5. Türkiye Rüzgar  Enerjisi Kongresi başladı
Ekonomi
5. Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi başladı
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Dönmez, "Güneşte bunun (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) ilk modelini Konya'da uyguluyoruz. Rüzgarda da benzer bir modeli 2017'nin ilk çeyreğinde gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Burada çoktan seçmeli bir model üzerinde çalışıyoruz. Rüzgarda şu anda 5 bin megavat üzerinde kapasite bulunuyor, bir o kadar da lisans alan veya inşaatı devam eden tesis mevcut. Şu anda rüzgarda 3 bin megavatlık başvuru bekliyor. Bu kapasite de yarışma usulüyle hak sahiplerini bulacak" dedi.
AA
Rüzgarda hızlı büyüme
Ekonomi
Rüzgarda hızlı büyüme
Türkiye'de rüzgarda kurulu güçte 7 bin megavatı aşarak geçen yılı yüzde 7,24 büyüme ile kapattı. TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, "Doğalgaz ve petrol sektöründe faaliyet gösteren deniz üstü platform kuran Türk firmaları var. Onlar da rüzgarda yatırımcı ve paydaş olmak istiyorlar" dedi.
Yeni Şafak
Rüzgara
10 milyar $
yatırım
Ekonomi
Rüzgara 10 milyar $ yatırım
Türkiye rüzgar enerjisi yatırımlarına ağırlık veriyor. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, “Türkiye’de kısa sürede sadece rüzgar enerjisine 10 milyar doların üzerinde bir yatırım yapılacak” dedi.
Yeni Şafak
Mustafa'nın umudu İtalya
Hayat
Mustafa'nın umudu İtalya
Milyonda bir görülen Steven Johnson Sendromu hastalığına yakalanan 9 yaşındaki Mustafa Ataseven sağlığına kavuşmak için gün sayıyor. Bademcik ameliyatı sonrası yaşadığı sendrom nedeniyle tüm vücudunda ve korneasında yanıklar oluşan Mustafa'nın tedavisi dünyada yalnızca 4 ülkede yapılıyor. İtalya'ya gitmeleri gereken aile ise destek bekliyor.
AA
Rüzgar enerjisinde liderlik Güney Marmara'da
Ekonomi
Rüzgar enerjisinde liderlik Güney Marmara'da
Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, "Ülkemiz rüzgar enerjisi üretiminin oldukça önemli bir miktarını, Güney Marmara Bölgesi'nde kurulu rüzgar enerjisi santrallerinden üretmektedir" dedi.
AA
Rüzgara 650 milyon dolar yatırıldı
Ekonomi
Rüzgara 650 milyon dolar yatırıldı
Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği’nin altı ayda bir yayınladığı rapora göre 2018 yılında 497 MW kurulu güç ile 650 milyon dolarlık yatırım hayata geçirildi.
IHA
Türkiye Avrupa liginde
Ekonomi
Türkiye Avrupa liginde
Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, "Türkiye, geçen yıl bin 387 megavatlık santralin işletmeye alınmasıyla Avrupa'da en fazla rüzgar kapasitesini devreye alan üçüncü, dünyada ise yedinci ülke oldu." dedi.
AA
Rüzgar enerjisinde 8 bin megavatlık kapasite hedefleniyor
Ekonomi
Rüzgar enerjisinde 8 bin megavatlık kapasite hedefleniyor
TÜREB Başkanı Ataseven, "Sektörün heyecanla beklediği kapasite artışları ile ilgili karar açıklanırsa, rüzgarda şu anda 7 bin 400 megavat olduğu tahmin edilen kurulu güç 2019'un sonunda 8 bin megavatı aşar" dedi.
AA

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.