Türk araştırmacılarından kronik solunum problemi olanlara müjdeli haber
Teknoloji
Türk araştırmacılarından kronik solunum problemi olanlara müjdeli haber
ODTÜ Teknokentteki araştırmacıların geliştirdiği mobil teknoloji, koronavirüsü atlatan hastaların ya da astım, KOAH, kistik fibrozis gibi kronik solunum hastalıkları olan kişilerin akciğer solunum fonksiyon testlerini evde yapmalarına imkan sağlıyor. Türk araştırmacıların üzerinde çalıştığı bu sistem dünyadaki birçok solunum problemi olan hastanın hayatını kolaylaştıracak. Projeye Avustralya, Almanya, İngiltere, İspanya gibi ülkelerden yoğun talep geldi.
AA
Turkcell'in BiP Acil Yardım Butonu artık bluetooth ile de kullanılabilecek
Teknoloji
Turkcell'in BiP Acil Yardım Butonu artık bluetooth ile de kullanılabilecek
Turkcell BiP'in Acil Durum Butonu'nda yer alan "Yardım İste" özelliği, artık ihtiyaç halinde bluetooth teknolojisi üzerinden de çalışarak acil durumlarda hayat kurtaracak.
AA
Zoom'a alternatif Türkiye'den: Ahtapot
Teknoloji
Zoom'a alternatif Türkiye'den: Ahtapot
Antalya'da bir yazılım şirketi, Türk mühendislerince yerli imkanlarla geliştirilen video konferans uygulamasını kullanıcıların hizmetine sundu. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde iş hayatı kadar günlük yaşamın da bir parçası haline gelen çevrim içi toplantılar ve etkinlikler, yerli yazılımlarla hazırlanan video konferans uygulamaları ile güvenli iletişimi gündeme getirdi.
AA
Kahvehanedeki okey yasağına pratik çözüm: Cep telefonlarıyla oynadılar
Gündem
Kahvehanedeki okey yasağına pratik çözüm: Cep telefonlarıyla oynadılar
Adana'da okey, tavla, iskambil oynanmaması kaydıyla açılan kahvehaneye gelen vatandaşlar, cep telefonlarındaki uygulamayla mobil okey oynadı. Kahvehanede karton bardaklarda çay ve kahvelerini içen vatandaşlar, birbirleriyle şakalaşırken en çok taş çalamamaktan şikayet etti.
DHA
Ateş ölçme kuyruklarına Termal Kalkan çözümü
Teknoloji
Ateş ölçme kuyruklarına Termal Kalkan çözümü
Siemens, vücut ısısını 5 metre uzaklıktan anlık olarak ölçebilen ve maske varlığını tespit edebilen ‘Termal Kalkan’ sistemiyle uzun kuyruklara çözüm üretti. Sistem sayesinde, ateş ölçümü yapan personelin riski ortadan kaldırıldığı gibi uzun kuyrukların oluşması da engellenerek toplum sağlığı korunuyor.
IHA
Koronavirüsü teşhis eden yerli yapay zeka sistemi geliştirildi
Teknoloji
Koronavirüsü teşhis eden yerli yapay zeka sistemi geliştirildi
Elazığ ve Malatya iki araştırmacı akademisyen, koronavirüs teşhisini kolaylaştırmak için yürüttüğü çalışma kapsamında “COVIDiagnosis-Net” isimli bir yapay zeka sistemi geliştirdi.
IHA
Siyaset ve samimiyet
Siyaset ve samimiyet

Numan Kurtulmuş’un Türkiye’yi Yarınlara Taşımak – Medeniyetimizin İzinde adlı kitabı geçtiğimiz günlerde İz Yayınları arasından çıktı.

Bu kitabı öncelikle, 1998 yılında Fazilet Partisi İstanbul İl Başkanı olarak aktif siyasete başladığı yani kamu huzuruna çıktığı günden bu yana, muhatap olduğu yoğun siyasi ilgiyle; AK Parti’de ve hükümetlerinde üstlendiği hareketli görevlerle bilim adamı kimliği neredeyse unutulmuş olan Kurtulmuş’un tefekkür ve teklif dünyasına bir giriş olarak niteleyebiliriz.

“Tefekkür” dedim, çünkü alim bir ebeveyne sahip olan Kurtulmuş, ayrıca ’80 kuşağına mensup bir İmam Hatipli olarak, milletine ve ümmetine faydalı olacak şeyleri düşünme ve eyleme sorumluluğuyla yetişmiştir.

“Teklif” dedim, çünkü onun bu yetişme tarzı, iki cihan savaşıyla katmerlenen Batılılaşma vurgununda özünden uzaklaşmakla kalmayıp, modern ideolojilerin vadettiği çözümlerin bolluğunda bocalayan Türkiye’ye açık bir ufku ve güvenli bir istikrarı telif etmeyi kendiliğinden zorunlu kılmıştır.

