Göçe 'gönüllü' çözüm: Ülkene dön işin hazır
Hayat
Göçe 'gönüllü' çözüm: Ülkene dön işin hazır
Türkiye, yasa dışı göçü tersine döndürmek için güvenlik ve diplomasi araçlarını sonuna kadar kullanırken, “gönüllü geri dönüş” programına da büyük önem veriyor. Proje kapsamında Afganistan’da bakkal, marangoz, berber, fotoğrafçı, kumaşçı, terzi, tesisatçı gibi mesleklere yönelik 60 iş yeri kuruldu. 43 yaşındaki Sajeda Amir, “Ülkeme döndükten sonra Türkiye bana terzi dükkanı açtı. İnşallah çalışarak Türkiye’nin hakkını öderim” dedi.
Yeni Şafak
İşkence görmesek gelir miydik
Gündem
İşkence görmesek gelir miydik
Esed’in cezaevinde kaldığı 6 ayda işkence gören Verda Hüseyin 2014’te 4 çocuğuyla Kağıthane’ye gelmiş. Hüseyin, “Garsonluk yapan oğlum 2 bin lira kazanıyor. Şikayetçi değiliz. İşkenceyi yaşamasam, aç susuz kalmasak gelir miydik? Sosyal medyada yazılanlara çok üzülüyoruz” diyor.
Yeni Şafak
Şu “Suriyeliler”
Şu “Suriyeliler”
Suriye’ye ilk kez, bundan tam 20 yıl önce, 2001’in yazında gitmiştim. Arapça’mı ilerletmek ve Müslüman coğrafyanın çok önemli bir parçasını içinde yaşayarak öğrenmek için çıktığım bu seyahat, aynı zamanda ilk yurtdışı tecrübemdi. Karayoluyla gittiğim için, Suriye’nin bütün önemli şehirlerini de görme imkânı bulmuş, güney komşumuzla aramızdaki tarihî ve kültürel benzerliklerin çokluğuna şaşırıp kalmıştım. O zamanki Şam, şimdi kelimelerle tarif edemeyeceğim bir huzur ve sekînet atmosferi içindeydi...
CHP'li Cihangir İslam ve İYİ Partili Lütfü Türkkan arasında 'mülteci' tartışması
Gündem
CHP'li Cihangir İslam ve İYİ Partili Lütfü Türkkan arasında 'mülteci' tartışması
Millet İttifakı üyeleri CHP ve İYİ Parti arasında 'mülteciler' konusu üzerinden tartışması çıktı. Son zamanlarda kaçak çiftliği, korumalarının gazeteciyi dövmesi ve Milli Görüş’ün merhum lideri Necmettin Erbakan’ı hedef alan açıklamasıyla gündeme gelen İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, CHP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam'la birbirine girdi. CHP'li İslam, Türkkan'ın tweetine "Altına 'Makedonyalı Lütfü' diye bir imza atmalıydınız" yorumu yaptı. Türkkan'ın buna cevabı "Cevap vermem gereken biri mi diye baktım, olmadığını görünce vazgeçtim" olunca ikili arasında karşılıklı atışma yaşandı.
Yeni Şafak
“Eller yılda bir kurban keser”
“Eller yılda bir kurban keser”
Benim açımdan üzücü, oldukça üzücü bir kurban bayramı atmosferi söz konusu bu yıl. Çünkü feci, çok feci bir mülteci/göçmen düşmanlığı ile girdik bayram atmosferine. Memleketin ana muhalefet partisi başkanı, Esed’in an itibariyle çoluk-çocuk demeden katliam yaptığını bile bile “mültecileri evlerine gönderme” sözü verdi ve olaylar gelişti. Olaylar öyle bir gelişti ki biri henüz 15 yaşında olan iki Suriyeli işçinin hayatını kaybetme haberini “bugün biriniz, bir gün hepiniz geberirsiniz inşallah” ni...
AB Sınır Güvenliği Ajansı Frontex'den delil karartma
Dünya
AB Sınır Güvenliği Ajansı Frontex'den delil karartma
Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Ajansı Frontex'in Direktörü Fabrice Leggeri’nin, Yunanistan’ın Ege Denizi’nde mültecileri yasa dışı şekilde geri ittiğine dair delilleri sildirdiği iddia edildi. Söz konusu delil, geçtiğimiz yıl 18-19 Nisan gecesi Yunan sahil güvenlik görevlilerinin, mültecileri motoru olmayan bir bota bindirip uzaklaştırmasına dair.
AA
Lübnan'da mülteci kampında yangın çıktı
Dünya
Lübnan'da mülteci kampında yangın çıktı
Lübnan'ın Baalbek eyaletinde bulunan Suriyeli mülteci kampında çıkan yangın sonucu 5 kişi yaralandı.

Lübnan'ın Baalbek eyaletinde bulunan Brital köyündeki Suriyeli mülteci kampında yangın çıktı. Yangında 3'ü kadın toplam 5 kişi dumandan etkilendi. Yangının ardından olay yerine gelen itfaiye ekipleri, kamptaki mültecileri tahliye etti.

Şiddetli rüzgar nedeniyle alevler yayılırken, mülteci kampında yer alan 40 adet çadır kullanılmaz hale geldi. Yangın, itfaiye ekiplerinin yaklaşık 2 saat süren çalışmaları sonucu kontrol altında alındı.

Nedeni henüz belirlenemeyen yangına ilişkin soruşturma başlatıldı.
IHA
Geleneksel ve dijital medya temsilcileri Tuzla Yaz Kampı'nda yarıştı
Gündem
Geleneksel ve dijital medya temsilcileri Tuzla Yaz Kampı'nda yarıştı
Geleneksel ve dijital medya temsilcileri Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı’nın ev sahipliğinde Tuzla Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Gençlik Kampı’nda buluştu.
Yeni Şafak

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.