Bu eserler konuşuyor
Hayat
Bu eserler konuşuyor
Yıldız Holding’in geleneksel hale getirdiği Ramazan ayı sergisinde bu yıl İslam Eserleri Koleksiyonu’ndan seçilen 145 eser sanatseverlere aktarılıyor. İslâm sanatlarının mânâya hizmet ettiği ve mutlaka bir mesaj aktardığını söyleyen küratör Mustafa Cemil Efe, eserlerin izleyicilerle konuştuğunu söyledi.
Yeni Şafak
Hat sanatını dünyaya tanıtacağız
Hayat
Hat sanatını dünyaya tanıtacağız
Hattat Mustafa Cemil Efe, devlet büyüklerine ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yaptığı hat levhalarıyla biliniyor. Geçtiğimiz hafta Beyoğlu Sanat Galerisi’nde “En Güzel 99 İsim En Güzel 99 Yazı” hat sergisini görücüye çıkaran Efe, bu tür sergilerin hat sanatının dünyaya açılmasında önemli rol oynadığını söylüyor ve ekliyor, “Hat sanatını dünyaya tanıtacağız”
Yeni Şafak
Bir daha bak işte oradayız
Hayat
Bir daha bak işte oradayız
Genç hattatlardan Mustafa Cemil Efe’nin Yeditepe Bienali’ne hazırladığı eserlerin ikisi Nuruosmaniye Mahzeni’nde bir diğeri ise Ayasofya’da ziyarete açık. Mahzen’deki eserleri iki farklı ayetten yola çıkarak hazırlayan Efe, Bir Daha Bak’ta insanın mükemmelik karşısındaki aciziyetine dikkat çekerken Ziynet adlı video art çalışmasında Hz. İbrahim’in Kur’an’daki duasını hatırlatıyor.
Yeni Şafak
Mustafa Cemil Efe’nin ‘Cevher’i
Ömer Lekesiz
Mustafa Cemil Efe’nin ‘Cevher’i
Hattat Mustafa Cemil Efe’nin Nevmekan Sahil Galeri’de açılan 12. hat sergisinin adı, Cevher. Geçtiğimiz Cumartesi günü açıldı ve 9 Ocak 2022 tarihine kadar da açık olacak.Bir hattat, tema itibariyle cevhere, kelâmî, felsefî, daha genel bir söyleyişle ontik düzeyde, bunlarla ilgilenmeyi meslek edinenler kadar bakmayacağına, hatta bakmasına da gerek olmadığına göre, sergisine neden cevher adını verir?Bu sorunun asıl cevabını sergide yer alan eserlerle birlikte, o eserleri, kelimenin en geniş anlam...
‘En Güzel Sergi’ ikinci kez uzatıldı
Hayat
‘En Güzel Sergi’ ikinci kez uzatıldı
Türkiye’de yedi şehir ve yedi farklı ülkede yaklaşık bir yıl sürecek olan ve Kumbaracı4 Türk İslam Eserleri Sanat Galerisi’nin organize ettiği ‘En güzel 99 İsim 99 Yazı’ projesinin yola çıkış noktasındaki İstanbul Beyoğlu’ndaki sergisi gelen yoğun talep üzerine ikinci kez uzatıldı.
IHA
En güzel 99 isim sergisine gittiniz mi?
Hayat
En güzel 99 isim sergisine gittiniz mi?
Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan tarafından açılışı yapılan “En Güzel 99 İsim, En Güzel 99 Yazı” hat sanatı sergisi, yoğun ilgi üzerine 14 Mart tarihine kadar uzatıldı.
Yeni Şafak
Körlüğün narını ilmin nuruna çeviren bir mütefekkir
Hayat
Körlüğün narını ilmin nuruna çeviren bir mütefekkir
Cemil Meriç için sözle ve yazıyla kazanılmayacak savaş yoktur. Kalem sahiplerine düşen ilk vazife telaş etmemek, öfkelenmemek, kin kışkırtıcısı olmamaktır. Bir kılıcın kazandığı zaferleri başka bir kılıç yok edebilir. Kalemle yapılan fetihler ise tarihe mal olur. Tarihe, yani ebediyete!
Yeni Şafak
“Sen bizden değilsin!”
Fatma Barbarosoğlu
“Sen bizden değilsin!”
Hatırlamanın kimyası uzun zamandır dikkat alanım içinde. Geçmişin bir yerinde, biz onları çoktan unutmuş iken hatırlanmak için bir vesile bekleyen “o yaşanmışlıklar”hangi yolu takip ederek kendilerini bugüne dahil ediyor? Son yıllarda hatırladıklarımdan daha çok hatırlamama vesile olan şeyler üzerinde duruyorum. Biraz sonra dikkatinize sunacağım konu da hatırlamanın kimyasına dair. Sosyal Bilimler Lisesi’nden bir öğrenci, üniversite imtihanına gireceğini, benim de bu imtihanla ilgili unutulmaz b...

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunundaki amaçlar ile sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerezler kullanılmaktadır. Detaylı bilgi için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.