Akademi mesleğine iktisatla başlayıp, ilgili dereceleri de onunla ikmal eden Kurtulmuş, bu sayede kendi zihin ve sorumluluk dünyasını zikrettiğimiz iki cihetten bilimsel bir zemine kavuşturduktan sonra, aktif siyasete atılmıştır.

Kitabının sunuşunda “Siyaset, aslında bir düşünceler mimarisidir. Düşünce ve irade ufkumuza doğru yol alırken, insanlık tarihi ile kıyaslanmayacak kadar kısa olan hayatımız içinde yakıcı bir imtihan alanıdır” deyişinden hareketle onun şimdi konuşma metinleri halinde önümüzde duran tefekkür ve teklif dünyasına baktığımızda, öncelikle, yukarıda zikrettiğim niyet ve istikamette çocukluk devrinde kökleşen derin bir samimiyeti keşfederiz ki, kendisi de sunuşundaki şu cümleleriyle bu kanaatimizi pekiştirmektedir:

“Siyasette hem parti, hem de devlet yönetiminde çok farklı düzeylerdeki görevlerim sırasında her zaman gerçek hayatın ve toplumun içinde olmaya özen gösterdim. Gençlerle, sivil toplumla, üniversitelerle irtibatım hiç kesilmeden sürüyor. Samimi, sıcak ev sohbetlerinden uluslararası konferanslara, yüzbinlerce insanın katıldığı mitinglerden, kahve toplantılarına kadar sayısız yerde konuşmalar yaptım. Çok farklı düzeyde insanla, farklı ortamlarda hasbihal etme fırsatı buldum. Kuşkusuz bu konuşmaların bir bölümü güncel siyasal ve toplumsal konularla ilgili idi. Bazıları ise siyasal fikrimizin çerçevesini çizmeye çabalayan kalıcı konuşmalardır. Bunlardan özenle seçtiğim bu kitaptaki konuşmalarıma ise, ayrıca değer atfediyorum. Zira, masa başında önceden belirlenmiş metinler ışığında değil, dirençli bir iradeyle ve kalp atışlarının samimiyeti arasında kayda geçtiler.

Tolstoy’a göre yaşlı, Maalouf’a göre paramparça, İzetbegoviç’e göre fani, Sezai Karakoç’a göre hüsran dolu dünya, kuşkusuz hepimiz için bir sınav yeridir. Biz; varlığında alem saklı olan insana saygı duyan bir irfan geleneğinden geliyoruz. İnsan onuru, adalet ve erdem bizim siyasetimizin ana gayelerindendir.”

Nitelikli bir tefekkür ve teklif, telkini içermez. Çünkü tefekkür, aynı zamanda bir arayıştır ve doğru arayış koşullanmış akılla mümkün olmaz. Bu arayıştan beslenen teklif ise, daima daha iyisine yönelme çabasına açık durur.

Kurtulmuş’un kitabında dile getirdiği hususlara bu zaviyeden baktığımızda, onun nazariyattan çok pratiği esas aldığını ve siyasi çözüm arayışlarında, İlahi bilgi esasında, büyüklerimizin akli tecrübelerine yaslandığını görürüz.

Nitekim, medeniyetimizin izinde terkibini kitabına alt başlık olarak seçmesi ve tarih sırasına göre 5. olan konuşmasını, Büyüsü Bozulan Dünyada Yeni Düzen Arayışları başlığı altında ilk metin olarak sunması da bunun neticesi olsa gerektir.

Burada “büyüsü bozulan dünya” nitelemesinden kasıt, azgın kimi kavim ve devletlerin hırsları, doyumsuzlukları, zulme düşkünlükleri, hak ve adaletten nasipsizlikleri nedeniyle dünya hayatının ahengini bozmuş olmalarıdır.

Türkiye de, gerek kendi kusurlu iç sistemiyle, gerekse olumsuz dış etkilerle bu bozulmanın yörüngesindedir. Bu durumda bozulmaya karşı çözümlerin, içeriden dışarıya, Türk milletinden İslam ümmetine ve dünya halklarına doğru genişletilerek teklif edilmesi elzemdir.

Bu bozulmanın, şu koronavirüs günlerinde, sağlık sistemleri bir bir iflas eden sözüm ona çok modern, çok güçlü devletlere yardım elini uzatan bir Türkiye gerçeğinde daha iyi kavranabileceğini düşündüğümüzde, Kurtulmuş’un medeniyetimizin izine ve Türkiye’yi yarınlara taşımaya dair vurguları kendiliğinden çok değerli hale gelecektir.

Bize düşense, okumaktır.

Salgını önleyecek inovasyonu olan gençlere destek
Teknoloji
Salgını önleyecek inovasyonu olan gençlere destek
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen İnovaTİM İnovasyon Yarışması, Türkiye’nin Makinecileri ana sponsorluğunda İnovasyon > Pandemi (İnovasyon Büyüktür Pandemi) temasıyla başlıyor.
DHA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.