Pakistan'dan Hindistan'a koşullu şart
Dünya
Pakistan'dan Hindistan'a koşullu şart
Pakistan, Hindistan hükümetinin bazı şartları yerine getirmesi durumundan Keşmir meselesini görüşebileceklerini açıkladı. Pakistan Dışişleri Bakanı Kureyşi, "Hindistan önce Keşmirli liderleri serbest bırakmalı, ardından da benim onlarla görüşmemin ve istişare etmemin önünü açmalıdır" ifadelerini kullandı.
AA
Moro Müslümanlarının yeni bayrağı: Bangsamoro
Dünya
Moro Müslümanlarının yeni bayrağı: Bangsamoro
Filipinler'in güneyinde yaşayan Moro Müslümanlarının yeni bayrağı kabule dildi. Resmi bayraklarında hilal, yıldız ve kılıç figürleri bulunuyor. Mevcut 60 üyenin 36'sının evet, birinin hayır ve 5'inin çekimser oy kullandığı oturumda yeni Bangsamoro bayrağı oldu. Ülkede yaşayan Moro Müslümanlarının 73 yıldır süren mücadelesi tarihi referandumla sona ermişti. Moro Müslümanları, referandumdan 'Evet' çıkarmayı başarmıştı.
AA
İnsanlığın filmini çeken Sarıkaya: Aylan bebek sembol oldu ama hiçbir şey değişmedi
Hayat
İnsanlığın filmini çeken Sarıkaya: Aylan bebek sembol oldu ama hiçbir şey değişmedi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu’nun rol aldığı ‘Aylan Bebek’ filminin fragmanı geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Filmin yönetmeni Ömer Sarıkaya, Aylan üzerinden mültecilerin yaşadığı ölüm yolculuğunu gözler önüne sererken mültecilerin dünyada sadece Türkiye'nin problemi olduğunu anlatmaya çalıştı. İnsanlığın filmini çektiğini söyleyen Sarıkaya, “İnsanlar her gün ölüm yolculuğuna çıkıyor ve dünya bu dramı sessizce izlemeye devam ediyor. Türkiye'yi bu problemle yalnız bırakıyorlar” dedi. Filmin geliri de mültecilere yardım eden sivil toplum kuruluşlarına bağışlanacak.
Yeni Şafak
İmran Han: Tüm dünya acı çekecek
Dünya
İmran Han: Tüm dünya acı çekecek
Pakistan Başbakanı İmran Han, Cammu Keşmir anlaşmazlığı kötüleşirse tüm dünyanın acı çekeceğini ve olası bir Hindistan-Pakistan savaşının kazananı olmayacağını söyledi. Han; "Dünya, kendi ülkesinin hukuku ve uluslararası hukuku ihlal eden bu ülkeye (Hindistan) müdahale etmezse kötü sonuçlar ortaya çıkacak. Keşmir'de tüm yerli halkı ortadan kaldıracak bir etnik temizlikten korkuyorum" dedi.
AA
İmran Han Malezya Başbakanı Mahathir'le Keşmir'i görüştü
Dünya
İmran Han Malezya Başbakanı Mahathir'le Keşmir'i görüştü
Pakistan Başbakanı İmran Han, Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed'le Keşmir'le ilgili gelişmeleri ele aldı. Mahathir'e, Hindistan'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararlarını hiçe sayarak Keşmir'le ilgili tasarruflarda bulunduğunu ileten Han, Hindistan'ın attığı adımların hem Keşmir'de hem de bölgede barışa zarar verdiğini belirtti.
AA
Cammu Keşmir'e Hindistan darbesi
Dünya
Cammu Keşmir'e Hindistan darbesi
Hindistan hükümeti, yıllardır Pakistan arasında ihtilafa neden olan Cammu Keşmir için adım attı. İçişleri Bakanı Amit Şah sabah saatlerinde parlamentoya Cammu Keşmir'e diğer eyaletlerden daha fazla özerklik tanıyan anayasanın 370. maddesinin kaldırılmasını öngören teklif götürdü. Muhalif milletvekillerinin protesto ettiği teklif, kabul edildi. Alınan kararın ardından Cammu Keşmir'de artık Hindistan yasaları geçerli olacak.
Reuters
Pakistan ordusu: Hindistan Keşmir'de misket bombası kullandı
Dünya
Pakistan ordusu: Hindistan Keşmir'de misket bombası kullandı
Pakistan, Hindistan'ın Keşmir'de misket bombası kullandığını iddia etti. Misket bombası kullanımın Cenevre Sözleşmesi'ne aykırı ve uluslararası insan hakları ihlali olduğunu belirten Pakistan ordusu, Hint ordusunun attığı bombaların Neelum Vadisi'nde biri 4 yaşında çocuk olmak üzere iki kişinin ölümüne, 11 kişinin ağır yaralanmasına sebep olduğunu belirtti. Pakistan Ordusu Sözcüsü Gafur, "Misket bombası değil başka bombalar da kullansalar Keşmirlilerin kendi kaderlerini, kendilerinin belirleme kararlılığını ortadan kaldıramazlar" ifadesini kullandı.
AA
Hindistan'dan Trump'ın "Keşmir iddiasına" yalanlama
Dünya
Hindistan'dan Trump'ın "Keşmir iddiasına" yalanlama
Hindistan hükümeti, Başbakan Narendra Modi'nin ABD Başkanı Donald Trump'tan, Pakistan ile aralarındaki Keşmir sorunu konusunda "ara buluculuk" yapmasını istediği iddialarını yalanladı. Hindistan Dışişleri Bakanı Jaishankar; "Başbakan tarafından ABD Başkanı'na(Keşmir konusunda "ara bulucu" olması gibi bir talepte bulunulmadığına dair meclisi kati surette temin etmek istiyorum" dedi.
AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.