'Açık oturum’un kaideleri
'Açık oturum’un kaideleri

Birçok kanalda açık oturumlar tertipleniyor. üzerinde münakaşa ve müzakere açılan konularda mâlûmat sahibi olup olmadığı belli olmayan birtakım kişiler, bu oturumlara konuşmacı olarak dâvet ediliyor. bunların içinde ele alınan konularda bilgisi bulunmayan kimselerin bulunması yetmiyormuş gibi bir de münakaşa ve müzakere âdâbına ve usullerine vakıf olmayanların mevcudiyeti, bu toplantıların kültür, sanat ve metodoloji bakımından ehil olmayanların işe karıştığını göstermektedir.. televizyon kanallarının açık oturum yaparken göz önünde bulundurması gereken hususları madde madde belirtmekte ve hatırlatmakta bir ihtiyaç ve isabet bulunduğuna şüphe yoktur..

1. ele alınan konular, o günlerin gündemine uygun olmalıdır.. günün problemlerini çözmeye yaramalıdır..

2. iştirakçi 5-6 kişi ve toplantıyı idare edecek moderatör titizlikle mutlak surette uzman ve muktedir kişilerden seçilmelidir..

3. moderatör toplantıyı idare ederken konuşmacılara sıra ile söz hakkı vermelidir.. konuşmacılardan birisi açıklama yaparken, yani konuşurken başka bir konuşmacının lâfa karışmasına engel olmamalıdır.. konuşan sözünü bitirdikten sonra ancak diğer bir konuşmacıya söz hakkı, tasdik etme veya tenkit etme hakkı vermelidir..

4. söz söyleyenlerin karşılıklı saygı ve edep dairesinde hareket etmesi sağlanmalıdır..

5. söz söyleyenler, bağırmamalı, birbirlerine nezaketle muâmele etmelidir..

6. moderatör, bir konuşmacının beyan ettiği bir fikre cevap vermek veya tasvip etmek, yahut reddetmek isteyenlere ayrı ayrı konuşma hakkı vermelidir.. seyretmeye yeni gelmiş seyirci ve dinleyiciler için, konuşmacılar sözle ve yazı ile ikide bir tanıtılmalıdır..

7. moderatör veya onun tayin edeceği bir konuşmacı; müzakere parçalarını ve özetlerini, üzerinde mutabık kalınan noktaları arada bir tekrarlamalıdır..

8. başka günlerde ele alınacak mevzuları daha önceden haber vermekte, duyurmakta; daha fazla kişinin faydalanmasını sağlamak bakımından fayda vardır..

açık oturum rezaletleri
açık oturum rezaletleri

televizyon kanallarındaki açık oturumlar; sağcılarla solcuların, birbirine muhalif partilerin usul ve edep dışı yarışması ve kapışması haline gelmiştir..

açık oturumların gayesi, ilim, sanat, felsefe, siyaset vadilerinden seçilmiş tek bir konuyu veya sıra ile birkaç konuyu o husustaki uzmanları konuşturmak suretiyle incelemek, tahlil etmek ve aydınlatmaktan ibarettir..

hem fakülte ve okullarda, konferans salonlarında, kültür merkezlerinde, hem de televizyon kanallarında yapılagelmektedir..

mükemmel bir açık oturumun usul ve erkânı hakkındaki şartları şöyle sıralayabiliriz:

1. açık oturumu idare eden şahsiyetin konunun yabancısı olmaması gerekir..

2. mevzuun açık seçik net bir şekilde tarif edilmiş bulunması gerekir..

3. moderatör denilen idarecinin konunun parçalarını sıra ile münakaşaya açması, disiplinli bir şekilde müzakereye getirmesi konuşmacılara sıra ile söz vermesi icap etmektedir..

4. konunun ana fikirlerinden birinin gündeme getirildiği zaman moderatör, bu ana fikri veya ana parçayı açık seçik vazetmeli, ifade etmeli, konuşmacıların dikkatine sunmalıdır..

5. konunun kendisi veya ana fikirlerinden birinin sunulmasından sonra sıra ile iştirakçilere söz verme işlemine başlamalıdır..

6. ilk sözü alan kişi fikirlerini beyan ettikten sonra, moderatör diğer konuşmacılara ilk sözü söyleyenin fikirleri hakkında ne düşündüklerini sormalı, herkesin, sıra ile evvela tasdik edenlerin sonra da tenkit edenlerin kanaatlerini serdetmelerini temin etmelidir..

7. ortaya atılan her kanaati tenkit edenleri sıra ile düzenli bir şekilde konuşturmalıdır.

8. bu esnada dikkat edilecek en önemli nokta, moderatörlerden izin almadan hiç kimse konuşmamalıdır.. moderatör, otoriter hareket etmeli, izinsiz konuşmaya kalkışanların sözünü kesip konuşmalarına fırsat vermemelidir..

televizyon kanallarındaki açık oturumlarda dinleyenleri rahatsız eden en çirkin nokta; iki kişinin moderatörden izin almadan karşılıklı konuşması hatta ikisinin de aynı anda konuşarak birbirlerinin ne dediğini dinlemek zahmetine katlanmamalarıdır.. medeni bir şekilde dinlemesini bilmeyen bir kişinin hangi önemli ve doğru bir fikri savunabileceği hususu hiç hatıra getirilmemektedir.. iki taraf, aynı anda konuşmaya devam ederek adeta birbirlerini cebri bir şekilde susturmaya ve bastırmaya çalışmaktadırlar..

vicdanlı, adaletli, kültürlü bir seyirci veya dinleyici böyle bir seviyesiz adeta kavga eder gibi sahnelenen bir münakaşadan hayırlı bir sonuç çıkabileceğini ve kendisinin bundan istifade edebileceğini asla düşünemeyecektir..

birbirlerinin konuşma hakkına saygı göstermeyenleri konuşmaya çağıran televizyon sahiplerinin, kanal idarecilerinin de bekledikleri itibar ve takdire ulaşamayacakları ortadadır..

televizyon kanalları medeni bir insan gibi konuşmasını, bunun usul ve erkânını bilmeyen kişileri davet ederek halka eziyet etmekten kaçınmayı akıl etmezlerse kanallarını kapatmaya mecbur kalacakları bir gün, muhakkak gelecektir..

Yıldırım, CHP adayı ve Küçükkaya'nın gizli görüşmesi hakkında konuştu
Gündem
Yıldırım, CHP adayı ve Küçükkaya'nın gizli görüşmesi hakkında konuştu
AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, Ordulular buluşması sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. CHP adayı ile yaptığı tartışma programı öncesinde, Gazeteci İsmail Küçükkaya ile CHP adayının görüşmesi için, 'Görüşmeleri gayri ahlaki, gizlenmesi felakettir' diye konuştu.
DHA
YouTube’a moderatörlük sistemi gelecek
Teknoloji
YouTube’a moderatörlük sistemi gelecek
Dünyanın en büyük video portalı YouTube üzerinde yeni bir moderatörlük sistemi kullanılacak. Bu sistem sayesinde artık YouTuber'lar kötü yorumları ve küfürleri bir moderatör belirleyerek engelleyip, silebilecek.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.