Avrupa panikte
Dünya
Avrupa panikte
Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’na karşı terör örgütünün yanında saf tutan Avrupa’yı mülteci akını korkutuyor. Tehlikeyi gören bazı ülkelerden Hollanda Başbakanı Rutte, “NATO, Türkiye’siz yapamaz”, Norveçli bakan da “Sığınma arayan 3,6 milyon mülteci, Avrupa’nın hazır olmadığı boyutta bir kaos yaratacaktır” dedi.
Yeni Şafak
Kanayan bir yara: Mülteciler ile uyum politikamız
Hayat
Kanayan bir yara: Mülteciler ile uyum politikamız
Nihayet derginin ekim sayısı dopdolu içeriğiyle raflardaki yerini aldı. Toplumun kanayan bir yarası olan mülteciler konusunu ele alan derginin dosya konusu “Birlikte Yaşamaya Hazır mıyız? Mülteciler ve Uyum Politikamız”. Alanında uzman isimlerle röportajlar, izlenimler, tanıklar... Mülteciler ile ilgili yapılan birbirinden farklı çalışmalar okuru yerinde ve doğru düşünmeye sevk ediyor.
Yeni Şafak
Bizi affet Vail
Gündem
Bizi affet Vail
Türkiye’ye sığınan Suriyelilere yönelik ırkçılığa varan söylemler 12 yaşındaki Vail El Suud’un hayatına mal oldu. Okulda ayrımcılığa uğradığı iddia edilen Suriyeli Vail, Kocaeli’de iple gittiği mezarlıkta kendisini asarak intihar etti. İddiaları yalanlayan MEB, Vail’in okulda sevilen başarılı bir öğrenci olduğunu açıkladı. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.
Yeni Şafak
Mülteci kadınların işi olacak
Hayat
Mülteci kadınların işi olacak
Danimarkalı Ann Due Hermannsen, lise yıllarında İslamiyeti seçmiş, şimdi 37 yaşında ve hala ailesi Müslümanlığın onun için geçiçi bir heves olduğunu düşünüyor. Tüm baskılara rağmen o yılmamış ve yolundan dönmemiş. Şimdi ise arkadaşı Lise Nielson ile kurduğu Femme Future derneği ile mülteci kadınlara el uzatıyor. Hermannsen, “Mülteci kadınların bir işe ihtiyacı var. Yeniden hayata bağlanmalarını ve kendi işlerini kurmalarını sağlayamak zorundayız” diyor.
Yeni Şafak
Fransa’daki mülteciye Türkler bakıyor
Dünya
Fransa’daki mülteciye Türkler bakıyor
Suriye’de mülteci durumuna düşen 4 milyon kişi Türkiye’de misafir. Avrupa’ya ulaşabilen az sayıdaki mülteci ise sefalet içinde yaşıyor. Fransa’daki 5 bin mültecinin bir bölümü, gurbetçilerin desteğiyle kurulan çadırlarda kalıyor. Bölgelerinde 20 mülteci aile olduğu bilgisini veren Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Aquitaine Başkanı Alper Işık “Belediyeden hiç yardım alamayan ailelere biz yardımcı oluyoruz” dedi. Işık, Suriyelilere kamp çadırı, battaniye ve yatak verdiklerini anlattı. UID’nin kadın kolları da düzenli yemek servisi yapıyor.
Yeni Şafak
Yunanistan'da mülteci kampında yangın: 2 ölü
Dünya
Yunanistan'da mülteci kampında yangın: 2 ölü
Yunanistan'ın Midilli Adası'ndaki Moria mülteci kampında çıkan yangında bir kadın ve bir çocuk hayatını kaybetti.
DHA
Türkiye sağlıkta da örnek ülke
Gündem
Türkiye sağlıkta da örnek ülke
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) mültecilerin sağlık durumuyla ilgili yayınladığı raporda Türkiye’ye övgülerde bulundu. 13 binden fazla dokümanın incelenmesiyle hazırlanan raporda Türkiye’nin 4 milyon mülteciye eşit ve kaliteli hizmet sunduğu belirtiliyor. Avrupa’da ise ayrımcılığa uğrayan göçmenler sağlık hizmetlerine tam ulaşamıyor.
Yeni Şafak
4 yıldır Suriye'de olan Rusya'nın bilançosu: 6 bin 686 sivil ölü, 3 milyon evsiz
Dünya
4 yıldır Suriye'de olan Rusya'nın bilançosu: 6 bin 686 sivil ölü, 3 milyon evsiz
Rusya, terör örgütü DEAŞ ile mücadele gerekçesiyle 30 Eylül 2015'te Suriye'ye girdi. Son 4 yıldan bu yana Esed rejimi, kontrol alanını ülkenin yüzde 60'ına kadar genişletti. Rejime destek veren Rusya'nın saldırılarında en az 6 bin 686 sivil hayatını kaybetti, 3,3 milyon kişi evlerinden oldu. 201 okul, 190 sağlık merkezleri, 56 pazar yerini, Rus savaş uçakları yerle bir etti. Rusya, tüm yaşamsal merkezleri toplam bin 83 kez vurdu.
AA

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.