Afganistan için insani yardım: Mevlana Paktı
Düşünce Günlüğü
Afganistan için insani yardım: Mevlana Paktı
Afganistan, insanlığın en önemli değerlerinden Hz. Mevlana’nın doğduğu yerdir. Tıpkı son iki asırda Batı(lı)ların yaptığı gibi, insanlık o zamanlar da Moğollar tarafından kan ve gözyaşına gark edilmişti. Hz. Mevlana, şehirlerin anası Belh’ten huzurun merkezi Konya’ya, huzur ve barışı serpe serpe gelmişti. Yaşayan Mevlana olan Mesnevi, bugün insanlığı kurtaracak mükemmel bir kitaptır.
Yeni Şafak
Taze sıkılmış insan canı
Gökhan Özcan
Taze sıkılmış insan canı
“Sanki her şey gözümün önünde tarumar oluyor, bense yerimden bile kıpırdayamıyorum” dedi canı sıkkın, hali o sıkıntıdan bıkkın olan. “Belki durduğun yeri değil, baktığın yeri değiştirmelisin” dedi canının sıkıntısıyla can ciğer olan.Kıyıda durduğu halde gözleriyle sele kapılmış canlar gibiyiz. Malum ki sel, hakikatiyle bağı zayıf olan her şeyi çer çöp kılar, önüne katar götürür. Bu manzaraya dalıp ayağını toprağa bastığını unutursan, senin hissiyatın da o çer çöple birlikte sürüklenir gider. Bel...
Kürtçe Mesnevi yayımlandı
Hayat
Kürtçe Mesnevi yayımlandı
Konya Büyükşehir Belediyesi, Hazreti Mevlana'nın dünyaca tanınan eseri Mesnevi'yi ilk kez Kürtçeye çevirerek yayımladı.
AA
Hadis müderrisi mesnevîhân kardeşim Ali Osman
Hayrettin Karaman
Hadis müderrisi mesnevîhân kardeşim Ali Osman
29.11.2020 Pazar günü saat 07.40’ta ilim ve irfan semamızdan bir yıldız kaydı: Ali Osman Koçkuzu.Biz ondan bu fani dünyada mahrum kaldık, lakin ebedî âlemde, ömrünü sünnetine hizmete adadığı Sevgili Efendimiz’in (s.a.) meclisinde kavuşmak ümidimiz ve niyazımızdır.Yıl 1952. Konya İmam-Hatip okuluna girmek istiyorum, yaş problemi var, Ankara’dan bir yazı bekliyorum, bir kenara atarlar korkusuyla postayı alan kâtibe yardım teklifinde bulunuyorum. Önüme yığınla sarı zarf bir de kütük-defter koyuyor,...
Londra'da "Mevlevi Sema Gösterisi" sunuldu
Hayat
Londra'da "Mevlevi Sema Gösterisi" sunuldu
İngiltere'nin başkenti Londra'da, Mevlana'nın 741. vuslat yıl dönümü etkinlikleri kapsamında "Mevlevi Sema Gösterisi" sunuldu. Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Bilgiç: “Biz, Anadolu'nun, Mevlana'nın hoşgörüsünü somut olarak ortaya koymak istedik" ifadelerinde bulundu.
AA
Bugünden Mevlânâ’ya bakmak
Hayat
Bugünden Mevlânâ’ya bakmak
Mahmud Erol Kılıç’ın Mevlânâ Üzerine Konuşmalar kitabı, tasavvufun mahiyetine değinerek bugün nasıl anlaşıldığına, Mevlevilik ve Mevlânâ hazretlerinin bugünün dünyasında ne ifade ettiğine odaklanıyor.
Yeni Şafak
Mevlana'nın 'Mesnevi'si 50 dilde hoşgörüye çağıracak
Hayat
Mevlana'nın 'Mesnevi'si 50 dilde hoşgörüye çağıracak
Büyük Türk-İslam düşünürü ve mutasavvıf Hazreti Mevlana'nın ünlü eseri Mesnevi, Farsça orijinalinin yanında başta Türkçe, İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Arapça olmak üzere 26 dilde yayımlandı. Şimdi ise, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen çalışmalarla Mesnevi'nin toplam 50 dile çevrilerek, Mevlana'nın öğretilerinin dünyada daha fazla insana ulaşması hedefleniyor.
AA
Okan Bayülgen Mesnevi'yi seslendirdi
Hayat
Okan Bayülgen Mesnevi'yi seslendirdi
Hz. Mevlana'nın 741. vuslat yıl dönümü etkinlikleri kapsamında sahneye çıkan televizyoncu ve oyuncu Okan Bayülgen, semazenler ve Alaturca Records'un müzikleri eşliğinde Mesnevi'yi okudu.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.