İslamofobi'ye karşı sanat
Hayat
İslamofobi'ye karşı sanat
Bosna Milli Marşı’nın şairi Cemalettin Latiç, Avrupa’da İslamofobya ile mücadele etmek için Endülüs’ü anlatan bir opera hazırlıyor. Endülüs’te Hilal’in Son Gecesi adlı opera Buseyna adında bir kadın şairin hayatını konu alıyor.
Yeni Şafak
Destanımızı
kadınlar yazdı
Hayat
Destanımızı kadınlar yazdı
İlknur Bektaş, ‘Millî Mücadele’nin Cesur ve Kayıp Kadınları’nda bacıyân-ı Rumların torunlarını anlatıyor. Kitapta, Kastamonu’dan Kosova’ya, Aydın’dan Van’a tam 37 kadın kahramanın hayatı, görsellerle zenginleşerek okuyucu ile buluşuyor.
Yeni Şafak
"Milli Mücadele" 820 bin liraya satıldı
Hayat
"Milli Mücadele" 820 bin liraya satıldı
Türk resminin başyapıtlarının yer aldığı müzayedede ressam Sami Yetik'in "Milli Mücadele" konulu tablosu 820 bin liraya satıldı.
AA
Dedesinin silahları için müze kurdu
Hayat
Dedesinin silahları için müze kurdu
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde, Kurtuluş Savaşı'nda Yunan askerleriyle çarpışan Halil Çavuş Efe'nin torunu Halil Tutam, ondan kalan silahları, evinin bahçesinde kurduğu ahşap müzede muhafaza ediyor.
AA
Milli İHA’ya giden yol
Gündem
Milli İHA’ya giden yol
Terörle mücadelede aktif olarak kullanılan ve başarılarıyla göz dolduran İHA'lar Türkiye için yakın bir zaman öncesine kadar büyük bir sorundu. Güvenlik, maliyet ve kullanılabilirlik konusunda geçmiş dönemlerde pek çok kez ‘arıza’ çıkaran Heron krizleri, ‘milli ve yerli savunma’ hedefiyle ortaya çıkarılan ‘Bayraktar’ ile tarihe karıştı.
Yeni Şafak
HDP şiddet  ve terör çetesi
Gündem
HDP şiddet ve terör çetesi
7 Haziran mitinglerine Milli Mücadele’nin temellerinin atıldığı Erzurum ve Sivas’tan başlayan Başbakan Davutoğlu, terör sözcülüğünü yapan HDP’ye sert eleştirilerde bulundu: HDP şiddet ve terör çetesi. Bir taraftan Ağrı’da teröristleri indirecekler diğer taraftan özgürlük diyecekler.
Yeni Şafak
'Mim' oyununun galası yapıldı
Hayat
'Mim' oyununun galası yapıldı
Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatını ve mücadelesini anlatan 'Milli İstikamet Mücadelesi' (Mim) adlı tiyatro oyununun galası yapıldı.
AA
Tarık Buğra yüz yaşında
Hayat
Tarık Buğra yüz yaşında
Kuşkusuz Tarık Buğra, Türk romancılığının sahici isimlerinden biridir. 1963’te yayımladığı Küçük Ağa, Millî Mücadele’yi anlatan romanlar arasında da istisnaî bir yer tutar. Bireyi gözden kaçırmayan sanat anlayışı, topyekûn bir mücadelenin anlatıldığı bu romanda da esastır.
Yeni Şafak

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.