Güçlü toplumlara zayıf devlet
Güçlü toplumlara zayıf devlet
Dünyadaki siyasi haritanın çizimini İkinci dünya savaşının bitiminden başlatmış yazar ve kitaba şu cümlelerle başlıyor; 1947’den 1965’e kadar dünya, siyasi haritasında büyük bir değişime, aslında bir devrime tanıklık etti. Bu yıllarda, Asya ve Afrika’daki imparatorluğun çözülmesi çok değişik kılıflarda gerçekleşti.Örneğin diyor yazar Mısır, Ürdün ve Irak’ta yönetim birkaç on yıl içerisinde İngiltere’den yerel liderlere neredeyse hissedilemez bir şekilde devredildi.Bu ifadelerin Türkçesi şöyle; B...
İstihbarat Fransa’dan katliam Mısır’dan
Dünya
İstihbarat Fransa’dan katliam Mısır’dan
Sisi darbesi sonrası yargısız infazlar ve insan hakları ihlalleri ile tepki toplayan Mısır’ın Fransa’dan aldığı istihbarat ile sivilleri katlettiği ortaya çıktı.
Yeni Şafak
İngiliz ordusunda özel yapılanma: Dört bölgede
görev yapacak
Dünya
İngiliz ordusunda özel yapılanma: Dört bölgede görev yapacak
İngiliz ordusunun, dört ayrı bölgeye konuşlanacak, son teknolojik ekipmanlarla donatılmış yeni bir komando alayı oluşturduğu ortaya çıktı. Daily Mail gazetesinin haberine göre taburlardan birisi Doğu Avrupa’ya odaklanırken, birisi Ortadoğu’ya, diğer ikisi de Afrika’ya gönderilecek.
Yeni Şafak
BAE ile yeni sayfa açıldı: 10 milyar dolarlık 10 anlaşma imzalandı
Gündem
BAE ile yeni sayfa açıldı: 10 milyar dolarlık 10 anlaşma imzalandı
15 Temmuz, Katar’a abluka ve Mısır’daki darbe nedeniyle gerilim yaşayan Türkiye ile BAE dün “normalleşme” konusunda adımlar attı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Abu Dabi Veliaht Prensi Zayed Al Nahyan’ın başkanlık ettiği heyetler iki ülke arasında 10 anlaşmaya imza attı. Anlaşmalar ticaret, enerji, çevre ve doğrudan yatırımları kapsıyor. Abu Dabi Kalkınma Holdingi Yönetim Kurulu Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi, “BAE, Türkiye’ye yatırım yapmak üzere, 10 milyar dolarlık bir fon ayırmıştır” dedi.
Yeni Şafak
Mısır’da dev kum fırtınası şehri yuttu
Dünya
Mısır’da dev kum fırtınası şehri yuttu
Mısır'ın başkenti Kahire'yi kum fırtınası vurdu. Bölgede birçok noktada elektrik kesintisi yaşandı. Görüş mesafesinin düştüğü bölgede trafik durdu. Meteoroloji, önümüzdeki günlerde bölgedeki sert hava koşullarının devam etmesinin beklendiğini belirterek, vatandaşları evlerinde kalmaları konusunda uyardı.
IHA
Kayıp Mısır güneş tapınağı ortaya çıktı
Dünya
Kayıp Mısır güneş tapınağı ortaya çıktı
Mısır'da çalışma yapan arkeologlar son 50 yılın en büyük arkeolojik keşfini gerçekleştirdiklerini duyurdu. Yapılan kazılar sonucunda arkeolog ekibi, Mısır firavunları tarafından inşa ettirilen kayıp dört güneş tanrısından birini ortaya çıkardıklarını söyledi.
Diğer
Mısır'da akrep istilası: Ölü ve yaralılar var
Dünya
Mısır'da akrep istilası: Ölü ve yaralılar var
Mısır'da yaşanan şiddetli fırtınalar sonrasında akrepler caddeleri ve evleri bastı. Akrep sokması nedeniyle 3 kişi hayatını kaybederken, en az 450 kişi de zehirlendi.
IHA
Bir kıraathane hikayesi
Bir kıraathane hikayesi
Tarih 1555. “Halep’ten gelen Hakim adında bir ‘herif’ ile Şam’dan gelen Şems isminde bir ‘zarif’ Tahtakale’de birer büyük dükkan kiralayıp o sene kahvefüruşluğa başlamıştı.” Peçevî öyle diyor. Keyfine düşkün yâranı safa burada cem olup kimi satranç oynarmış kimi kitap okurmuş. Nevgüfte gazeller duvarlarını çınlatırmış.

Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.