MEB'den EKPSS'ye hazırlananlara destek: Mobil uygulama
Gündem
MEB'den EKPSS'ye hazırlananlara destek: Mobil uygulama
Uygulamada ders anlatımları, soru çözümü videoları gibi EKPSS hazırlık sürecini kolaylaştırmayı hedefleyen pek çok içerik bulunuyor. EKPSS adayları, çözmekte zorlandığı soruları uygulama üzerinden Milli Eğitim Bakanlığı uzmanlarına göndererek cevaplara ulaşabilecek. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Mobil uygulamayı, öğrencilerimizin kolay kullanarak sınava hazırlanabilmesi ve böylece istihdamlarının artırılmasına destek olmak için tasarladık" dedi.
AA
MEB'den sözleşmeli öğretmenler hakkında flaş açıklama
Gündem
MEB'den sözleşmeli öğretmenler hakkında flaş açıklama
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 18 Mart'ta atanan sözleşmeli öğretmenlerin kararnamelerinin 22 Haziran'da atandıkları illere gönderileceğini bildirdi.
AA
İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı tarihi değişti
Gündem
İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı tarihi değişti
MEB, "6 Haziran'da yapılacağı ilan edilen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı'nın 5 Eylül'de gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır" dedi.
AA
Sorumlu dersler sınava engel değil: Milli Eğitim Bakanlığı merak edilen soruları cevapladı
Gündem
Sorumlu dersler sınava engel değil: Milli Eğitim Bakanlığı merak edilen soruları cevapladı
MEB, liselerde sınıf geçmeyle ilgili sıkça sorulan soruları cevapladı. Lise son sınıf öğrencilerinin birinci dönemde aldıkları notlar geçerli olacak ve yıl sonu başarı puanı buna göre hesaplanacak. Tüm 12. sınıf öğrencileri sorumlu dersleri olsa da üniversite sınavına girebilecek.
Yeni Şafak
MEB açıkladı: Uzaktan eğitim süreci 19 Haziran Cuma gününe kadar devam edecek
Gündem
MEB açıkladı: Uzaktan eğitim süreci 19 Haziran Cuma gününe kadar devam edecek
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), uzaktan eğitim sürecinin, 2019-2020 eğitim öğretim yılının son günü olan 19 Haziran Cuma gününe kadar devam edeceğini bildirdi.
AA
Liselerde sınıf geçmeye ilişkin yeni açıklama: Diploma notu ilk döneme göre hesaplanarak tüm 12. sınıf öğrencileri üniversite sınavlarına girebilecek
Gündem
Liselerde sınıf geçmeye ilişkin yeni açıklama: Diploma notu ilk döneme göre hesaplanarak tüm 12. sınıf öğrencileri üniversite sınavlarına girebilecek
Tüm 12. sınıf öğrencileri sorumlu dersi olup olmamasına bakılmaksızın üniversite sınavlarına girebilecek. Lise son sınıf öğrencilerinin de birinci dönemde aldıkları notlar geçerli olacak ve yıl sonu başarı puanı buna göre hesaplanacak. Son sınıf öğrencileri, başarı sağlayamadıkları derslerden sorumluluk sınavlarında başarılı olmaları halinde mezuniyet puanları hesaplanarak mezun edilecek. Sorumluluk sınavları, birinci dönemin ilk haftası, ikinci dönemin ilk haftası ile son iki haftası içinde yapılacak.
AA
Meslek liselerinden yeni başarı: Ultraviyole ışınlarıyla dezenfeksiyon yapan robot geliştirdiler
Teknoloji
Meslek liselerinden yeni başarı: Ultraviyole ışınlarıyla dezenfeksiyon yapan robot geliştirdiler
Yeni tip koronavirüsle mücadelede kapsamında geliştirilen robotla yoğun bakım odaları, servis odaları, asansör kabinleri, koridorlar gibi hastane ortamları dahil birçok kapalı alan, ultraviyole ışınlarıyla kendi kendine dezenfekte edilebilecek. Robot, yüzeyin şekli ve konumu ne olursa olsun 360 derece dönebilen mikrop öldürücü ultraviyole radyasyon tüpleri sayesinde dezenfeksiyon işlemini yapabiliyor. Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Orhan Yılmaz, "Robot kendi kendine dezenfeksiyonu yapacak. Böylece insan sağlığını koruyacak ve hiçbir riski de bulunmayacak. Tüm yüzeylerde kullanılabilecek. Sağlık Bakanlığı onayına sunduk, patent için de başvurumuzu yaptık" dedi.
AA
YKS ve LGS’de gençlerin işini kolaylaştırın lütfen
YKS ve LGS’de gençlerin işini kolaylaştırın lütfen

