Mevlana bölgesinde
tarihi dönüşüm
Gündem
Mevlana bölgesinde tarihi dönüşüm
Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Mevlana Çarşısı ve Altın Çarşı’da Türkiye’ye örnek olacak tarihi dönüşümün tüm hızıyla sürdüğünü ifade etti. Başkan Altay, proje tamamlandığında bölgede ticaretin, turizmin ve sosyal hayatın canlanacağını ifade etti.
Yeni Şafak
MEVKA ile proje destek protokolü
Gündem
MEVKA ile proje destek protokolü
Sıfır Atık Projesi kapsamında çalışmalarını sürdüren Selçuklu Belediyesi, akıllı atık toplama sistemi için Mevlana Kalkınma Ajansı ile proje destek sözleşmesi imzaladı. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı geliştirilecek sistemin yüzde 58’inin MEVKA tarafından karşılanacağını söyledi.
Yeni Şafak
İHL’ler bu ülkeye 100 sene daha kazandırabilecek mi?
İHL’ler bu ülkeye 100 sene daha kazandırabilecek mi?
Eğri oturup doğru konuşalım: İHL’ler, bu ülkede “din adamı” yetiştirmek için açılmamıştır. Vatandaş, bu ülkenin doktorlarının, mühendislerinin, valilerinin, kısacası yönetici elitlerinin dininden, kültüründen, tarihinden, ahlâkî değerlerinden habersiz olmasını istemediği, bundan endişe ettiği için İHL’leri kendi imkânlarıyla ve gayretleriyle açmıştır.Şimdi burada “İHL’lerin dışındaki liseler “dinsiz” insanlar mı yetiştiriyor?” gibi abuk sabuk sorular sormanın âlemi yok.Soru şu burada: Düz lisele...
Çocukların halis edebiyata ihtiyacı var
Hayat
Çocukların halis edebiyata ihtiyacı var
Yazar Abdullah Harmancı’ya çocuk edebiyatı ile ilgili sorularımızı yönelttik. Harmancı, “Yayın dünyamızda çocuklar için üretilen metinlerin çok az bir kısmının çocuk edebiyatı kapsamına giriyor olması beni harekete geçirdi. Çocukların da halis edebiyata ihtiyacı var.” diyor.
Yeni Şafak
Büyük katılaşma
Büyük katılaşma
Hiç kimsenin kendisini anlamadığını düşünen insanlar hiç kimseyi anlamak için bir çaba göstermiyor. Hiç kimsenin kendisine iyi davranmadığına inanan insanlar hiç kimseye iyi davranmıyor. Hayattan, elde edilmesi imkansız büyüklükte ve çoklukta şeyler bekliyor, olmayınca bunun acısını başkalarından çıkarmaya çalışıyoruz. Birbirimizi çekmiyor, birbirimize tutunmaya çalışmıyor, yapayalnız kalmak pahasına birbirimizi kendimizden uzağa itiyoruz. Birbirimize karşı kıyıcıyız, hiç olmadığımız kadar yıkıc...
TRT dizisi 'Hz. Mevlana'nın çekimleri başladı: Mevlana dizisinin oyuncuları kimler?
Hayat
TRT dizisi 'Hz. Mevlana'nın çekimleri başladı: Mevlana dizisinin oyuncuları kimler?
Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin hayatını anlatan "Hz. Mevlana" dizisinin iki yıl süren hazırlık aşamasından sonra çekimlerine başlandı. Yönetmenliğini Can Ulkay'ın, görüntü yönetmenliğini İtalyan Cesare Danese'nin yaptığı dizinin çekimleri, TRT Uluslararası Konya Film Platoları'nda gerçekleştiriliyor. Dizide, Mevlana Celaleddin-i Rumi'yi Bülent İnal canlandıracak.
AA
ABD'li Katolik papaz Müslüman oldu: Mevlana'nın yolu Muhammed yolu
Hayat
ABD'li Katolik papaz Müslüman oldu: Mevlana'nın yolu Muhammed yolu
ABD'li Katolik papaz Prof. Dr. Craig Victor Fenter, Mevlana Celaleddin-i Rumi'den ve öğretilerinden etkilenip İslamiyet'i seçerek "İsmail" adını aldı. İzlediği Şeb-i Arus törenlerinden sonra Müslüman olan Prof. Dr. Fenter, "Mevlana Müzesi'ndeki Niyaz Penceresi önünde, Rumi'nin sandukasına doğru dua etmeye başladım. Sonra bir şey oldu. Ne olduğunu bilmiyorum ama şaşkına dönmüştüm aniden. Kalbim yırtılıp açılmış gibi hissediyordum ve ağlıyordum. Birçok kez duayı okudum. Celaleddin Rumi'nin beni çağırdığına inanıyorum. Gerçekten saatlerce ağladım" dedi.
AA
İbnü’l-Arabî’den seçilmiş sözler
İbnü’l-Arabî’den seçilmiş sözler
İbnü’l Arabî tefekkürünün genel bir karşılığı olarak kullanılan Vahdet-i vücûd teriminin –benzer terimleri zikretmesine rağmen–, onun lûgatında müstakil olarak yer almadığını ve dolayısıyla mezkur terkibin, onun tilmizleri, müntesipleri tarafından Hazretin düşüncelerinden hareketle sistemleştirdikleri yeni nazariyata ad olarak verildiğini, daha önce bu sütundaki birkaç yazımda ifade etmiştim. Osmanlı’nın kuruluş felsefesinin kendilerine nispet edilmesi nedeniyle kurucu babalar olarak anılan İbnü...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.