütülen Örgün Eğitimle Birlikte Hafızlık Projesi’nde bir yandan öğrencilere matematik dersi verirken bir yandan da hafızlığını tamamlayan Alemdar, “Peygamber Efendimiz Miraç’a çıktığında ümmetinin yaşadığı zorlukları ve güzellikleri bizzat görmüş. O zorluklardan en büyüğü de Kur’an-ı Kerim’den bir şey öğrenip unutanlar hakkında. Çok ağır cezaları var. Bu yüzden hafızlık yapmak isteyen insanlar kesin kararlı olmalı. Eğer biri hafızlığa başlamış ve bitirememiş ise muhakkak onu tamamlasın” dedi.
Yeni Şafak
Dersimiz yine
matematik!
Hayat
Dersimiz yine matematik!
“Ah, matematik!” dediğinizi duyar gibiyim. Ama durun bu eserleri okurken çok defa “aynı ben” diyeceksiniz ve bu sefer, bu kitaplarla neden daha önce tanışmadım diye “Ah!” çekeceksiniz. Ama hiçbir şey için hiçbir zaman geç diye bir şey yoktur kuralı gereğince çektiğiniz ahları unutup “İyi ki bu kitaplarla tanıştım” diyebilirsiniz.
Yeni Şafak
Bu eller matematik anlatıyor
Hayat
Bu eller matematik anlatıyor
Matematik öğretmeni Pelin Baykan, “Anlatan Eller” projesiyle çocukları hayata, gençleri de engelli KPSS’ye hazırlıyor. Türk İşaret Diliyle anlattığı matematik derslerini sosyal medyada paylaşan ve Almanya’dan Diyarbakır’a birçok öğrenciye ulaştığını belirten Baykan “Sağır bireylerin eğitimde yaşadığı fırsat eşitsizliği hem sosyal hayatını, hem iş hayatını hem de ebeveynlik sürecini etkiliyor” diyor.
Yeni Şafak
Matematik profesörü, dolandırıcıların kurbanı oldu
Gündem
Matematik profesörü, dolandırıcıların kurbanı oldu
Ankara'da üniversitede öğretim görevlisi, Matematikçiler Derneği Başkanı Prof. Dr. Ömer Akın, telefon dolandırıcılarının kurbanı oldu. Akın, telefonda kendisini polis-savcı olarak tanıtarak, kredi kartının farklı ülkelerde kullanıldığını, ülke olarak bunlara karşı operasyon yapacaklarını söyleyen dolandırıcılara, otomobilini satarak 99 bin lirasını kaptırdı. Profesör Akın, kredi çekmek için gittiği bankadaki görevlilerin 'dolandırıcılık' uyarısına ise "Ben profesörüm, beni kimse dolandıramaz" yanıtı verdiğini söyledi.
DHA
Bilim insanı: Ali Kuşçu
Ramazan
Bilim insanı: Ali Kuşçu

İslam dünyasına yön veren kişilerin tanıtımında bu seferki konuğumuz Ali Kuşçu. Bir astronom, matematikçi ve dil bilimci. Matematik ve astronomi bakımından Osmanlı Türklerinin oldukça parlak çağını yaşatan isim.

Diğer
Mezuniyet balosu parasıyla laboratuvar kuran öğrencilere jest
Hayat
Mezuniyet balosu parasıyla laboratuvar kuran öğrencilere jest
Kars'ta mezuniyet balosu için topladıkları paralarla bir ortaokula matematik laboratuvarı kuran üniversite öğrencilere bir iş insanı jest yaparak mezuniyet balosu düzenledi. Sezin Baran Korkmaz, Kars’ta bir otelde öğrenciler için balo düzenlerken, geceye de telekonferansla katıldı. Matematik laboratuvarı için teşekkür eden Korkmaz, her zaman yanlarında olacağını söyledi.
DHA
Arılar matematik öğrendi
Teknoloji
Arılar matematik öğrendi
Bilim insanları, arılara renkli şekiller üzerinden basit matematik işlemlerini öğretmeyi başardı. Araştırmalar arıların temel matematik kavramlarını anlayarak toplama ve çıkarma yapmayı bildiğini ortaya koydu. Bu araştırmanın en temel sonuçlarından biri, fiziksel olarak küçük beynin düşük zeka anlamına gelmediği yönünde.
Diğer

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.