Olağanüstü zamanlar yaşıyoruz. Hayatımızdaki her şey pandemiden etkileniyor. Hiçbir planımız veya rutinimizi yürütemiyoruz. Her gün yeni kararlar almak zorunda kalıyoruz. İşte bu alanlardan birisi de Türkiye’nin LGS dediğimiz lise giriş sınavı ve YKS dediğimiz üniversite giriş sınavları. Bu sınavlardan ikisi de bu süreçten çok etkilendi. Gençler sınavın yarattığı kaygı bir yana pandeminin yarattığı olumsuz psikoloji ve bunlara ek sınav takvimlerinin değişmesiyle de bu durumda çok olumsuz etkilendiler. Hepsinin psikolojisi gerçekten kötü durumda ve aileler onları motive etmekte çok zorlanıyorlar. Bu dönemde her alanda olduğu gibi bu alanda da umarım az olur ama olumsuz etkilenenler olacaktır.

Ben bu olumsuzlukları azaltmak amacıyla hem LGS’yi yapan MEB’e hem de YKS için ÖSYM ve YÖK’e bazı kolaylaştırıcı önerilerde bulunmak istiyorum. Önce LGS diyelim; 1,8 milyon genç sınavla öğrenci alan okulları istemiyor. Gelin önce adrese dayalı yerleştirme yapın, özel okul kayıtlarını aldırın, yabancı okul kayıtlarını açın. Buralara kaydolan öğrencilerin %80’i LGS’ye girmeyecektir. Bu durumda sınava giren 1,8 milyon değil en fazla 500 bin kişi olacaktır. İkincisi öğrencilere 9.sınıfın sonunda yatay geçiş şansı vererek bu yıl sınavla öğrenci alan okullar için sınava katılımı azaltın. Hatta daha ileri gidip öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği taş çatlasa 200 okul için bu yıl yerleştirme yapmayarak öğrencileri ortak müfredat olan 9.sınıfın sonunda bu okullara geçirerek bu LGS’ye katılımı azaltarak hem çocukların bu dönemi daha rahat geçirmesini hem de sınavda oluşacak olumsuzlukları azaltabilirsiniz.

YKS’ye gelince; oradan YÖK bir iki adım atarak öğrencilere sınav konusunda yardımcı olmaya çalıştı. Ama asıl sorun sınavdan daha çok sonrasındaki tercih dönemi olacaktır. Bu konuda bu yıla özgü yapılabilecek birçok adım var. Bunlar; öncelikle Tıp ve Hukuk başta olmak üzere konulan başarı sırası barajı bu yıl kesinlikle ya iyileştirilmeli ya da bu yıla özgü uygulanmamalıdır. Böylece adaylar ciddi oranda rahatlayacaklardır. İkincisi adım; öğrencilerin üniversite tercih dönemi pandemi dolayısıyla en az 3 hafta olmalıdır. Gençler rahat bilgi alabilmeli, iletişim kurabilmelidir. Üniversiteler ekim ayında açılıp öğrencilerin ağustos ayı boyunca tercih ve tanıtım çalışmalarına katılımı sağlanmalıdır. Bu durum hem üniversiteler hem de öğrencilerde rahatlama yaratacaktır. Üçüncü önerim; 12.sınıfın tamamının OBP’den çıkarılmasıdır. Öğrencilerin 2.dönem not alamaması ve ilk dönem genelde derslere yeterince yüklenememeleri sebebiyle notları onları yansıtmıyor. Bu sebeple bu yıl OBP hesaplanırken 12.sınıf tamamen değerlendirme dışı bırakılmalı diye düşünüyorum. Bu yıl yerleştirme yapılırken özel yetenek bölümlerinin öncesinde koşullu öğrenci kabul etmesi sağlanarak sınav puanı gerekliliğini sonradan şart kabul ederek temmuz ve ağustosta özel yetenek sınavları yapılabilmelidir.

Bunların yazmamın tek sebebi her zaman olduğu gibi gençlerin işini kolaylaştırmak onlara yardımcı olmaktır. Birilerinin sınav tarihi üzerinden gençleri yormasını ve onlar üzerinden gündem yaratmasını hiç doğru bulmuyorum. Onlara yardımcı olmanın yolu onların işini kolaylaştırmak diye düşünüyorum. Eminim hem MEB hem de YÖK yazdıklarımı öğrenci sesi olarak görüp onlara bu konularda el uzatmaktan keyif alacaktır.

Ama sonuç olarak şunu da söyleyeyim bu sistem doğru mu derseniz; ben bu yaşlarda bu sınavların ve yerleştirme sisteminin eğitime vurulmuş en büyük darbe olduğunu düşünüyorum. Bu sebeple Türkiye sınavla ve onun sonuçları ile eğitimde verim sağlayacağı inancından vazgeçmelidir.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.